 | Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Labbulletin. Klikněte na titulek: Zlepšení udržitelnosti laboratoře pomocí ekologických rozpouštědel Přechod na ekologická rozpouštědla
Organická rozpouštědla, jako je hexan, se běžně používají v různých chemických procesech, jako jsou separace a extrakce, ale jsou poměrně škodlivá pro životní prostředí. Klíčovým cílem laboratorního průmyslu je proto omezit jejich používání ve prospěch ekologických alternativ rozpouštědel.
Hexan je široce používán pro extrakci ropných kontaminantů z vody a půdy za účelem analýzy a pro extrakci jedlých olejů ze semen a zeleniny, protože jeho účinnost v těchto experimentech se tradičně nemohla vyrovnat alternativám. Systémy superkritického CO2 však nyní umožňují dosáhnout srovnatelných výsledků bez použití tak škodlivé chemikálie.
Nadkritický kapalný CO2 je například nehořlavý, netoxický, neškodí životnímu prostředí, snadno se připravuje a nepřispívá ke globálnímu oteplování, protože veškerý CO2 z procesu se recykluje zpět do systému. Extrakce superkritickou kapalinou (SFE) je oblastí rostoucího zájmu a CO2 je nejčastěji používanou superkritickou kapalinou v postupech SFE jako náhrada za tradiční použití hexanu.
SFE se provádí čerpáním nadkritického CO2 přes pevné lože substrátu, kde CO2 proudí substrátem a rozpouští rozpustné složky, dokud nejsou vyčerpány. Naplněné rozpouštědlo pak prochází separátorem, kde se rozpustné složky vysrážejí nastavením teploty a tlaku, než se CO2 zkondenzuje a recirkuluje. (detaily jsou v angličtině) Datum: 4.9.2023 SFE, hexan, CO2, ekologická rozpouštědla |