Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  15.10.2018 - 18.10.2018 Analýza anorganických látek 2018
Reklama
První ukázka zařízení inspirovaného strukturou mozku

Artificial neural networks (ANNs) mají schopnosti učení a dokáží provádět úlohy, které jsou obtížné prokonvenční počítačové systémy, např. rozpoznávání obrazců, on-line učení a klasifikace. Praktické implementace ANN ztroskotávaly na neexistenci vhodného hardware, které by dokázalo věrně napodobit chování neuronů a synapsí.

Datum: 13.10.2016

neuronové sítě, umělá inteligence, samoučení, memristor


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový výzkum vedený Univerzitou v Southamptonu představil nanoškálové zařízení, zvané memristor, které dokáže napodobit chování lidského mozku. V uveřejněné studii výzkumný tým ukázal, že memristory dokáží prakticky realizovat ANN a provádět komplikovaná učicí pravidla včetně zpracování zašuměného signálu.

Memristory jsou elektronické komponenty, které dokáží napodobovat funkci neuronu a dokáží si pamatovat elektrický signál i když je napájení vypnuto. Dokáží pracovat na velmi malém objemu, což je důležité, když potřebujeme napodobit biliony či triliony synapsí při relativně nízké spotřebě energie. Vědci říkají, že pokud se někdy umělé mozky stanou realitou, tak memristivní synapse musí uspět.

Memristivní síť pracuje s oxidy kovu a dokáže se sama učit bez lidského zásahu. Implementuje se zde princip winner-take-all (WTA).

Reklama

Tvůrci memristorů říkají, že se jim již prakticky podařilo dokázat zpracování zašuměného signálu procesem samoučení a ANN z memristorů dokáže zpracovávat velké objemy dat v reálném čase. Je možné, že ANN z memristorů bude jednou z významných složek budoucí vize Internet of Things.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama