Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   7.12.2022 Letem informačním světem 2022 aneb Setkání ve stylu Medistylu
  13.12.2022 Jemné 3D zobrazování živých buněk s technologií ZEISS Lattice Lightsheet 7
  3.3.2023 - 5.3.2023 OPTA
  21.3.2023 - 23.3.2023 AMPER 2023
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
Reklama

 
Výzva k podávání návrhů kandidátů / kandidátek na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2022

Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyhlašuje ve spolupráci se společností Česká hlava PROJEKT z.ú., v souladu s příslušnými předpisy, výzvu k podávání návrhů kandidátů / kandidátek na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2022.

Národní cena vlády Česká hlava (dále jen „národní cena vlády“) je udělována podle ustanovení § 1 odst. 1 písm. a) nařízení vlády č. 71/2013 Sb., o podmínkách pro ocenění výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ze dne 27. února 2013, ve znění pozdějších předpisů.

Národní cena vlády vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a prvotřídní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti. Vláda a její poradní orgán Rada pro výzkum, vývoj a inovace (dále jen „Rada“) jsou si vědomy, jaký význam pro konkurenceschopnost České republiky a kvalitu života jejích občanů má rozvoj výzkumu, vývoje a inovací.

Datum: 21.6.2022

věda a výzkum   ID:342

  
QS World University Rankings 2023: Vedou anglosaské školy. Česko se může už tradičně stydět!

Vyšlo nové vydání prestižního žebříčku QS World University Rankings 2023. První desítce světových vysokých škol opět dominují ty z Velké Británie a Spojených států. Mezi těmi českými vede Univerzita Karlova. Nezanedbatelně si ale polepšila ČVUT v Praze. Úspěšným nováčkem letošního ročníku je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Datum: 20.6.2022

věda a výzkum, žebříček univerzit   ID:319

  
Komplexní řada průtokových fotoreaktorů, které vyhovují téměř každé aplikaci

Minimalizovat problémy s řízením, rozšiřováním a bezpečností spojené s tradičními fotoreaktorovými systémy.

Společnost Uniqsis nabízí nejširší sortiment fotochemických produktů ze všech společností zabývajících se průtokovou chemií. Uniqsis Borealis je jednotka s vysoce intenzivní LED lampou, dostupná v řadě pevných vlnových délek, která přeměňuje stávající modul samostatného cívkového reaktoru Cold Coil™ na průtokový reaktor pro fotochemické aplikace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.6.2022

fotoreaktory   ID:288

  
Základní poloautomatické uzavírání mikrodestiček

Poloautomatická zatavovačka mikrodestiček Ultraseal Lite od společnosti Porvair Sciences je navržena tak, aby se snadno ovládala, a je ideálním zařízením pro laboratoře s nízkou až střední kapacitou (6 destiček za minutu). Díky kompaktnímu designu se zařízení Ultraseal Lite vejde téměř všude, kde ho potřebujete používat - ať už na laboratorním stole nebo v digestoři.

Díky kombinaci výkonného 400W ohřívače se silným těsnicím účinkem zajistí Ultraseal Lite vysokou integritu utěsnění téměř jakéhokoli typu mikrodestičky včetně hlubokých jamek, mělkých jamek, nízkoprofilových hlubokých jamek, filtračních a testovacích destiček, které odpovídají standardnímu formátu ANSI/SLAS. Ultraseal Lite využívá tepelně těsnicí fólie a fólie, které poskytují buď trvalé, nebo odlepitelné těsnění pro všechny běžné typy materiálů mikrodestiček (polypropylen, polystyren, polyethylen).
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 13.6.2022

zatavovačka mikrodestiček   ID:350

 


Reklama

 
Kreativní inteligence DALL·E 2 je v podezření, že vyvinula tajný jazyk

Inteligence DALL·E 2 vytváří fotorealistické obrázky podle textových povelů. Už to je samo o sobě fascinující. Vědci si ale všimli, že občas se na obrázcích objevuje hatmatilka, která pak následně funguje jako „tajná“ instrukce pro nakreslení určitých obrázků. Jakoby si DALL·E 2 vyvíjela svůj vlastní jazyk, kterému rozumí jen ona.

Datum: 10.6.2022

umělá inteligence   ID:304

  
Superhybrid: Superpočítač Setonix dostal diamantový kvantový procesor

Startup Quantum Brilliance postavil kvantový procesor, který je založený na defektech krystalové mřížky diamantu. Díky tomu funguje při pokojové teplotě a zvládá nepříznivé vlivy prostředí. Tento procesor zabudovali do superpočítače Setonix, s nímž teď budou společně testovat hybridní modely výpočtů.

Datum: 9.6.2022

kvantový počítač   ID:276

  
Analyzátor organických prvků Thermo Scientific FlashSmart

Zažijte maximální jednoduchost, přesnost a nákladovou efektivitu při kvantifikaci uhlíku, vodíku, dusíku, síry a kyslíku (CHNS/O). Systémy FlashSmart poskytují rychlé, spolehlivé a přesné nepřetržité analytické řešení. Jsou jednoduché na údržbu, snadno se používají a snižují potřebu školení personálu. Pracují s héliem a argonem jako nosným plynem a jsou v souladu s většinou uznávaných oficiálních metod EA (AOAC, AOCS, AACC, ASTM, ASBC, ISO, EN, CEN,EPA, IFFOOEA). Na stejný analyzátor lze namontovat různé autosamplery. Na spalovací/redukční pece a TCD detektor je poskytována 15letá záruka.

Klíčové oblasti použití jsou:
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ: analýza N, NC, CHNS/O a TOC při testování půdy a rostlin, chemické složení hnojiv, mořské vzorky;
KVALITA POTRAVIN: analýza N/bílkovin, síry a CHNS a kontrola kvality nápojů, potravin a krmiv;
PRŮMYSLOVÁ: CHNS, charakterizace a kontrola kvality maziv, olejů, paliv, polymerů a plastů, sazí atd.;
FARMACEUTICKÝ PRŮMYSL: CHNS/O, charakterizace a kontrola kvality, stanovení organického prvkového složení.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.6.2022

analýza organických prvků   ID:386

  
Ostré rentgenové snímky i přes nedokonalé čočky

Rentgenové záření umožňuje zkoumat vnitřek lidského těla nebo nahlížet do objektů. Technologie používaná k osvětlení detailů v mikroskopicky malých strukturách je stejná jako technologie používaná ve známých situacích - například při lékařském zobrazování na klinice nebo při kontrole zavazadel na letišti. Rentgenová mikroskopie umožňuje vědcům studovat trojrozměrnou strukturu materiálů, organismů nebo tkání, aniž by došlo k rozřezání a poškození vzorku. Výkonnost rentgenové mikroskopie je bohužel omezena obtížemi při výrobě dokonalé čočky.

Datum: 7.6.2022

rentgenová mikroskopie   ID:304

 


Reklama

 
Nový program SIGMA urychlí podporu aplikovaného výzkumu

Vláda České republiky schválila 18. května 2022 nový program Technologické agentury ČR s názvem SIGMA, který umožní podpořit projekty aplikovaného výzkumu, a inovací. Vyhlášení prvních veřejných soutěží je naplánované v rámci rozpočtových možností na konec letošního roku.

Datum: 6.6.2022

věda a výzkum   ID:275

  
Společnost Bio-Rad uvádí na trh systém CFX Duet Real-Time PCR

Systém nabízí konzistentní, přesnou a dostupnou kvantitativní analýzu PCR pro jedno- a duplexní testy

Společnost Bio-Rad Laboratories, Inc., světový lídr v oblasti výzkumu v oblasti přírodních věd a klinické diagnostiky, oznamuje uvedení systému CFX Duet Real-Time PCR System, který podporuje výzkumné pracovníky při vývoji singleplexových a duplexních kvantitativních PCR (qPCR) testů.

Systém CFX Duet nabízí robustní tepelný výkon a patentovaný, přesný optický kyvadlový systém systému CFX Opus společnosti Bio-Rad s funkcí tepelného gradientu, která umožňuje optimalizaci v menším počtu cyklů. CFX Duet je dvoubarevný systém, který je z výroby kalibrován pro běžná barviva a bez potřeby pasivních referenčních barviv umožňuje přesnou kvantifikaci až dvou cílů při genotypizaci a analýzách exprese více genů. Další režim fluorescenčního rezonančního přenosu energie (FRET) podporuje analýzu tání proteinů pro základní charakterizaci proteinů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.6.2022

PCR testy   ID:298

  
Paralelní fotoreaktor kombinuje flexibilitu a vysoký výkon

Fotoreaktor LightSyn Illumin8 od společnosti Asynt nabízí výzkumným pracovníkům možnost rychle a bezpečně přepínat mezi výběrem vysoce výkonných světelných diod (LED) pracujících na vlnových délkách včetně UV (365 nm) a modré (450 nm).

LightSyn Illumin8 umožňuje chemikům provádět až 8 fotochemických reakcí paralelně pomocí levných 8ml zkumavek. Tento cenově dostupný a přitom vysoce výkonný fotoreaktor kompaktních rozměrů nabízí až osm vyměnitelných modulů s osmi UV nebo barevnými LED diodami s bezpečnostními blokádami, které zajišťují světelně neutrální fotochemické reakce. Díky tomu, že každá vysoce výkonná LED dioda je umístěna v blízkosti odpovídající reakční trubice, LightSyn Illumin8 účinně dodává rovnoměrný tok fotonů do každé pozice, čímž zajišťuje konzistenci vašich fotochemických reakcí. Integrované aktivní chlazení také zajišťuje, že se vaše reakce nepřehřívají v důsledku fotoelektrického záření. Fotochemické reakce ve vašem přístroji LightSyn Illumin8 lze jednoduše namontovat na standardní magnetické míchadlo s horkou deskou, které lze výkonně míchat a zahřívat až na 80 °C.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 31.5.2022

fotoreaktor   ID:308

  
Chytré senzory z Univerzity Pardubice pomohou zemědělcům

Chytrý ekologický senzor, který pomůže zemědělcům efektivně řídit závlahu. To je nový objev výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a jejich partnerů. Novinka v oblasti materiálového tisku je schopná změřit vlhkost i teplotu půdy, a tím pomoci zemědělcům k úsporám a vyšší produkci. Tým chemika Tomáše Syrového si nechává vynález tisku na dřevo patentovat.

Datum: 30.5.2022

ekologické senzory   ID:303

 


Reklama

 
LABS/Q LIMS - profesionální standardní řešení pro všechny laboratoře

Laboratorní aplikace napříč odvětvími, která se úspěšně používá již více než 30 let

S aplikací LABS/Q ® můžete spravovat všechna laboratorní data v jedné aplikaci a stačí zadat pouze požadované základní údaje. Pokud již máte data v jiném systému, migrujeme tato data prostřednictvím automatizovaného procesu. Výhody systému LABS/S LIMS: - Nižší náklady ve fázi implementace - Kratší doba projektu během implementace - Dodavatel kvalifikuje (testuje) funkčnost - Snadná upgradovatelnost produktu - Nižší riziko pro celý projekt.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.5.2022

LIMS   ID:313

  
Inovativní plynová řešení pro vaši laboratoř

Plynové generátory představují bezpečnou, pohodlnou a cenově výhodnou alternativu k plynovým lahvím.

Generátory vodíku
Řada PG Plus poskytuje vynikající výkon díky patentované technologii elektrolytických článků v kombinaci s vysoce kvalitními součástmi a jedinečným řešením sušení vodíku. Ideální pro použití s detektory plynové chromatografie, jako jsou FID, NPD a FPD.
Díky průtokům od 100 do 1 350 ml/min a tlaku až 11 barů lze z jednoho malého stolního generátoru dodávat vysoce čistý plyn do více GC. Vodík se vyrábí na vyžádání, aby splňoval specifické požadavky aplikace, což zajišťuje bezpečné, spolehlivé a kontrolované dodávky plynu.

Generátory dusíku
Generátory dusíku VICI DBS jsou zkonstruovány tak, aby přeměnily standardní stlačený vzduch na bezpečnou regulovanou dodávku dusíku s velmi vysokou čistotou. Generátory pro LC/MS, ELSD a ICP využívají vysoce výkonnou membránu k dosažení průtoku až 120 l/min při tlaku 8 barů. Generátory jsou k dispozici jako samostatné systémy napájené z externího zdroje stlačeného vzduchu nebo jako kompletní systémy "plug and play" včetně interních bezolejových kompresorů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.5.2022

generátory plynů pro GC   ID:337

  
Šikovný „katalytický kondenzátor“ promění laciné kovy ve výborné katalyzátory

Drahé kovy skvěle katalyzují řadu průmyslově významných chemických reakcí. Zároveň jsou ale drahé a vzácné. Platinu, palladium, rhodium a další vzácné kovy by mohly nahradit mnohem obyčejnější materiály, díky „katalytickému kondenzátoru“. Využívá tenké vrstvy materiálů, jako je oxid hlinitý nebo grafen.

Datum: 25.5.2022

katalytický kondenzátor   ID:311

  
VŠCHT patentuje robota pro výrobu personalizovaných léčiv

Výzkumná skupina profesora Františka Štěpánka z VŠCHT Praha řeší již čtvrtým rokem projekt Robotický nanolékárník: Výrobní procesy budoucnosti pro personalizovaná terapeutika. Jeho hlavní motivací je takzvaná personalizovaná medicína – snaha o to, aby léčiva mohla být připravována každému pacientovi na míru včetně kombinací vícero účinných látek v dávkách, které jsou pro daného pacienta potřeba.

Datum: 24.5.2022

personalizované léky   ID:304

 


Reklama

 
Nejrychlejší logické hradlo by mohlo milionkrát zrychlit počítače

Precizní práce s laserovými paprsky vedla k průlomu ve femtosekundových elektrických pulzech generovaných laserem. Výsledkem je petahertzové logické hradlo, nejrychlejší v historii. Na obzoru se rýsuje elektronika světelných vln (lightwave electronics).

Datum: 23.5.2022

rychlá světelná elektronika   ID:273

  
Vysoce výkonné mikrodestičky pro lepší růst a přežití buněk

Řada potahovaných mikrodestiček Sero Krystal™ PDL od společnosti Porvair Sciences představuje nové měřítko pro reprodukovatelnou kultivaci buněk i u náročných typů buněk.

Mnoho vědců by raději pěstovalo buňky v prostředí bez séra, aby přesněji napodobili fyziologické podmínky. To však často představuje výzvu, protože buněčné linie mají často problémy s přichycením na tradiční plasty pro tkáňové kultury v nepřítomnosti séra. Mikroplatničky Sero Krystal™ s potahem Poly-D-Lysine (PDL), vyráběné z ultračistého polystyrenu v prostředí čistých prostor, byly vyvinuty společností Porvair Sciences, aby tyto problémy překonaly a podpořily vynikající přichycení, růst a proliferaci buněk široké škály buněčných typů v bezsérových médiích.

Poly-D-Lysin je syntetická (bez živočišného původu) extracelulární matrice používaná v aplikacích buněčných kultur k podpoře adheze buněk. Tyto nové mikroplatničky Sero Krystal™ PDL jsou k dispozici ve formátech 96 a 384 jamek a jsou rovnoměrně potaženy polymerem PDL o hmotnosti 70 až 150 kDa pomocí patentovaných metod. Povlak vytváří na povrchu jamek destiček rovnoměrný čistý kladný náboj. Tento kladný povrchový náboj zlepšuje elektrostatické interakce mezi potaženým povrchem a zápornými náboji buněčné membrány, což vede k lepšímu uchycení buněk. Mikrodestičky Sero Krystal™ jsou ideální pro kultivaci transfekovaných buněčných linií, primárních neuronů, gliových buněk a fibroblastů, jako je adherentní linie myších fibroblastů L929 a další běžné adherentní buněčné linie včetně HEK-293, BHK-21, PC12 a NSC-34.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 20.5.2022

mikrodestičky pro růst buněk   ID:238

  
Polyklonální protilátky proti fragmentům VHH pro výzkum a vývoj v oblasti přírodních věd a pro diagnostické trhy

Společnost Jackson ImmunoResearch, výrobce sekundárních protilátek a imunoreagentů pro trh přírodních věd, představuje novou řadu detekčních činidel, která nabízí vynikající kvalitu zobrazení.

Nano sekundární protilátky Jackson ImmunoResearch jsou polyklonální protilátky s VHH fragmenty (nanotělesa) vyráběné v alpakách. Jsou k dispozici se specifitou pro člověka, králíka nebo myš. Protilátky VHH Fragment <15KDa jsou 10x menší než konvenční celé protilátky IgG a jsou ideální pro zobrazovací experimenty, kde je nutný dobrý průnik. Nano sekundární protilátky jsou zkříženě adsorbovány pro dokonalou specifitu vůči cílovým druhům s minimální zkříženou reaktivitou vůči jiným běžně používaným druhům, což je činí vhodnými pro použití v experimentech s vícenásobným značením.

Polyklonální detekční činidla nadále nabízejí nejlepší sílu signálu tím, že zesilují signál i ze slabě exprimovaných cílů. Nabídka heterogenní populace protilátek, z nichž každá detekuje jinou část primární protilátky, může u polyklonálních Nano Secondary zvýšit účinnost značení, což vede k jasnějšímu signálu. Jsou k dispozici konjugované s reportérovými enzymy a řadou fluorescenčních barviv, včetně Alexa Fluor®, což poskytuje prostor pro imunohistochemii a imunofluorescenci s vysokým rozlišením, a činí z nich tak nepostradatelný nástroj ve výzkumu i diagnostickém zobrazování.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.5.2022

protilátky pro diagnostické zobrazování   ID:282

  
Evonetix získal patent na technologii umožňující tepelně řízenou syntézu DNA

Patentovaná technologie umožní vysoce paralelní syntézu DNA na stolní platformě.

Společnost EVONETIX LTD ("Evonetix"), která se zabývá syntetickou biologií a přináší polovodičovou technologii pro syntézu DNA, oznamuje, že jí byl v Evropě udělen patent EP3551331B1 na patentovanou technologii tepelné kontroly pro syntézu DNA a na konstrukci a výrobu křemíkových čipů. Tento patent rozšiřuje portfolio duševního vlastnictví společnosti Evonetix a je klíčovým krokem ve strategii společnosti vyvinout stolní platformu pro syntézu DNA, která změní způsob přístupu k DNA, její výroby a použití.

Nový přístup společnosti Evonetix k paralelní syntéze DNA je založen na přesném, nezávislém řízení teploty v tisících jednotlivých syntézních míst na povrchu křemíkového čipu. Na rozdíl od běžných přístupů, které k řízení syntézního cyklu využívají kyselou deproteci, využívá Evonetix teplotní řízení s polovodičovými maticemi. To nabízí větší přesnost a selektivitu při deprotekci sekvencí ve správném bodě pro přidání dalšího nukleotidu a odstranění neshodných sekvencí.

Tepelné řízení syntézy DNA umožňuje vysoce paralelní syntézu a dává možnost pracovat se sekvencemi, které je obtížné syntetizovat běžnými technikami, a odstraňovat chyby během sestavování genových sekvencí pomocí teplotou zprostředkovaného odstraňování chyb.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.5.2022

syntéza DNA   ID:252

 


Reklama

 
Realita dohnala fikci

Chcete-li někomu dát originální dárek, nechte se sníst. Předchází tomu naskenování sebe samého do paměti počítače, vymodelování ve speciálním programu a vytisknutí v 3D tiskárně. V ruce máte panáčka, který je vaší dokonalou zmenšeninou. Sedí všechny barevné odstíny a detaily vašeho oblečení s tím rozdílem, že miniaturní postavička je celá z cukru, připravena k nakousnutí. Mají se ve světě, jemuž dominují 3D tiskárny, bát o práci už i cukráři?

Datum: 17.5.2022

3D tisk   ID:242

  
Program EXCELES podpoří nové výzkumné projekty

Vědeckým týmům z českých vysokých škol a ústavů se podařilo dosáhnout na prostředky přesahující pět miliard korun z Národního plánu obnovy, který vznikl v reakci na krizi způsobenou pandemií covidu-19 a její ekonomické dopady. Plán je financován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost.

Datum: 16.5.2022

věda a výzkum   ID:277

  
Diskuse: Green Deal v době (post)válečné

Všechny zájemce o širší souvislosti mezi vědou a světovým děním zveme na veřejnou diskusi o transformaci energetiky pod tlakem klimatické změny a ruského útoku na Ukrajinu.

„Green Deal je mrtev,“ hlásají někteří analytici a komentátoři po ruském vpádu do Ukrajiny. Podle dalších naopak dostal nový impuls a vše teď půjde rychleji. Nová mezinárodní situace snahy o dosažení klimatické neutrality bezesporu „nějak“ ovlivní. Ale jak?

Datum: 11.5.2022

Green Deal   ID:250

  
Vyšlo 21. číslo časopisu OPIK – informačního zpravodaje Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

V tomto jarním čísle se představí změna pravidel pro výběr dodavatelů, vyhodnocení předešlého roku 2021, vybrané projekty OP PIK a nové informace o nadcházejícím programovém období 2021+. To a mnohé další na Vás čeká na stránkách s OPIK ke stažení.

Datum: 10.5.2022

OPIK, věda a výzkum   ID:278

 


Reklama

 
Stanovení dusíku Dumasovou metodou

DUMATHERM - analyzátor dusíku pro vysoce výkonné laboratoře

Pokud musíte každý den stanovit obsah bílkovin v mnoha vzorcích, budete s analyzátorem dusíku DUMATHERM nadšeni. Oproti Kjeldahlově metodě pracuje bez agresivních chemikálií, a proto nevyžaduje cenný prostor v digestoři. Obsah dusíku ve vzorcích určíte po přípravě vzorku až 72krát rychleji než Kjeldahlovou metodou. S autosamplerem DUMATHERM jsou vzorky vždy jasně přiřazeny - ani při každodenní rušné laboratorní práci už nikdy vzorky nezaměníte.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.5.2022

stanovení obsahu bílkovin, Dumasova metoda   ID:294

  
Představujeme MagicPrep™ NGS od společnosti Tecan - řešení pro přípravu knihoven NGS na dosah ruky

Společnost Tecan uvedla na trh MagicPrep NGS, automatizovaný stolní systém pro přípravu knihoven, který mění časově náročné a k chybám náchylné postupy v jednoduchý a robustní zážitek. Systém MagicPrep NGS provádí skutečnou přípravu knihoven DNA-Seq a mRNA-Seq metodou "load and go". Díky osvědčené technologii manipulace s kapalinami, sadám činidel all-inclusive a intuitivnímu uživatelskému rozhraní je systém MagicPrep NGS nastaven za pouhých 10 minut a generuje osm knihoven připravených pro sekvenátor s průměrnou úspěšností vyšší než 99 %. Díky tomu mohou dnešní inovátoři využít svůj čas k tomu, aby se soustředili na převedení výzkumu do zdravotnictví zítřka.

MagicPrep NGS zjednodušuje přípravu vzorků pro sekvenování a zpřístupňuje NGS každému. Nejmenší stolní systém MagicPrep NGS svého druhu nevyžaduje žádnou instalaci a byl navržen s ohledem na spolehlivost. Po dvou jednoduchých pipetovacích krocích pro vložení vzorků a kuliček do předem sestavené vzorkovnice na bázi kazety vede intuitivní dotykový displej uživatele při potvrzení správného programu a zahájení běhu. Není třeba žádné školení, žádné skriptování protokolu, žádná optimalizace pracovního postupu, žádná příprava master mixu. S MagicPrep NGS může být příprava knihoven prakticky bezchybná a konzistentní od jednoho běhu k druhému.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.5.2022

NGS knihovny   ID:336

  
Představujeme automatizaci vzorků a nové významné funkce stolního NMR spektrometru X-Pulse.

Díky pokročilé modulární konstrukci je nyní X-Pulse jediným plně upgradovatelným širokopásmovým stolním NMR systémem pro potřeby chemické analýzy ve výzkumu, vývoji, kontrole kvality a výuce.

Společnost Oxford Instruments uvádí na trh zcela nový stolní širokopásmový NMR spektrometr X-Pulse s automatickou výměnou vzorků X-Auto. Nově přidané funkce X-Pulse výrazně zvyšují snadnost použití, propustnost a možnost vzdálené práce a zároveň dále snižují průběžné náklady. Toho bylo dosaženo odstraněním jakékoli potřeby deuterovaných rozpouštědel pomocí nové technologie uzamčení frekvence externího signálu, přidáním automatického softwarového přepínání mezi jádry, zlepšením citlivosti a bezobslužnou výměnou vzorků. Nepřetržité monitorování průtoku a pokročilé řízení teploty vzorku jsou spojeny s jediným skutečně širokopásmovým výběrem jader, který umožňuje řešit různorodé potřeby analytické chemie v různých odvětvích, od baterií po léčiva. Díky jedinečné modulární architektuře je tento nový přístroj X-Pulse plně konfigurovatelný a představuje vysoce nákladově efektivní investici pro základní vědecké účely, pokročilý analytický výzkum, optimalizaci kontroly kvality a výuku.

Kombinace nového podavače vzorků X-Auto, který umožňuje přednastavení až 25 vzorků, a nové funkce v softwaru SpinFlow 3.1 zajišťuje, že uživatelé mohou přidávat jednotlivé experimenty nebo dlouhé fronty ke každému vzorku několika jednoduchými kliknutími.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 5.5.2022

NMR spektrometr   ID:301

  
Dvoupalcový diamantový disk pojme data z miliardy Blue-Ray disků

Nová metoda výroby ultra čistých diamantových disků s NV defekty umožnila vznik mnohem větších disků tohoto typu, než bylo doposud možné. Na jeden takový disk je teoreticky možné uložit až 25 EB dat. Na trhu by prý disky „Kenzan Diamond“ měly být už příští rok.

Datum: 4.5.2022

úschova dat, diamantový disk   ID:354

 


Reklama

 
Ordovický trilobit inspiroval neurální kameru s rekordní hloubkou ostrosti

Běžný a populární trilobit českého Barrandienu Dalmanitina socialis s pozoruhodnou konstrukcí očí inspiroval revoluční nanofotonickou neurální kameru se sofistikovanými metačočkami. Dokáže současně zobrazit kvalitně zaostřené objekty, co jsou vzdálené 3 centimetry až 1,7 kilometru.

Datum: 3.5.2022

čočka, optické zobrazení   ID:332

  
Nový způsob 3D tisku

Inženýři ze Stanfordu a Harvardu položili základy nového systému pro 3D tisk, který nevyžaduje, aby byl objekt vytištěn zdola nahoru.

Figurka lodi vyrobená novým procesem 3D tisku, který umožňuje vytisknout objekt v objemu pryskyřice - jako figurku plovoucí uprostřed bloku želé - místo toho, aby bylo nutné objekt vytvářet vrstvu po vrstvě.

Přestože techniky 3D tisku v posledním desetiletí výrazně pokročily, tato technologie se stále potýká se zásadním omezením: objekty se musí vytvářet vrstvu po vrstvě. Ale co kdyby nemusely být?

Datum: 2.5.2022

3D tisk   ID:418

  
Nátěry šetrné k životnímu prostředí

Nová třída ve vodě rozpustných katalyzátorů, které lze použít k polymeraci ethylenu přímo ve vodě

Nové katalyzátory polymerují ethylen přímo ve vodě za vzniku malých PE částic s vysokou molekulovou hmotností a vysokou linearitou (HDPE).

Chemici z Konstanz vyvíjejí novou třídu katalyzátorů, které umožňují výrobu polyethylenových disperzí přímo ve vodě. To otevírá perspektivy pro ekologickou výrobu plastových nátěrů bez použití rozpouštědel.

Datum: 29.4.2022

HDPE, ekologicky šetrná výroba polyetylenu   ID:277

  
Nový filtrační laboratorní reaktor Reactor-Ready pro syntézu a filtraci v jednom kompaktním systému

Společnost Radleys uvedla na trh svůj nový reaktor Reactor-Ready Filter Lab Reactor, který umožňuje syntézu a filtraci v jediné nádobě s pláštěm, ideální pro krystalizaci, reakční zkoušky a izolaci produktů.

Reaktor Reactor-Ready Filter Lab Reactor kombinuje laboratorní reaktor s pláštěm a filtr do jednoho kompaktního stolního systému. To uživatelům umožňuje izolovat produkt bez nutnosti ručního přenášení materiálu z reaktoru do samostatného filtru, což šetří čas a snižuje ztráty produktu.

Uživatelé mohou snadno upgradovat svůj stávající reaktor Reactor-Ready na reaktor s filtrem nebo investovat do samostatného specializovaného filtračního systému.

Jedinečné filtrační nádoby o objemu 1 a 2 litry mají plášťovou konstrukci, která sahá až k filtrační desce, což umožňuje přesnou kontrolu teploty celého obsahu nádoby. Rovná vnitřní strana nádoby rovněž umožňuje nerušenou filtraci a je vybavena širokou spodní přírubou DN150, která umožňuje snadný přístup k filtračnímu koláči.

Filtrační nádoby se dodávají s chemicky odolnou filtrační základnou z PTFE nebo PEEK, která nepropouští vodu a v níž lze použít předřezané filtrační membrány různých pórovitostí a materiálů nebo si uživatelé mohou nařezat vlastní materiál na míru.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 28.4.2022

filtrace, chemický reaktor   ID:301

 


Reklama

 
Rychlá a účinná odparka pro chromatografická rozpouštědla

Ultravap® Mistral® a Ultravap® Mistral® XT150 pro skleněné zkumavky

Odparka Ultravap® Mistral XT150 od společnosti Porvair Sciences je navržena pro vysušování vzorků na mikrotitračních destičkách a ve skleněných zkumavkách o délce až 150 mm a nabízí alternativu k odparkám ve vodní lázni, která je nenáročná na údržbu a bezpečná pro vzorky.

Odpařovač Ultravap® Mistral XT150 je schopen pracovat při teplotách až 80 °C - lze snadno odpařovat téměř všechna běžná chromatografická rozpouštědla včetně acetonitrilu, dichlormethanu, hexanu, metanolu a vody. Dostupnost přímých nebo spirálových odpařovacích jehel umožňuje uživatelům volit mezi rychlejším vysoušením (spirála) nebo optimalizovaným konečným sušením v mikrodestičkách s V jamkami (přímá).

Ultravap® Mistral XT150 se ovládá pomocí intuitivního barevného dotykového displeje a je vybaven průhlednými bezpečnostními bočními clonami a integrovaným systémem pro odvod výparů rozpouštědel uvnitř jednotky. Instalace odpařovače s vyfukováním vyžaduje pouze připojení k přívodu plynu a elektrické síti. Bezpečnost provozu při odstraňování rozpouštědel je zajištěna, protože tato kompaktní jednotka s označením CE se vejde do všech digestoří.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.4.2022

chromatografie, odparka rozpouštědel   ID:275

  
90 prvků, které tvoří náš svět

Periodická tabulka 90 prvků vyskytujících se v přírodě, z nichž se skládá vše, s čím se můžeme setkat, byla nakreslena tak, že plocha, kterou prvek zaujímá, udává množství daného prvku v zemské kůře a atmosféře v logaritmické stupnici.

Tabulka barvami rozlišuje hrozbu nedostatku, omezenou dostupnost či dostatečné zdroje jednotlivých prvků. Nedostatek prvku neznamená, že by se daný prvek na zemi přestal vyskytovat, ale problém je v tom, že jeho užitím ve výrobě se postupně rozptýlí v odpadech a z nízkých koncentrací či z odpadů je obtížné je získat.

Datum: 26.4.2022

periodická tabulka prvků   ID:386

  
Rada vlády projednala rozpočet na vědu 2023+

V úterý 12. dubna 2022 se ve Strakově akademii konalo mimořádné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jíž předsedá ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Členové Rady zde projednávali rozpočet na výzkum, vývoj a inovace (VaVaI).

Datum: 25.4.2022

věda a výzkum   ID:264

  
Dvourozměrný materiál může částečně nahradit křemík v elektronice

Křemík najdeme v telefonech, počítačích a jakékoli další elektronice. Je totiž základním materiálem pro výrobu polovodičů, ze kterých se vyrábějí jejich komponenty. Tento po desetiletí používaný prvek však dosáhl svých limitů. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR popsali vlastnosti jodidu chromitého, materiálu, který by mohl roli křemíku částečně zastoupit. Významnou studii publikoval odborný časopis Physical Review B.

Datum: 22.4.2022

věda a výzkum, dvourozměrné materiály   ID:307

 


Reklama

 
Řešení NMR profilování olivového oleje 1.0™ pro kontrolu kvality a ověřování pravosti ke zvýšení integrity dodavatelského řetězce

Nový roztok pro analýzu olivového oleje i pro stolní FT-NMR bez kryogenu Fourier 80™

Společnost Bruker uvádí na trh nové NMR řešení Olive Oil-Profiling 1.0™ pro ověřování pravosti a kontrolu kvality olivového oleje, který je jedním z nejvíce falšovaných potravinářských produktů na světě. Toto řešení dále rozšiřuje portfolio řešení společnosti Bruker pro analýzu potravin a bude nabízeno na dvou platformách nukleární magnetické rezonance (NMR), a to na zavedené platformě NMR FoodScreener™ 400 MHz a také na stolním systému Fourier 80 bez kryogenu.

Obě řešení odpovídají různým požadavkům zúčastněných stran v odvětví olivového oleje. Stolní NMR řešení je určeno stáčírnám olivového oleje, zkušebním laboratořím a satelitním laboratořím. Řešení NMR FoodScreener se zaměřuje na vládní a soukromé zkušební laboratoře pro analýzu široké škály složitých potravinářských matric. Tato platforma umožňuje stohování obsahu různých řešení pro NMR profilování potravin v jednom systému.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.4.2022

analýza oleje, NMR   ID:293

  
Akumulace tepla: Vědci vyvinuli materiál, který je stabilní, účinný a šetrný k životnímu prostředí.

Nový materiál pro akumulaci tepla by mohl pomoci výrazně zlepšit energetickou účinnost budov. Vyvinuli ho vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu (MLU) a Univerzity v Lipsku a lze ho použít k ukládání přebytečného tepla a v případě potřeby ho uvolnit zpět do prostředí. Na rozdíl od stávajících materiálů dokáže nový materiál absorbovat podstatně více tepla, je stabilnější a je vyroben z neškodných látek. V časopise "Journal of Energy Storage" tým popisuje mechanismus vzniku materiálu.

Datum: 20.4.2022

ukládání tepla   ID:281

  
Přístup k tomu, co je důležité, s pracovním postupem Coral Cryo od společnosti Leica Microsystems

Zvýšení úspěšnosti pokusů s kryoET díky konfokálnímu 3D cílení

Společnost Leica Microsystems, přední dodavatel mikroskopických a vědeckých přístrojů, představila nové řešení pracovního postupu Coral Cryo. Řešení pracovního postupu umožňuje výzkumným pracovníkům zvýšit úspěšnost experimentů s kryoelektronovou tomografií díky vysoce přesnému konfokálnímu 3D zaměřování. Coral Cryo je připraveno k nasazení a podporuje reprodukovatelnost tím, že snižuje a optimalizuje počet kroků pracovního postupu a zároveň minimalizuje čas potřebný k zaškolení. Nakládání a přenos vzorků, další důležitý faktor pro úspěšnost, je vylepšen díky sofistikovaným metodám ochrany proti kontaminaci.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.4.2022

elektronová tomografie   ID:259

  
isoprime precisION hmotnostní spektrometr s poměrem stabilních izotopů

Nejflexibilnější a zároveň nejvýkonnější hmotnostní spektrometr s poměrem izotopů, jaký byl kdy vytvořen

Hmotnostní spektrometr isoprime precisION firmy Elementar se stabilním poměrem izotopů nabízí nejlepší výkon na trhu v oblasti ionizace plynu a hmotnostního rozlišení při co nejkompaktnějších rozměrech. Kombinuje výjimečný analytický výkon a bezkonkurenční flexibilitu, aby vyhověl potřebám prakticky jakékoli aplikace, a poskytuje tak dokonalý výchozí bod pro váš výzkum, který se může ubírat jakýmkoli směrem.

isoprime precisION maximalizuje možné experimentální možnosti tím, že umožňuje libovolnou kombinaci vstupních systémů a automaticky mezi nimi přepíná pomocí integrovaného systému rozhraní kontinuálního průtoku centrION. Lze jej také propojit s vlastními experimentálními sestavami - pomocí revolučního modulu Novel Inlet Control Module (NICM) - a kombinovat se specializovanými sběrnými poli, aby vyhovoval vašim rostoucím výzkumným potřebám.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.4.2022

hmotnostní spektrometrie   ID:327

 


Reklama

 
Švýcarská společnost Biotool představuje nový automatický plnicí systém TubeFiller TF 3000

Nový TubeFiller TF3000 je navržen tak, aby omezil opakované ruční plnění laboratorních zkumavek jakéhokoli formátu.

Společnost Biotool Switzerland rozšířila svou řadu snadno použitelných zařízení pro manipulaci se vzorky a jejich přípravu o novou verzi automatického systému TubeFiller pro plnění lahví / zkumavek, který zvyšuje produktivitu.

TubeFiller TF 3000x je všestranný systém, který se osvědčil při plnění zkumavek, jamkových destiček nebo lahví v jakémkoli standardním formátu stojanu. Systém TubeFiller je nejen všestranný, ale je to jediný automatický plnicí přístroj na trhu, který je schopen naplnit až 2 000 zkumavek nebo lahví za hodinu s dobrou reprodukovatelností, takže je ideální pro testovací laboratoře COVID-19. Model TF3000x má jako volitelnou výbavu novou funkci ponoření a cyklonický rozprašovač, který umožňuje přesné dávkování i malých objemů tekutin "bez rozstřiku".
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 13.4.2022

plnička zkumavek   ID:327

  
Přeměna oxidu uhličitého na biopaliva na bázi mikrořas

Vědci zkoumají genetický senzor modrého světla pro zdvojnásobení produktivity oleje u průmyslových mikrořas

Mikrořasy, řasy, které nelze vidět pouhým okem, absorbují oxid uhličitý a produkují oleje, které lze využít jako biopaliva. Tato biopaliva, která mohou mít negativní vliv na emise uhlíku, jsou slibnou alternativou ke konvenčním fosilním palivům. Biologické procesy, které umožňují těmto mikrořasám produkovat oleje, však nejsou zcela známy.

Výzkumný tým vedený profesorem XU Jianem z Qingdao Institute of Bioenergy and Bioprocess Technology (QIBEBT), Chinese Academy of Sciences (CAS), nyní objevil genetický senzor modrého světla, který reguluje syntézu oleje v průmyslové mikrořase, a využil tento objev ke zdvojnásobení produktivity olejů z mikrořas.

Datum: 12.4.2022

přeměna světla na oleje s pomocí mikrořas   ID:304

  
Extrakce pevná látka-kapalina za méně než 2 hodiny

Plně automatická a čtyřikrát rychlejší než běžná Soxhletova metoda.

Ať už se jedná o stanovení tuku, nebo o analýzu zbytků a životního prostředí - účinnost a bezpečnost jsou u rychlého extrakčního systému SOXTHERM na prvním místě. Plně automatické a programovatelné procesy zvyšují reprodukovatelnost analýzy a zároveň šetří cenný čas. Stačí vložit extrakční kádinku a nechat přístroj pracovat za vás. Systém SOXTHERM pak pracuje zcela automaticky a vy máte vždy vše pod dohledem díky monitorování teploty, stlačeného vzduchu, chladicí vody a hladiny rozpouštědla. Díky bezpečnostní teplotní zátce a nevýbušnému provedení je bez problémů možný i bezobslužný provoz.

Díky důmyslnému systému recyklace rozpouštědel je lze použít několikrát. Pokud se objem vzorku zvětší, můžete systém kdykoli snadno rozšířit. Pomocí počítače nebo řídicí jednotky MULTISTAT lze ovládat až 4 zařízení současně.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 11.4.2022

extrakce   ID:300

  
Řada Keyence LM přináší průlomovou přesnost měření a bezkonkurenčně snadné použití

Společnost Keyence dále rozšířila své portfolio přesných měřicích technologií o nový, vysoce přesný systém pro měření rozměrů obrazu.

Řada LM, která se může pochlubit přesností ±0,7 μm, kombinuje snadné použití spojené s řadou Keyence s průlomovou přesností požadovanou ve stále širším spektru aplikací.

Díky automatickému zaostřování a polohování dílů je zaručena konzistentní submikronová přesnost a opakovatelnost, což je ideální pro aplikace s velmi přísnými tolerancemi v odvětvích od lékařství a elektroniky až po vysoce přesnou kovovýrobu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.4.2022

měření obrazu   ID:350

 


Reklama

 
Přemýšlíte o možnostech podnikání v Rakousku?

Chtěli byste se dozvědět více o zdejším trhu, výhodách, příležitostech či finanční podpoře pro zahraniční firmy? Chtěli byste si osobně popovídat se zástupci rakouské státní agentury na podporu podnikání?
Využijte možnosti zúčastnit se informační schůzky, na níž Vám rakouští experti prozradí, proč je založení podniku v Rakousku tou správnou volbou!
Kromě příležitosti načerpat mnoho zajímavých a užitečných informací Vám budou rakouští experti k dispozici také pro individuální rozhovory.
Přijďte se dozvědět více na akci Business Location AUSTRIA | Zaměřeno na spolkovou zemi Dolní Rakousko
Datum: 28. dubna 2022, 14:30 – 17:00 hodin
Místo: CLUBCO, Vlněna 5, 602 00 Brno
Účast na akci je zdarma.

Datum: 7.4.2022

věda a výzkum, podnikání v Rakousku   ID:321

  
Nová kompaktní vícerežimová čtečka mikrodestiček, snadné čtení mikrodestiček

ORTENBERG, NĚMECKO - Společnost BMG LABTECH představila novou čtečku mikrodestiček VANTAstar™, která dále rozšiřuje řadu vysoce kvalitních přístrojů vyrobených v Německu. Nejnovější přírůstek do portfolia BMG LABTECH, VANTAstar, byl navržen pro snadné použití a flexibilitu pro širokou škálu aplikací v základním výzkumu a vědách o živé přírodě.

Přístroj VANTAstar byl oficiálně představen veřejnosti na konferenci a výstavě SLAS 2022 v Bostonu v USA.

VANTAstar je kompaktní vícerežimová mikrodestičková čtečka a je vybavena třemi funkcemi, které umožňují snadné nastavení detekce a zlepšují kvalitu dat: Technologie EDR (Enhanced Dynamic Range), rychlé automatické zaostření celé desky a automatická redukce luminiscenčních křížových vjemů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.4.2022

čtečka mikrodestiček   ID:343

  
Společnost Autoscribe předvede flexibilitu systému Matrix Gemini LIMS na konferenci Lab Innovations South

Společnost Autoscribe Informatics předvede flexibilitu systému Matrix Gemini LIMS na jednodenní konferenci Lab Innovations South, která je určena pro laboratorní pracovníky v jihovýchodní části Spojeného království.

Účastníci si budou moci prohlédnout několik systémů včetně LIMS pro farmaceutickou výrobu, správu biobank, studie stability léčiv a obecné toky kontroly kvality. Jedinečné je, že všechny tyto systémy používají stejný software. Žádný kód se nepřidává ani nemění. Konfigurace těchto systémů se provádí pomocí vestavěných grafických konfiguračních nástrojů a konfigurace se uchovává v samostatné databázi s kontrolou verzí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 5.4.2022

LIMS   ID:277

  
Sady detektorů indexu lomu pro HPLC

Detektory indexu lomu jsou široce používány pro analýzu molekul se slabou nebo žádnou absorpcí UV záření.

Sadu DRI (Differential Refractive Index) pro HPLC od společnosti TESTA Analytical lze přizpůsobit téměř jakémukoli systému HPLC a vytvořit tak vysoce výkonný přístroj, který separuje a citlivě detekuje "RI aktivní" materiály včetně alkoholů, cukrů, sacharidů, mastných kyselin a polymerů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.4.2022

chromatografie, detektory indexu lomu   ID:345

 


Reklama

 
Kompaktní laboratorní myčky s inteligentním mycím systémem

Kompaktní laboratorní myčky řady PG 85 firmy Miele & Cie. KG nabízejí prvotřídní výkon a spotřebovávají méně vody, energie a procesních chemikálií. To je výsledkem inteligentního a inovativního systému cirkulace vody, který v každé jednotlivé fázi programu přizpůsobuje tlak postřiku specifickým požadavkům. Tím šetří čas i energii.

Při sušení laboratorního skla tyto stroje spojují účinnost s uživatelským komfortem. U modelů se systémem EcoDry se dvířka na konci každého programu automaticky otevřou. Tím je zajištěno rychlé vysušení a ochlazení náplně.

U modelů s funkcí DryPlus je vlhkost zbývající ve skříni absorbována ohřátým sušícím vzduchem a vypuštěna do atmosféry prostřednictvím obzvláště účinného kondenzátoru páry.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.3.2022

laboratorní myčky   ID:290

  
Harmonogram veřejných soutěží a výzev TAČR pro rok 2022

Technologická agentura ČR informuje uchazeče o připravovaných veřejných soutěžích a výzvách v ERA-NET Cofundech a Evropských partnerstvích v roce 2022.

Datum: 28.3.2022

věda a výzkum   ID:339

 


 

Novější Novější článkyStarší články Starší

 

Archiv článků:   2020   2021   2022  

 

Doporučujeme články:
  Pavel Šebek: Farmaceutický průmysl může transformovat českou ekonomiku
  Čeští vědci spolupracují na evropském otevřeném webovém vyhledávači
  Metamateriál pro terahertzový věk
  Technická poznámka - Mikroskopie generace druhé harmonické s konfokálním mikroskopem RMS1000
  Objevování nových materiálů pomocí strojového učení
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022


 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra


 
PE Systems: Nový multikvadrupólový ICP-MS spektrometr NexION 5000


 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama