Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
Reklama
Optimalizované cykly využívání Li-Ion baterií prodlužují jejich životnost

V současné době je velká pozornost zaměřená na baterie (obvykle Li-Ion), které se aplikují stále intenzívněji ve výkonných zařízeních - automobily, obnovitelné zdroje energie apod. Výzkum posledních let překonal některé překážky a využití baterií se již stalo ekonomicky výhodným ve srovnání s tradičními zdroji energie. Proto je zajímavá také optimalizace jejich provozu, která může významně prodloužit jejich životnost.

Datum: 26.9.2018

Li-Ion baterie, optimalizace pracovních cyklů, matematický model


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Li-Ion baterie se staly ekonomicky výhodnou alternativou k tradičním zdrojům energie a hlavním omezujícím faktorem stále zůstává jejich životnost. Firmy jako LG a Tesla intenzívně pracují na vyvíjení nových silnějších baterií s delší životností. Vědci z INGEPER (Electrical Engineering, Power Electronics and Renewable Energies) se zaměřili na dosud opomíjenou oblast, kterou je optimalizace pracovních cyklů baterií.

Alberto Berrueta z NUP/UPNA se ve své PhD práci zaměřil na studium fyzkálních mechanismů lithiových baterií a vytvořil matematický model, kterým se dá odhadnout proces degradace výkonu baterie. S pomocí tohoto modelu bylo možné vytvořit matematický optimalizátor, jež navrhuje ideální způsob využití baterie. Pokud je totiž baterie využívána příliš intenzívně, její účinnost rychle degraduje. Pokud je baterie naopak využívána příliš málo, její provoz není ekonomický. Šlo o to, najít ideální kompromis.

Matematický model byl testován laboratorně na standardních bateriích o kapacitě 5,3 kWh, aby se potvrdila jeho přesnost. S pomocí modelu pak bylo možno vytvořit strategii aplikovatelnou pro řízení baterie pomocí BMS (Battery Management System).

Reklama

Vhodně instalovaný BMS v zařízeních pro obnovitelné zdroje energie (větrné turbíny, solární články apod.) pak dokáže maximalizovat ekonomickou výhodnost využití baterií. BMS je možno aplikovat i pro provoz baterií ve spotřebičích jako jsou automobily či elektrokola. Strategie BMS může být nastavitelná podle konkrétního typu baterie (výrobce) a očkávaného využití.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: internet

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama