Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   23.11.2023 KONFERENCE SCIENCE COMMUNICATION 2023
  29.11.2023 Konsolidační balíček jako příležitost pro systémovou proměnu českého výzkumu
  19.3.2024 - 21.3.2024 AMPER - SMART & CONNECTED WORLD
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama

 
Hezké Vánoce a štastný nový rok 2022!

Krásné prožití vánočních svátků a všechno nejlepší do nového "dvojkového" roku 2022 Vám přeje Laboratorní průvodce. Těšíme se na Vás v novém roce!

Datum: 22.12.2021

vánoční přání   ID:691

  
Neurální nanokamera velikosti zrnka soli pořizuje kvalitní barevné snímky

Nová kamera s metapovrchem se téměř ztrácí na prstu. Díky těsnému propojení metapovrchu s algoritmy strojového učení pořizuje kvalitní barevné snímky, které z ní dělají nejlepší současné zařízení tohoto typu. Těšit se mohou v medicíně i v robotice. Časem se možná objeví chytré telefony, které budou mít jako kameru celou zadní stranu s metapovrchem.

Datum: 21.12.2021

kamera v metapovrchu   ID:714

  
Roboti z laboratoře: malí, ale šikovní

Jak dopravit lék na přesné místo v organismu a uvolňovat ho v takovém množství, aby pomáhal bojovat s nemocí a nezatěžoval zbytečně tělo vedlejšími účinky? „Chemické roboty“ pro tyto úkoly vyvíjí František Štěpánek, zakladatel a vedoucí laboratoře chemické robotiky (Chobotix) na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Datum: 20.12.2021

cílený transport léčiva v organismu   ID:741

  
Nový analyzátor moči Beckman Coulter snižuje počet ručních revizí na 3 %

Automatizované, vysoce výkonné řešení DxU Iris je vybaveno funkcí load-and-go walkaway a technologií Edit-Free Release (EFR), která minimalizuje přerušení a zásahy obsluhy.

Společnost Beckman Coulter oznámila evropské uvedení plně automatizovaného systému DxU Iris Workcell, který zefektivňuje pracovní postupy při analýze moči a omezuje manuální mikroskopování.

Rutinní analýza moči je jedním z nejčastěji objednávaných vyšetření, které představuje až 30 % všech vzorků přijatých do laboratoře. Mnoho z těchto vzorků vyžaduje, aby laborant provedl manuální kontrolu, což vede k narušení pracovního procesu a zvýšení pracovní zátěže. Ať už jde o potvrzení nálezů analyzátoru nebo identifikaci jedinečných typů částic, manuální mikroskopické kontroly jsou časově náročné a mohou trvat až šestkrát déle na jeden vzorek než u automatizovaného systému.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.12.2021

automatická mikroskopická analýza moči   ID:889

 


Reklama

 
Zmrazitelný hydrogel by se mohl stát šikovnou náhradou kostek ledu

Klasický led je dnes nepostradatelným materiálem nejen při výrobě drinků, ale i v potravinářském či farmaceutickém průmyslu, v medicíně i jinde. Do budoucna by ho mohl nahradit hydrogel z proteinové želatiny, který je možné opakovaně zmrazit a rozmrazit, aniž by se z něj něco uvolňovalo.

Datum: 16.12.2021

zmrazitelný hydrogel   ID:739

  
Pokyny společnosti INTEGRA k zajištění dlouhé životnosti a přesnosti pipet

Společnost INTEGRA Biosciences - přední dodavatel nástrojů pro manipulaci s kapalinami - vydala komplexní návod, jak nejlépe pečovat o pipety, aby byla zajištěna jejich trvalá a dlouhodobá přesnost. Společnost nabízí přehledný plán péče o manuální a elektronické pipety, který umožňuje spolehlivé výsledky výzkumu rok co rok.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 15.12.2021

pipetování   ID:777

  
Tištěné violoncello z dílny absolventa brněnské techniky

Věděli jste, že když cestuje violoncellista se svým nástrojem, musí mu kupovat další letenku? To se už docela prodraží a ani příplatek nemusí zmírnit obavu z poškození nástroje někdy i za stovky tisíc korun. Na českém trhu se loni na jaře objevila novinka, která se vejde do obalu od houslí.

Datum: 14.12.2021

3D tisk   ID:750

  
Společnost Clariant vyvíjí katalyzátory nové generace pro krakování čpavku na podporu globální vodíkové revoluce

Role katalyzátorů Clariant v takzvané "zelené vodíkové revoluci" stále roste. Společnost se nyní podílí na prestižním německém projektu TransHyDE AmmoRef, jehož úkolem je vyvinout procesní technologie a katalyzátory pro krakování čpavku, které usnadní budoucí přepravu vodíku, a to i na velké vzdálenosti. Projekt AmmoRef, který je financován částkou 14 milionů eur z německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum (BMBF), je součástí zastřešujícího projektu TransHyDE v hodnotě 135 milionů eur, jehož cílem je revoluce v národní vodíkové dopravní infrastruktuře v rámci příprav na rozsáhlou energetickou transformaci. TransHyDE je jedním ze tří vodíkových stěžejních projektů, jejichž cílem je připravit vstup Německa do vodíkového hospodářství.

Datum: 13.12.2021

ukládání energie do vodíku ve formě amoniaku   ID:845

 


Reklama

 
Nový objev přiblížil vysněnou technologii baterií k realitě

Sodíko-sirná baterie vytvořená inženýry z Texaské univerzity v Austinu řeší jednu z největších překážek, která dosud bránila této technologii stát se komerčně životaschopnou alternativou k všudypřítomným lithium-iontovým bateriím, které pohánějí vše od chytrých telefonů až po elektromobily.

Sodík a síra se jeví jako atraktivní materiály pro budoucí výrobu baterií, protože jsou levnější a dostupnější než materiály, jako je lithium a kobalt, které jsou navíc spojeny s problémy v oblasti životního prostředí a lidských práv. Z tohoto důvodu vědci již dvě desetiletí pracují na tom, aby byly baterie na bázi sodíku při pokojové teplotě životaschopné.

Datum: 10.12.2021

baterie, katalýza   ID:1470

  
Snadná a spolehlivá identifikace polymerů a přísad po analýze PY-GC/MS, TD-GC/MS nebo EGA-MS

4 knihovny pro vyhledávání polymerů, pyrolyzátů, aditiv nebo porovnávání termogramů EGA. Obsáhlé databáze s 1000 polymery a 500 přísadami.

Interpretace chromatogramů podle PY-GC/MS, TD-GC/MS nebo EGA-MS polymerních materiálů je velmi obtížná bez odpovídajících dlouhodobých zkušeností a použití tabulek a datových knih. F-SEARCH se skládá z vyhledávacího softwaru a čtyř jedinečných knihoven, které si uživatel může vybrat pro příslušné účely. Kromě toho lze vytvářet vlastní knihovny.

Pomocí tohoto vyhledávacího softwaru lze rychle vyhledávat různé typy dat, například pyrogramy a data ECA prakticky od všech výrobců GC/MS. Vzhledem k tomu, že k porovnávání hmotnostních spekter se používá jedinečný vyhledávací algoritmus, nalezené kandidáty na látky se okamžitě zobrazí seřazené podle kvality shody. Vyhledávání lze navíc provádět současně v několika knihovnách. Speciální vyhledávací algoritmus použitý v nástroji F-SEARCH není silně ovlivněn faktory, jako jsou změny analytických podmínek a separačních kolon, a je proto velmi robustní.

Pomocí dvourozměrných víceionových chromatogramů lze získat vysoce kvalitní hmotnostní spektra překrývajících se píků. TIC lze překrýt a z TIC odečíst specifická hmotnostní spektra. Kromě toho lze data přenést přímo do NIST pro další vyhledávání.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.12.2021

chromatografie, analýza polymerů   ID:761

  
Nejpohodlnější přenosný konduktometr ve své třídě

Přesné měření i v těch nejnáročnějších podmínkách díky prachotěsnému a vodotěsnému pouzdru

2 v 1 - přenosný konduktometr pro náročné venkovní použití nebo pro stolní použití v laboratoři
Nízké nároky na údržbu - automatické monitorování čidel s vyměnitelným displejem
V souladu s GLP - ukládání dat v zařízení a export dat do LIMS/Excelu

Tyto přenosné konduktometry vás dokonale vybaví pro vaše rutinní úkoly, ať už měříte venku nebo v laboratoři podle SLP.

Integrovaná funkce kontroly kvality senzoru vám umožní v případě potřeby senzor vyměnit a nadále získávat spolehlivé výsledky.

Díky ergonomickému designu a zřetelnému přítlačnému bodu tlačítek lze přístroj pohodlně ovládat pouze jednou rukou, přičemž druhá ruka zůstává volná k držení elektrody (elektrod) v médiu, ve kterém se měření provádí.

Kombinujte měření vodivosti se současným měřením pH nebo obsahu kyslíku - na velkém barevném displeji jsou všechny hodnoty přehledně zobrazeny.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.12.2021

konduktometrie   ID:770

  
Průzkum: Výzkumníky trápí syndrom vyhoření, stále více nedoporučují kariéru ve vědě

Podle nejnovějšího průzkumu Nature většina vědců sice miluje svou práci, ale celková úroveň spokojenosti výzkumných pracovníků dosáhla nového minima. Vědci si většinou stěžují na nízký plat, nestabilitu pozice nebo dlouhou pracovní dobu. Stále častěji se navíc potýkají i s celkovým vyhořením a syndromem podvodníka.

Datum: 7.12.2021

věda a výzkum   ID:806

 


Reklama

 
Detektory indexu lomu pro systémy HPLC a GPC/SEC

Společnost Testa Analytical Solutions e.K. informuje o rostoucím zájmu o OEM verze svého detektoru diferenciálního indexu lomu (DRI), který zvyšuje výkonnost systémů HPLC a GPC/SEC.

Charlotte Stentzlerová, technická manažerka společnosti Testa Analytical, uvedla: "Investovali jsme do skladových komponent, abychom mohli nabízet naše vysoce výkonné detektory DRI vyráběné zde v Německu v krátkých dodacích lhůtách. Díky tomu, že můžeme nabídnout širokou škálu možností (zdroj světla, elektronika, firmware), lze tyto detektory DRI snadno přizpůsobit požadavkům jakéhokoli systému HPLC nebo GPC/SEC třetí strany. Bylo opakovaně prokázáno, že náš detektor DRI zvyšuje přesnost a spolehlivost většiny chromatografických systémů při určování absolutní koncentrace a celkové hmotnostní bilance. Detektor DRI, který pracuje při pokojové teplotě až do 80 °C s vynikající tepelnou stabilitou, nabízí také nepřekonatelnou stabilitu základní linie a rychlé nastavení. Díky své citlivosti je ideálním detektorem RI pro integraci do moderních systémů GPC/SEC a HPLC a pro dosažení špičkového výkonu i v těch nejnáročnějších aplikacích ".
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.12.2021

HPLC, DRI, index lomu, chromatografie   ID:791

  
Nový mikroskop využívá fotoniku k poznání "superbakterií"

Vědci sestavují nový mikroskop se superrozlišením, který využívá laserové světlo ke studiu vnitřního fungování a chování superbakterií, aby získali nové poznatky o tom, jak způsobují nemoci. Mikroskop umožní vědcům nahlédnout do bakterií, jako je Streptococcus Pneumoniae, s rozlišením v molekulárním měřítku - zobrazí objekty menší než desetitisícina tloušťky listu papíru.

Současné technologie neumožňují takové rozlišení, které by umožnilo důkladné studium vlastností bakterií, které ovlivňují vývoj onemocnění. Nyní však tento mikroskop se superrozlišením využívá laserové světlo k osvětlení proteinů s neuvěřitelně vysokým rozlišením, což vědcům umožňuje získat nové poznatky o tom, co činí tyto potenciálně smrtící bakterie tak patogenními.

Přestože elektronové mikroskopy dokáží zobrazit drobné detaily na atomární úrovni, nemohou analyzovat živé vzorky: elektrony mohou být snadno vychýleny molekulami ve vzduchu, což znamená, že všechny zkoumané bakterie musí být drženy ve vakuu. Mikroskopy se superrozlišením jsou proto pro biologickou analýzu mnohem vhodnější.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.12.2021

mikroskopie   ID:768

  
Nová mikroskopická technika pro kvantové simulace

Vědci z Institutu laserové fyziky na Universität Hamburg vyvinuli novou techniku pro mikroskopii kvantových plynů, která nyní umožňuje zobrazovat trojrozměrné kvantové systémy. V časopise Nature informují o nové metodě, kterou lze využít ke zkoumání zcela nových režimů.

Mikroskopy kvantových plynů umožňují detekci všech částic v kvantovém systému, a tím umožňují přístup k libovolným korelačním funkcím pro charakterizaci stavu. Tato technologie je založena na optickém rozlišení mřížkových míst v intervalech obvykle půl mikrometru, a proto byla dříve omezena hloubkou ostrosti na dvojrozměrné systémy.

V nové metodě vyvinuté hamburskými výzkumníky je to nyní překonáno a je možné rozlišovat i trojrozměrné systémy. K tomuto účelu vědci využívají tzv. vlnovou optiku hmoty, tj. zvětšení rozložení hustoty samotných ultrachladných atomů až devadesátinásobně. Optické zobrazování atomů po tomto zvětšení je pak jednoduše možné bez omezení difrakce nebo hloubky ostrosti. Hmotnostní vlnová optika je založena na čočce v podobě harmonické pasti, která je zapnuta na čtvrtinovou periodu, a následné volné expanzi atomů. Oba procesy vedou k transformaci mezi reálným prostorem a prostorem hybnosti a v kombinaci s tím ke zvětšujícímu se obrazu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.12.2021

kvantová mikroskopie   ID:770

  
Systém LANEXO™ - chytré digitální řešení s RFID štítky pro produktivnější laboratoř

Chcete dosáhnout hmatatelných časových, nákladových a kvalitativních výhod ve své laboratoři i v rámci celé organizace?

Systém LANEXO™ pro správu laboratorních zásob, bezpečnosti a dodržování předpisů je nejnovější nabídkou firmy. Tento inovativní systém pro sledování spotřebního materiálu* je speciálně navržen pro zvýšení efektivity, zlepšení bezpečnosti a usnadnění dodržování předpisů v rámci vysoce regulovaných analytických a výzkumných laboratoří. Prostřednictvím jednoduchého digitálního snímání dat ze štítků RFID umístěných na spotřebním materiálu umožňuje snadno použitelná mobilní aplikace LANEXO™ uživatelům rychle, bez námahy a přesně registrovat a archivovat údaje o činidlech - ať už jde o doplňování zásob v regálech nebo zaznamenávání experimentálních pracovních postupů.

Dostupnost dat o spotřebním materiálu v reálném čase ovlivňuje funkce v celé organizaci, zvyšuje produktivitu a udržitelnost laboratoře a podporuje sledovatelnost, shodu s předpisy a připravenost na audit.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.12.2021

RFID, digitální evidence zásob   ID:737

 


Reklama

 
Tajemství vysoce výkonných nových materiálů pro solární články odhaleno v ohromující jasnosti

Výzkumníci z University of Cambridge použili sadu korelačních multimodálních mikroskopických metod, aby poprvé zviditelnili, proč jsou perovskitové materiály zdánlivě tak tolerantní k defektům ve své struktuře.

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu solárních panelů je krystalický křemík, ale k dosažení účinné přeměny energie je zapotřebí energeticky náročný a časově náročný výrobní proces k vytvoření požadované vysoce uspořádané struktury destiček.

V posledním desetiletí se jako slibná alternativa objevily perovskitové materiály.

Datum: 30.11.2021

perovskity, mikroskopie   ID:1385

  
Nové ultratvrdé diamantové sklo vyrobili z rozmačkaných fullerenů

Recept na slibné diamantové sklo: 1. Vezměte hrst fullerenů, takových těch „fotbalových míčů“ z atomů uhlíku. 2. Zahřejte na 900-1000 °C. 3. Důkladně stlačte. Vzniklý materiál je slušně pevný a má největší tepelnou vodivost ze všech známých amorfních materiálů. Možných aplikací se nabízí spousta.

Datum: 29.11.2021

fullereny, uhlíkové sklo   ID:750

  
IBM vypustili Orla: Nejvýkonnější kvantový procesor Eagle má 127 qubitů

Nová architektura umožnila postavit prozatím nejvýkonnější kvantový procesor Eagle. IBM do něj nacpali 127 qubitů a věří, že s Orlem dosáhli kvantové nadvlády, i když nejspíš nejsou první. A stále nemají dost. Již příští rok by měl z IBM přiletět Kvantový Orlovec a po něm Kvantový Kondor, kterým bude Orel horko těžko dýchat na záda.

Datum: 26.11.2021

kvantové superpočítače   ID:739

  
BioNet a společnost Sartorius BIA Separations spolupracují na vývoji výrobního procesu mRNA vakcín

Představuje závazek k celosvětovému úsilí proti COVID-19 s optimalizovanou výrobou mRNA pomocí vlastních chromatografických kolon a procesu.

Společnost BioNet, přední biotechnologická společnost vyrábějící geneticky modifikované vakcíny, a společnost BIA Separations, která je nyní součástí společnosti Sartorius, přední společnosti v oblasti vývoje a výroby biochromatografie, oznámily úspěšný vývoj optimalizovaného procesu výroby mRNA.

Odborné znalosti společnosti BIA v oblasti chromatografických kolon pro purifikaci mRNA v kombinaci s odbornými znalostmi společnosti BioNet v oblasti vývoje produktů genetických vakcín umožnily od počátku roku 2021 oběma týmům spolupracovat na optimalizaci a rozšíření výrobního procesu mRNA s vysokou výtěžností.

Nový proces byl úspěšně použit při výrobě mRNA v boji proti COVID-19. Vakcínu mRNA, vyráběnou ve výrobním závodě společnosti BioNet, vyvinulo výzkumné centrum Chula Vaccine Research Center v Thajsku ve spolupráci s Pensylvánskou univerzitou v USA.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.11.2021

covid, mRNA vakcíny   ID:821

 


Reklama

 
Zájem o licencování výsledků inovační činnosti v Česku stagnuje

Opět jen díky činnosti jediného subjektu vzrostly v Česku meziročně licenční příjmy z ochrany průmyslového vlastnictví. U patentů o čtyřicet procent, u průmyslových vzorů dokonce o více než 105 %. V celkovém pohledu však počty poskytovatelů licencí na jednotlivé předměty ochrany průmyslového vlastnictví spíše stagnují a počty nově udělených licencí klesají.

Datum: 24.11.2021

věda a výzkum   ID:802

  
Vyhrajte pipetovací robot ASSIST PLUS

Osvoboďte se od rutinního pipetování
Vyhrajte pipetovací robot ASSIST PLUS, který vám zefektivní každodenní pipetování. Automatizuje vícekanálové pipety INTEGRA, a tím minimalizuje fyzickou námahu a uvolňuje váš čas.
Výherní balíček obsahuje:
- Jeden pipetovací robot ASSIST PLUS
- Jednu pipetu VIAFLO nebo VOYAGER podle vašeho výběru
- Jeden komunikační/nabíjecí stojan
Díky kompaktním rozměrům se vejde do každé laboratoře, dokonce i do skříní s laminárním prouděním.
Snadné a intuitivní nastavení programu pro každého díky pipetovacímu softwaru VIALAB.
Chcete-li mít šanci vyhrát balíček pipetovacího robota ASSIST PLUS, stačí vyplnit dotazník.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.11.2021

pipetování   ID:748

  
Helion Energy slibují fúzní reaktor vyrábějící elektřinu již v roce 2024

Startup Helion sehnal spoustu peněz na nový fúzní reaktor „Polaris“, který budují ve státě Washington. Polaris by měl magneto-inerciální fúzí vyrábět helium-3 a aneutronickou fúzí výslednou fúzní energii. Reaktor chtějí spouštět v roce 2024 a také se chtějí stát prvními, kdo ve fúzním reaktoru dosáhne čistého zisku elektřiny.

Datum: 22.11.2021

výroba elektrické energie, jaderné technologie   ID:777

  
Společnost Bio-Rad uvádí na trh detekční systémy CFX Opus Dx Real-Time PCR pro diagnostiku in vitro

Systémy CFX Opus 96 Dx a CFX Opus 384 Dx Real-Time PCR nabízejí přesnou a precizní kvantifikaci pro zlepšení vývoje IVD (In Vitro Diagnostic) testů a diagnostického testování.

Společnost Bio-Rad Laboratories, Inc., celosvětový lídr v oblasti produktů pro výzkum a klinickou diagnostiku v oblasti přírodních věd, oznámila uvedení systémů CFX™ Opus 96 Dx System a CFX™ Opus 384 Dx System, detekčních systémů PCR v reálném čase, které byly zařazeny na seznam amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro testování IVD a které splňují požadavky CE-IVD pro použití v IVD v Evropě. Oba systémy jsou rovněž registrovány u regulačních orgánů pro použití v IVD v Singapuru a Kanadě.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.11.2021

zařízení pro PCR testy in vitro   ID:981

 


Reklama

 
Webináře Eppendorf Lab Channel

Eppendorf Lab Channel je virtuální platforma, kde může kdokoli zdarma sledovat živé webové semináře a semináře na vyžádání, spolu s ukázkami nových produktů a aplikací. Nahlédněte přes ramena expertů Eppendorf a nechte si osvětlit detaily a postřehy z laboratorního světa.

Účastníci mohou klást otázky, komunikovat s odborníky a získávat nové zkušenosti zblízka a naživo.

Během živých přenosů můžete libovolně přispívat prostřednictvím funkce chatu, komunikovat s odborníky a získávat nové zkušenosti - naši odborníci Eppendorf budou odpovídat přímo prostřednictvím přenosu nebo mohou odpovídat na vaše otázky po skončení prezentace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.11.2021

webináře Eppendorf   ID:778

 


 

 

Archiv článků:   2021   2022   2023  

 

Doporučujeme články:
  Bakterie požírající plasty mění odpad na užitečné výchozí materiály pro další výrobky
  Neuromorfní mikročip NorthPole od IBM je novým tahem v čipové válce s Čínou
  Časopis Nature vyzývá k užší vědecké spolupráci s Čínou
  Eliminace odpařování rozpouštědel ze vzorků buněčných kultur
  Milník: Miniaturní urychlovač částic funguje
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama