Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Ekologická produkce křemíkových nanodrátků

Vědci z Faculty of Physics, Lomonosov Moscow State University vyvinuli novou metodu pro výrobu křemíkových nanodrátků, která již nevyžaduje extrémně toxickou fyselinu fluorovodíkovou. Křemíkové nanodrátky vyrůstají na povrchu pokrytém vhodných kovem (stříbrem). Jde o metodu metal-assisted-etching. Velikost nanodrátků lze snadno měnit dobou narůstání a vlastnostmi kovového pokrytí.

Datum: 21.10.2016

křemíkové nanodrátky, fotovoltaika


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci namísto jedovaté kyseliny fluorovodíkové (HF) použili ammonium fluorid (NH4F). Celá metoda je založena na vyrústání nanodrátků z roztoku na povrchu křemíku částečně pokrytém kovem - osvědčilo se stříbro. Křemíkové nanodrátky vyrůstají z míst, kde stříbro chybí.

Výsledkem jsou struktury téměř paralelních nanodrátků, které vypadají jako opravdové drátky. Jejich průměr je 50 až 200 nm, jejich vzdálenost 100 až 500 nm (závisí na vlastnostech vrstvy stříbra) a jejich délka závisí na době nanášení - od 100 nm až po několik mikrometrů.

Zájem o křemíkové nanodrátky je dán jejich perspektivami na uplatnění - v optoelektronice, fotonice, senzorice. Také mohou být užity v medicíně jako biodegradabilní materiály, které se po určité době v organismu rozpustí.

Náhrada jedovaté kyseliny fluorovodíkové není novinkou (je předpovídána již více než 20 let), ale teprve teď se podařilo vyvinout reálnou metodu, která funguje s pomocí kovového pokrytí povrchu. Detaily metody jsou chráněny patentem.

Reklama

Vědci nyní plánují rozvinutí metody pro průmyslové použití. Jde především o nové fotovoltaické aplikace a senzory založené na křemíku (například na plyny jako je kyslík). Struktury z nanodrátků mohou najít využití i ve fotovoltaice, kdy mohou být použity jako antireflexní pokrytí slunečních článků. Odraz světla tak poklesne z 30% na pouhé 1%.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama