Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.9.2023 Pozvánka na virtuální konferenci “NIS 2 v praxi”
  22.9.2023 Coordination Self-Assembly: From Origins to the Latest Advances
  26.9.2023 - 28.9.2023 Powtech 2023
  26.9.2023 - 28.9.2023 Ilmac 2023
  10.10.2023 8. ročník Týdne inovací ČR
Reklama
Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Labbulletin. Klikněte na titulek:

Zlepšení udržitelnosti laboratoře pomocí ekologických rozpouštědel

Přechod na ekologická rozpouštědla

Organická rozpouštědla, jako je hexan, se běžně používají v různých chemických procesech, jako jsou separace a extrakce, ale jsou poměrně škodlivá pro životní prostředí. Klíčovým cílem laboratorního průmyslu je proto omezit jejich používání ve prospěch ekologických alternativ rozpouštědel.

Hexan je široce používán pro extrakci ropných kontaminantů z vody a půdy za účelem analýzy a pro extrakci jedlých olejů ze semen a zeleniny, protože jeho účinnost v těchto experimentech se tradičně nemohla vyrovnat alternativám. Systémy superkritického CO2 však nyní umožňují dosáhnout srovnatelných výsledků bez použití tak škodlivé chemikálie.

Nadkritický kapalný CO2 je například nehořlavý, netoxický, neškodí životnímu prostředí, snadno se připravuje a nepřispívá ke globálnímu oteplování, protože veškerý CO2 z procesu se recykluje zpět do systému. Extrakce superkritickou kapalinou (SFE) je oblastí rostoucího zájmu a CO2 je nejčastěji používanou superkritickou kapalinou v postupech SFE jako náhrada za tradiční použití hexanu.

SFE se provádí čerpáním nadkritického CO2 přes pevné lože substrátu, kde CO2 proudí substrátem a rozpouští rozpustné složky, dokud nejsou vyčerpány. Naplněné rozpouštědlo pak prochází separátorem, kde se rozpustné složky vysrážejí nastavením teploty a tlaku, než se CO2 zkondenzuje a recirkuluje.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.9.2023

SFE, hexan, CO2, ekologická rozpouštědla

Reklama
Reklama

Reklama