Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
Reklama
Super-materiál pro tvarování zvuku

Vědci vyvinuli meta-materiál, který dokáže tvarovat (ohýbat, směrovat, rozptylovat) zvuk podle potřeby. Tento meta-materiál je vyráběn metodou 3-D tisku.

Datum: 14.3.2017

metamateriál pro směrování zvuku


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Universities of Sussex and Bristol připravili meta-materiál (tedy něco, co nemá jednoduchou vnitřní strukturu) při výzkumu použití ultrazvuku pro lékařské účely. Nově vyvinutý meta-materiál dokáže něco podobného, jako neviditelný plášť v Harry Potterovi, tentokráte v případě zvuku - přenášet a změrovat zvuk podle přání.

Meta-materiál se skládá z mnoha malých kostiček, které se stáčejí směrem k povrchu. S jeho pomocí lze zvukové vlny absorbovat a následně vyzářit požadovaným směrem.

Meta-materiál může být uniformní, kdy celá plocha materiálu funguje stejně, ale může být také vytvářen na míru podle tvaru cílového prostoru (např. v medicíně), kdy metodou 3-D tisku lze zvukové vlny usměrňovat či přenášet podle potřeby.

Reklama

Nově vyvinutý meta-materiál nabízí zajímavé možnosti nejen v případě normálních audio zařízení či ozvučení prostor, ale také v medicíně, kde může přinést nové aplikace při ultrazvukovém zobrazování či terapii.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Interact Lab, University of Sussex

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama