Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Jak detekovat kontaminaci vody in situ

Nová metoda umožňuje detekci téměř všech kovů, organických materiálů a různých farmakologických činidel ve vodě. Celé zařízení je navíc přenosné a tak může být detekce prováděna přímo na místě (in situ) a ne v laboratoři.

Datum: 3.10.2016

měření znečištění a přítomnosti kontaminantů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Tomsk Polytechnic University vyvinuli zařízení pro rychlou analýzu kapalin, zaměřené nyní především na detekci kontaminantů jako jsou těžké kovy ve vodě. Vědci použili metodu založenou na polymerních optodách - velice malé matrice senzorů, které dokáží měnit svoji barvu v závislosti na přítomnosti určitého reagentu ve vzorku. Zařízení je mobilní a dokáže pracovat i při nízkých teplotách. Cena takové analýzy je mnohokrát nižší, než cena klasické analýzy v laboratoři pomocí spektrofotometru.

Základem zařízení je matrice polymetakrylátových senzorů, která má tloušťku 1 mm a rozměr 3x3 mm. Póry v matrici slouží jako nádobky na příslušný reagent. Pokud je matrice vyplněna specifickým reagentem, pak zařízení slouží jako detektor na příslušnou látku, která reaguje s reagentem - optodu stačí ponořit do vody či nanést na ni jen pár kapek zkoumané tektutiny. Optoda se pak vloží do měřicího zařízení. Z intenzity optické odezvy lze pak určovat nejen přítomnost měřené látky, ale i její koncentraci.

Podle vědců takto lze určovat koncentraci libovolné látky, která po interakci s reagentem změní barvu optody. Stačí tak mít sadu reagentů, provést pár odpovídajících měření a máme přímo na místě výsledek o základních parametrech znečištění.

Reklama

Vědci říkají, že zařízení je zatím ve stadiu prototypu. Jejich cílem je zjednodušit používání reagentů tak, aby jenom jediným měřením bylo možné určit i více parametrů naráz.


Zdrojem informací je Labmanager.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama