Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Turečtí vědci pod tlakem

Turečtí vědci jsou nyní pod tlakem režimu, který se dostal k moci po potlačení "vojenského puče". Tento režim ukazuje stále větší nepřátelský postoj vůči svobodě vědy.

Datum: 15.9.2016

turecká svoboda vědy, vládní zásahy do akademického prostředí


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Turečtí akademikové musí odolávat islamistickému režimu vlády, která si víru vykládá po svém. Prezidenti čtyř tureckých univerzit a více než 1.500 univerzitních děkanů bylo vyzváno k odstoupení. Koncem července bylo 167 členů Turkey Scientific and Technological Research Council (TUBITAK) přímo vyloučeno ze svých pozic. Všem akademickým pracovníkům byl navíc zakázán odchod ze země.

Puč, údajně vedený rebelskými vojáky, přišel v době, kdy akademikové byli pod narůstajícím tlakem ze strany vlády. Akademikové a další školští pracovníci zorganizovali online petici protestující proti vládnímu zacházení s Kurdskou menšinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil všechny, kteří petici podepsali, že podporují teroristickou propagandu a že podporují terorismus.

Prostor pro akademickou svobodu se v posledních letech silně snížil. Podle průzkumů jsou turečtí akademičtí pracovníci více věřící (57%), než pracovníci v USA (30%). Ale každý si svou víru a její způsob vykládal po svém. Nyní jsou svázáni přímo s vládními zásahy. Jeden z biologů například řekl, že v poslední době si musí dvakrát rozmyslet, než něco bude přednášet o evoluci.

Současný režim dává velice malý prostor pro vědeckou svobodu nejen přímými zásahy do personálního obsazení jednotlivých akademických pozic, ale také formou dotací, na kterých byly určité instituce závislé.

Reklama

Turecká věda není moc silná a hodně závisí na spolupráci s jinými institucemi ve světě. Nyní ovšem mohou volně cestovat a prosazovat se jen ty projekty, které jsou ve shodě s oficiální politikou současné vlády.


Zdrojem informací je Scientist.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama