Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   7.9.2021 - 9.9.2021 LABVOLUTION - nový posunutý termín v roce 2021
  13.9.2021 - 17.9.2021 Mezinárodní strojírenský veletrh
  3.11.2021 - 4.11.2021 Lab Innovations 2020
  15.11.2021 - 16.11.2021 Konference pigmenty a pojiva
  4.4.2022 - 8.4.2022 ACHEMA
Reklama

 
Sada pro pohodlné barevné značení buněk

Společnost PerkinElmer uvedla na trh první sadu pro značkování buněk jako součást svého nového portfolia buněčných zobrazovacích reagencií PhenoVue™.
Buňky jsou „natřeny“ značením buněčných oddílů různými fluorescenčními biosondami, aby bylo možné tyto oblasti kvantitativně vyhodnocovat. Příprava reagencií od nuly však může být neuvěřitelně časově náročná.
Souprava pro barvení buněk PhenoVue™ pomáhá řešit tuto výzvu a poskytuje pohodlí a jednoduchost prostřednictvím nové řady reagencií, která zahrnuje také sondy pro barvení fluorescenčními organelami a sekundární protilátky značené barvivem. Zákazníci mohou například použít tato činidla s mikrodestičkami PerkinElmer CellCarrier™ Ultra, screeningovým systémem PerkinElmer Opera Phenix® Plus, systémem pro analýzu obsahu Operetta CLS™ a softwarem pro analýzu vysokého obsahu Harmony®.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.3.2021

cell labelling, fluorescenční značkování buněk   ID:238

  
Export výsledků výzkumu, vývoje a inovací

Naším cílem je, aby se výsledky státem podpořených projektů výzkumu a vývoje uplatnily na tuzemském trhu i v zahraničí. S touto myšlenkou vznikl společný projekt institucí “Podpora exportu výsledků výzkumu a vývoje”. V tomto projektu skupina expertů cílenou poradenskou podporou pomáhá zajistit komercializaci výsledků výzkumu a inovací vybraných projektů. Tuto službu poskytuje zdarma vybraným ukončeným projektům podpořeným státem, které mají komerční potenciál a jejichž autoři se přihlásí ke spolupráci v projektu.

Datum: 2.3.2021

věda a výzkum   ID:261

  
Kjeldahl: Plně automatizovaná destilace, titrace a vyhodnocení

Kjeldahlova analýza pro vysoce výkonnou laboratoř od firmy Gerhardt s novými přístroji VAPODEST® 500.
Jak stanovení dusíku podle Kjeldahla, tak parní destilace těkavých látek jsou standardní metody v laboratořích. Využijte výhod robustního konstrukčního principu navrženého pro nepřetržitý provoz a použití ve vysoce výkonných laboratořích. Síťově kompatibilní správu dat a procesů můžete snadno integrovat do každodenních rutin.
Lze kombinovat VAPODEST® 500 nebo 500 C a KJELDATHERM® KT-L20 pro nejsilnější kompletní řešení na trhu pro Kjeldahlovu digesci a analýzu.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje VAPODEST.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.3.2021

Kjeldahlova analýza   ID:235

  
Jedno zařízení pro měření více analytů ve vzorku

Firma PyroScience přichází s kompaktním měřičem FireSting, což je multimanalytický přístroj s optickými vlákny ovládaný PC (USB), který lze kombinovat se všemi optickými senzory O2 , pH a teploty od společnosti PyroScience.
Každý optický kanál je volně konfigurovatelný pro několik analytů a typů senzorů. Ty se pohybují od mikrosenzorů (hrot 50 µm) až po robustní sondy (hrot 3 mm) a zahrnují různá inteligentní řešení bezkontaktních senzorů (pro měření v uzavřených systémech a mikrofluidika), stejně jako senzory pro různé rozsahy O2 a pH.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje FireSting.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.2.2021

měřidlo více veličin   ID:205

 


Reklama

 
Inovace v oblasti laboratorních autoklávů

Firma Systec přichází s novou generací autoklávů Systec H.
Nový design, přepracovaný interiér, zcela nové dotykové ovládání. Vyšší přesnost práce, snadnější údržba zařízení a až o 25% rychlejší procesy v autoklávu.
Standardně ethernetový port, USB, volitelně Wi-Fi. Rozšířená interní paměť umožňuje ukládání až 10 let dokumentačních dat, což eliminuje potřebu samostatné dokumentace a archivačních programů. Funkce integrované dokumentace je také zajímavá z regulačního hlediska, protože nová generace Systec H-Series tím automaticky splňuje klíčový požadavek předpisu FDA 21 CFR část 11.
Řada Systec H se skládá z horizontálních laboratorních autoklávů s předním plněním v 16 velikostech s objemem komory 65 až 1580 litrů a praktických 2D průchozích autoklávů. Tyto inovativní laboratorní autoklávy mají dvoje dveře, takže jsou ideální pro prostorově úspornou plynotěsnou instalaci do příček. Díky vysoce účinné a vysoce kvalitní izolaci z pěny z melaminové pryskyřice nehrozí žádné riziko segregace částic, a proto lze autoklávy Systec bez problémů používat v čistých podmínkách.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti autoklávů Systec H.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.2.2021

autoklávy   ID:216

  
USA lákají na zkušenou mladé evropské inovátory

Americké ministerstvo zahraničí otevřelo novou výzvu v programu Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative (YTILI). Nabízí intenzivní program vybraným mladým inovátorům se zájmem o získání zkušeností s americkým obchodním prostředím.

Datum: 24.2.2021

věda a výzkum, inovace   ID:215

  
Evropské digitální desetiletí - digitální cíle do roku 2030

V návaznosti na návrh prezidentky von der Leyen na společný digitální plán do roku 2030 stanoví toto sdělení vizi toho, co bude pro Evropany znamenat úspěšná digitální transformace do roku 2030.
Tato iniciativa zahrnuje:
- jasná ambice založená na společných cílech
- digitální principy slouží lidem
- rámec pro rozšíření evropských strategických kapacit prostřednictvím projektů zahrnujících více zemí
- správní struktura mezi EU a členskými státy a opatření pro zapojení veřejnosti
K formulaci této inciativy lze dávat připomínky.

Datum: 23.2.2021

evropské digitální výhledy   ID:239

  
Epidemie v Česku – jasná data o dramatických dopadech

Opatření proti epidemii v Česku nejen kvůli politikům úplně zkolabovala. Zároveň je možné i pro Českou republiku přímo porovnat vliv epidemie na počet úmrtí. I tato data z Českého statistického úřadu, která jsou nyní k dispozici, jsou drastickým obviněním současného chaosu, který vyvolávají politici a právníci.

Datum: 22.2.2021

epidemie covid v Česku - fakta a důvody   ID:301

 


Reklama

 
BioTek dostává patent na modul AMX (Multi Media Mode Dispenser)

Společnost BioTek Instruments, Agilent Technologies, Inc., oznamuje získání patentu pro modul Automated Media Exchange (AMX) pro dávkovač MultiFlo FXMulti-Mode.
V pracovních postupech buněčné biologie umožňuje automatizovaný MultiFlo FX s modulem AMX bezproblémovou, jemnou a vysoce konzistentní výměnu médií a promývání ve formátech mikrodestiček s 96 a 384 jamkami, aniž by došlo k narušení citlivých buněk. To podporuje životaschopnost a dlouhodobou diferenciaci v trojrozměrných (3D) modelech buněčných kultur a také efektivní údržbu 2-dimenzionálních (2D) buněčných kultur.
Modulární MultiFlo FX může obsahovat až čtyři dávkovače. Modul AMX používá dvě softwarově řízená peristaltická čerpadla k řízení toku média a nastavitelné xyz umístění odsávacího a dávkovacího potrubí, aby nedošlo k poškození nebo neúmyslnému odstranění buněk.
Pouze pro výzkumné účely. Nepoužívat v diagnostických postupech.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.2.2021

promývání jamkových mikrodestiček s více médiemi   ID:218

  
Nové konsorcium EU Innovative Medicines Initiative (IMI) za účelem vytvoření největší databáze obrazů patologie k urychlení vývoje umělé inteligence (AI) v medicíně

Aby se vývoj AI v patologii posunul na další úroveň, evropské konsorcium kombinující přední evropská výzkumná centra, nemocnice a hlavní farmaceutický průmysl vyvine úložiště pro sdílení patologických dat. Šestiletý projekt nazvaný BIGPICTURE v hodnotě 70 milionů EUR bude předzvěstí nové éry patologie.

Datum: 18.2.2021

databáze patologických obrazů pro umělou inteligenci   ID:230

  
Vysoce efektivní využití rozpouštědel

Huber Kältemaschinenbau představuje chladič pro rychlé odpařování v laboratoři.
Chladicí sifon Huber CT50 nabízí přímé a rychlé chlazení na teploty až -50 ° C a nízké provozní náklady. Jeho kompaktní design zabírá na laboratorním stole minimální prostor. Díky přírodnímu chladivu pracuje ekologicky. Výparník je vyroben z nerezové oceli a na požádání může být potažen odolným polytetrafluorethylenem, keramickými polymery atd. Chladicí sifon je dodáván s odkapávací miskou a na objednávku je k dispozici také sada skleněného příslušenství.
Studený odlučovač CT50 Single OLÉ byl speciálně vyvinut tak, aby poskytoval vysoce účinnou regeneraci rozpouštědel v laboratorních podmínkách. Studený odlučovač CT50 lze připojit k rotačním výparníkům nebo k jakékoli jiné aplikaci vyžadující nízké teploty pro zpětné získání rozpouštědla.
Ovládání studeného odvaděče je snadné a pohodlné díky modernímu řadiči OLÉ. Má jasný OLED displej s navigací v nabídkách a připojení USB a RS232 pro přenos dat. Výhody:
- Vysoce efektivní využití rozpouštědel
- Provozní teploty až -50 °C
- Pro rotační odparky a další destilační zařízení
- Včetně odkapávací misky
- K dispozici je také sada skleněného příslušenství
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.2.2021

chladič   ID:248

  
Univerzita Karlova se dostala mezi nejvíce mezinárodní univerzity světa

Nový žebříček společnosti Times Higher Education hodnotí internacionalizaci vysokých škol z celého světa. Žebříčku vévodí University of Hong Kong, ale probojovala se do něj i česká Univerzita Karlova. Z hlediska mezinárodní reputace na tom jsou nejlépe nizozemské školy.

Datum: 16.2.2021

univerzity, věda a výzkum   ID:253

 


Reklama

 
Nová řada atomové absorpce contrAA

Firma Analytik Jena uvádí novou řadu atomových absorpčních spektrometrů contrAA ®. Jsou jedinými komerčně dostupnými nástroji pro High-Resolution Continuum Source AAS (HR-CS AAS). Jako propojení mezi standardními přístroji AAS a ICP-OES spektrometry spojuje contrAA to nejlepší ze dvou světů: rychlou sekvenční a simultánní víceprvkovou analýzu, snadnou manipulaci a rozumné náklady.
S xenonovou výbojkou vyzařující kontinuální spektrum při vysoké intenzitě lze snadno analyzovat jakýkoli prvek.
- Víceprvkové měření
- Optika s vysokým rozlišením
- HD spektrum
- Dynamický režim (rozšířený rozsah měření až o 5 řádů)
Díky funkcím, jako je rychlá sekvenční a simultánní víceprvková analýza, včetně semikvantitativního přehledového screeningu neznámých vzorků a analýza nekovů, contrAA 800 otevírá nová aplikační pole dříve vyhrazená pro jiné, mnohem dražší technologie. Špičkové algoritmy pro korekci pozadí a spektrálních interferencí posouvají produktivitu a přesnost AAS na novou úroveň - to vše při zachování jeho jednoduchého, robustního a nízkonákladového provozu.
Se svým automatickým přepínáním atomizéru a dvourozměrným vyrovnáním atomizéru je ContrAA 800 univerzálním všestranným zařízením v moderním, prostorově úsporném provedení. ContrAA 800, doplněný širokou škálou příslušenství, včetně autosamplerů a online ředičů, systémů vstřikování průtoku a generování hydridů, je nejuniverzálnějším AAS, jaké je dnes k dispozici.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů ContrAA 800.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 15.2.2021

AAS, atomová absorpční spektrometrie   ID:253

  
Díky strojovému učení začíná budoucnost výzkumu katalyzátorů

Nová studie navrhuje metodu vývoje užitečných kombinací katalyzátorů založenou na technologii umělé inteligence.
Dosud se výzkum v oblasti kombinatorických katalyzátorů opíral o náhodné objevy kombinací katalyzátorů. Nyní vědci z Japonska zjednodušili proces, který kombinuje náhodné vzorkování, vysoce výkonné experimenty a datovou vědu k identifikaci synergických kombinací katalyzátorů. S tímto průlomem vědci doufají, že odstraní limity kladené na výzkum spoléháním se na náhodné objevy a jejich nová metoda se bude častěji používat v katalyzátorové informatice.

Datum: 12.2.2021

katalyzátory, strojové učení, umělá inteligence   ID:215

  
Společnost MedAI uvádí na trh platformu AIDD s cílem urychlit vývoj léčiv

Pro urychlení vývoje léků oznamuje MedAI, odborník na výzkumnou a vývojovou společnost s pomocí AI, že dokončila konstrukci své platformy pro umělou inteligenci (Artificial Intelligence Drug Discovery - AIDD). Díky této platformě jsou nyní vědci z MedAI schopni poskytovat inovativní řešení pro farmaceutické společnosti, aby posunuli vpřed své projekty objevování léků.
"Vývoj léčiv je tradičně zdlouhavý, složitý a nákladný proces a často má vysokou míru nejistoty. Věříme, že s naší platformou AIDD může být tradiční proces objevování léčiv přinejmenším do určité míry převratný. Metody návrhu podporované umělou inteligencí spolu s inovativními řešeními v hodnocení, bodování a výběru způsobí velké rozdíly, které přinesou mnoho výhod, jako je vyšší úspěšnost. Abychom využili plný potenciál a splnili klíčové cíle, jsou všechny komponenty platformy pečlivě optimalizovány, aby se zajistilo, že jsou jednotnou a výkonnou platformou AI jako celkem. Již jsme zaznamenali několik úspěšných případů použití prostřednictvím spolupráce s velkými farmaceutickými společnostmi a institucemi" uvedl zástupce řečníka MedAI.
Platforma AIDD může usnadnit téměř všechny hlavní fáze časného objevování léčiv:
- Candidate drug discovery
- Molecular docking
- Property prediction
- Virtual screening
- Retrosynthetic path design
Další pokračování článku popisuje vlastnosti AIDD.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 11.2.2021

vývoj léčiv, biochemie, medicína, umělá inteligence   ID:198

  
Průvodce výběrem mikrodestičky pro extrakci na pevné fázi

Společnost Porvair Sciences oznamuje dostupnost nového průvodce (diagramu), který umožňuje rychlý a snadný výběr optimální mikrodestičky SPE (Solid Phase Extraction) pro vaši aplikaci.
SPE je široce používaná metoda přípravy vzorku, která koncentruje a čistí analyt z roztoku pomocí absorpce, po které následuje eluce analytu rozpouštědlem vhodným pro instrumentální analýzu, s technikami, jako je LC-MS. Výběr správné SPE mikrodestičky pro vaši aplikaci může znamenat rozdíl mezi chaotickými a skvělými výsledky.
Průvodce je přímo stažitelný vývojový diagram, který vám umožní rychle vybrat nejvhodnější mikrodestičku Porvair Sciences Microlute ™ CP SPE podle matrice vzorku (vodného nebo organického), náboje analytu, rozpustnosti a polarity a nakonec mechanismu zadržování vzorku.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.2.2021

SPE, mikrodestičky, návod   ID:239

 


Reklama

 
Nový kompaktní mikroskop ZEISS zjednodušuje digitální výuku a každodenní laboratorní práci

ZEISS Primostar 3 nabízí chytré funkce pro výuku a je navržen pro dlouhou životnost.
Je vyroben pro každodenní práci ve třídě nebo v laboratoři pro vyšetření tkání a vzorků v histologii, buněčné biologii, potravinářství nebo mikrobiologii atd. ZEISS Primostar 3 se snadno používá, aby studenti a zaměstnanci laboratoře mohli trávit více času zkoumáním, než fidlováním s knoflíky. Je snadné se jej naučit, spustit a instalace je rychlá a snadná díky instalaci plug-and-play.
Uživatelé si mohou vybrat buď 30-wattovou halogenovou žárovku, nebo energeticky úspornou LED žárovku se stabilní barevnou teplotou a intenzitou osvětlení. Nebo mohou přidat fluorescenční trubici a ze ZEISS Primostar 3 udělat LED fluorescenční mikroskop.
ZEISS Primostar 3 nabízí výhody integrované 8-megapixelové kamery s mikroskopem a řadu dalších možností digitálního rozhraní. Díky zobrazovací aplikaci ZEISS Labscope je snadné vzájemně propojovat mikroskopy v učebnách.
Jakmile je lekce dokončena, rukojeť pro přenášení umožňuje uživatelům bezpečně pohybovat mikroskopem při jeho skladování. ZEISS Primostar 3 má malé rozměry, je kompaktní a lze jej snadno skladovat. Všechny kabely jsou pěkně uloženy přímo v mikroskopu. ZEISS Primostar 3 je vyroben z pevných materiálů navržených pro odolnost, takže i po letech každodenního a intenzivního používání budou všechny komponenty fungovat hladce. To se odráží také ve skutečnosti, že společnost ZEISS prodloužila záruku na 5 let.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje ZEISS Primostar 3.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.2.2021

mikroskop   ID:271

  
Po vakcinacích v Izraeli klesá počet vážně nemocných

V záplavě dnešních špatných zpráv poněkud zapadla jedna dobrá. Zveřejnila ji agentura AFP a jedná se o vyjádření Rana Balicera, předsedy izraelského národního panelu odborníků na Covid-19. Devítimilionový židovský stát má již očkováno 35 % populace a jak se zdá, tak vakcinace začíná přinášet ovoce.

Datum: 8.2.2021

covid, vakcinace   ID:260

  
Vědci vytvořili supertvrdé kovy spojováním kovových nanočástic

Tvrdost kovu záleží na zrnitosti jeho mikrostruktury. Když se tvrdý kov vyrábí tradičními postupy, tak je to náročné a výsledek není úplně zaručený. Použití technologie spojování nanočástic zaručuje, že nově vzniklý kov bude mít velmi jemnou a homogenní strukturu.

Datum: 5.2.2021

tvrdost kovu, nanočástice   ID:281

  
Rizika covidizace vědy

Překotná rychlost výzkumu, který si vyžádala globální pandemie viru COVID-19, má i své negativní následky. Kromě odlivu finančních prostředků z jiných vědeckých témat s sebou nese také odliv talentů nebo šíření nekvalitní publikační praxe. Jaká je cena za "covidizaci" vědy?

Datum: 4.2.2021

covid, věda a výzkum   ID:215

 


Reklama

 
Kdy budou aplikace na bázi grafenu dostupné na masovém trhu?

Co se stalo se slíbenými aplikacemi grafenu a souvisejících materiálů? Díky iniciativám, jako je European Union Graphene Flagship a velkým investicím předních průmyslových odvětví, je výroba grafenu dostatečně vyspělá na výrobu prototypů a některých specializovaných aplikací v reálném životě. Nyní vědci z partnerské společnosti Graphene Flagship, Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research (ISI) v německém Karlsruhe, zveřejnili dva dokumenty, které mapují očekávané budoucí masové zavedení grafenu a souvisejících materiálů na trh.

Datum: 3.2.2021

grafen   ID:297

  
Určete současně transmisní barvu a zákal

Firma HunterLab uvádí nový spektrofotometr Vista® pro měření průhledných a průsvitných kapalin a pevných látek
Jde o multifunkční nástroj pro laboratoře, které chtějí zachytit barevný rozsah transmise a opar současně ve viditelném rozsahu spektra. Vista měří průhledné a průsvitné kapaliny a pevné látky za méně než 5 sekund a je nákladově efektivnější než běžné spektrofotometry.
Magnetické držáky vzorků zajišťují rychlé a správné umístění nových vzorků. Při použití systému Vista také nedochází k těžkopádné a časově náročné kalibraci u více barevných disků. Jednoduše vložte vzorek, stiskněte tlačítko, přečtěte si výsledek na displeji a opakujte. Hotovo!
Vista se dvěma paprsky nepotřebuje připojený počítač. Lze jej snadno ovládat pomocí integrované barevné dotykové obrazovky. Všechna měření a standardizace vyžadují pouze jediný dotyk. Jasné ovládací funkce zajišťují rychlé seznámení a vysokou úroveň pohodlí. Pokud se používá více zařízení, lze pohodlně přenášet konfigurace z jednoho zařízení do druhého.
Díky své malé ploše je Vista jen o polovinu menší než mnoho jiných spektrofotometrů. Díky tomu je zvláště vhodný pro použití v digestořích.
Typické aplikace systému Vista
- Detekce zabarvení a zákalu v syntetických pryskyřicích
- Zajištění kvality rozpouštědel a chemických meziproduktů
- Analýza petrochemikálií, jako je ethylen, propylen, toluen, benzen, xylenové izomery i méně obvyklé olefiny a aromatické sloučeniny
- Analýza polymerů a plastů
- Analýza průhledných fólií a předlisků
- Kontrola kvality léčiv, vakcín a injekčních přípravků
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Vista.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.2.2021

spektrofotometrie, měření barevnosti   ID:256

  
Nová cesta k chemicky recyklovatelným plastům

Vzhledem k tomu, že břemeno planety s gumovým a plastovým odpadem roste v nezmenšené míře, vědci stále více hledají příslib recyklace uzavřenou smyčkou, aby se snížil odpad. Tým vědců z Princetonského chemického oddělení oznamuje objev nové molekuly polybutadienu - z materiálu známého již více než století a používaného k výrobě běžných produktů, jako jsou pneumatiky a boty, který by jednoho dne mohl tento cíl urychlit depolymerací.

Datum: 1.2.2021

recyklovatelné plasty   ID:335

  
Neoma™ Multicollector ICP-MS - technologie, která transformuje vaši vědu

Firma Thermo Fischer uvádí nový systém Neoma MC-ICP-MS, který poskytuje všechny výhody vysoce přesné analýzy poměru izotopů bez jakéhokoli omezení.
Systém Neoma MC-ICP-MS staví na síle technologie multikolektorů a kombinuje špičkové a v oboru ověřené technologie v hmotnostních spektrometrech iCAP Qnova ICP-MS. Tento systém ICP-MS přináší všechny výhody vysoce přesné analýzy poměru izotopů bez jakéhokoli omezení. Zahrnuje nejmodernější software a hardware, nabízí flexibilní a citlivou technologii detektorů, citlivý zdroj iontů a vynikající schopnost rozlišovat hmotu, což umožňuje náročné izotopové analýzy.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.1.2021

ICP, hmotová spektrometrie   ID:260

 


Reklama

 
Ovládání chemických katalyzátorů fokusovaným zářením světla

V experimentu proof-of-concept posloužily jako katalyzátory tyčinky palladia, které byly přibližně 1/200 šířky lidského vlasu. Vědci umístili tyto nanorody nad zlaté nanobary, které zaostřovaly a „tvarovaly“ světlo kolem katalyzátoru. Toto vytvarované světlo změnilo oblasti na nanorodech, kde probíhaly chemické reakce - které uvolňují vodík. Tato práce, publikovaná 14. ledna ve Science, by mohla být počátečním krokem k efektivnějším katalyzátorům, novým formám katalytických transformací a potenciálně i katalyzátorům schopným udržet více než jednu reakci najednou.
Bez světla jsou nejreaktivnějšími body dehydrogenace dva hroty nanorodu. Reakce pak prochází nanorodem a při tom vyskočí vodík. Vědci však dokázali pomocí světla manipulovat s touto reakcí tak, aby procházela ze středu ven nebo z jednoho konce na druhý. Na základě umístění zlatého nanobaru a podmínek osvětlení se vědcům podařilo vyrobit řadu alternativních hotspotů. Katalýza na nanotyčince by pak mohla být mnohem efektivnější.
(článek je v angličtině)

Datum: 28.1.2021

katalýza ovládaná světlem   ID:270

  
Podivuhodný aerogel ždímá ze vzduchu spoustu pitné vody

Jeden kilogram hybridníhio aerogelu, tvořeného polymery a MOFy, ve vlhkém vzduchu vyčaruje 17 litrů pitné vody za den. Prostě ho jen stačí někam položit, aby jím protékal vzduch. Podobná zařízení by mohla přispět k řešení chronických problémů s pitnou vodou.

Datum: 27.1.2021

aerogel, zdroj pitné vody   ID:274

  
Trendy a megatrendy rozvoje bioekonomiky

Bioekonomika bude hrát v zelené transformaci významnou roli, protože napomáhá k přechodu od ekonomiky založené na fosilních palivech k ekonomice založené na obnovitelných a biologických zdrojích. Tím si získala pozornost mnoha průmyslových odvětvích, kdy se ukazuje, že je možné vyvinout excelentní produkty, služby, podniky a kariéru mnohem udržitelnějším způsobem.

Datum: 26.1.2021

bioekonomika   ID:266

  
Analyzujte velikost částic kapalných a suchých vzorků pomocí jediného zařízení

Firma Anton Paar představuje svoji sérii PSA (Particle Size Analyzer) jako první laserové difrakční zařízení na světě, které určuje velikost částic. Umožňuje práci podle pokynů GMP a také v nejnáročnějších podmínkách. Ultramoderní software zjednodušuje laboratorní práci.
K dispozici jsou různé konfigurace - analýza částic od 40 nm do 2,5 mm. Přístroje PSA jsou jedinými analyzátory velikosti částic, které lze konfigurovat pro typy kapalné a suché disperze. V případě suchých disperzí umožňuje patentovaná technologie Dry-Jet-Dispersion Technology účinnou disperzi a přesnou analýzu práškových částic (také lepivých vzorků). Řada PSA splňuje požadavky na sledovatelné, přesné a opakovatelné výsledky a je vhodná pro farmaceutický, potravinářský a kosmetický průmysl.
Řadu PSA lze vybavit buď jednotkou malého objemu nebo automatickým vzorkovačem. Jednotka malého objemu byla speciálně navržena pro uživatele, kteří potřebují snížit objem měřeného vzorku, např. šetrně používat nákladné vzorky. Autosampler může automaticky odebrat až 30 vzorků kapalných a suchých disperzí.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti řady PSA.
(článek je v angličtině)

Datum: 25.1.2021

částicová analýza   ID:277

 


Reklama

 
Vyšlo 14. číslo časopisu OPIK (Operační program Podnikání a inovace)

Vyšlo další číslo informačního zpravodaje OPIK o dění v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020. V tomto novoročním čísle vás budeme informovat především o nových výzvách v programech podpory Úspory energie a Proof of Concept. Představujeme další vybraná regionální inovační centra, která vám rovněž mohou poskytnout služby a programy pro váš rozvoj. Tentokrát Středočeské inovační centrum (SIC), Technologické inovační centrum (TIC) ze Zlína a INTEMAC z Kuřimi. V metodických rubrikách uvedeme problematiku zaměřenou na podstatné změny závazku v relevantních dokumentech.

Datum: 22.1.2021

věda a výzkum a podnikání   ID:271

  
Výroba nanografitu v mikrovlnce by mohla nabídnout nové využití pro uhlí

Uhlí je teď za zenitem. Ve světě je spousta uhelných dolů, ale poptávka po uhlí se postupně rozplývá. Nový, snadný a relativně levný postup výroby vysoce ceněného nanografitu, který má dnes široké využití, nabízí alternativní využití uhlí, které by mohlo být zajímavé i v našich končinách.

Datum: 21.1.2021

nanografit - výroba z uhlí   ID:270

  
Spalovací analýza nikdy nebyla jednodušší

Firma Elementar nabízí novou řadu přístrojů pro stanovení CHNS od mikro po makro pomocí elementárních analyzátorů pro organickou elementární analýzu.
Analyzátory pro organickou elementární analýzu pokrývají všechny druhy různých aplikací a díky patentované technologii Advanced Purge and Trap (APT) mohou spolehlivě měřit i ty nejnáročnější elementární poměry C:N až 12 000: 1. Všechny analyzátory jsou navrženy tak, aby zjednodušily každodenní rutinní provoz a snížily údržbu na minimum. Volitelné převodní sady umožňují upgradovat každý nástroj kdykoli pro speciální aplikace.
Analyzátory Elementar nabízejí následující výhody:
- Analyzátory prvků v provozních režimech CHNS, CHN, CNS a CN pro simultánní, plně automatické měření všech prvků s nejvyšší přesností a přesností
- Možnost stanovení kyslíku a / nebo chloru
- Největší dynamický rozsah pro koncentrační poměry od <0,01 do 100% i při silně se měnícím složení prvků
- Flexibilní rozsah vážení od <1 mg do několika gramů bez časově náročné přípravy vzorku
- Volitelný provoz s heliem nebo argonem jako nosným plynem
- Stabilní vícebodová kalibrace nezávislá na matrici
- Uživatelsky přívětivý design, např. Načítání vzorků během provozu a rutinní údržba bez použití nástrojů
- Nízké investiční a analytické náklady
- Režim spánku šetřící zdroje
- 10 let záruka na pec a článek detektoru tepelné vodivosti
Analyzátory prvků jsou ideálním řešením pro:
- Chemické smluvní laboratoře
- Farmaceutické laboratoře
- Laboratoře pro kontrolu kvality
- Akademické výzkumné skupiny
- Výrobce hnojiv
- Rafinerie
- Uhelný průmysl
Jako typy vzorků dokážou pracovat s:
- Chemikálie
- Léčiva
- Polymery
- Petrochemické výrobky
- Vzorky půdy
- Hnojivo
- Biomasa
- Odpad
- Uhlí
- Ropa a plyn
(článek je v angličtině)

Datum: 20.1.2021

elementární analýza prvků   ID:238

  
Autonomní zabijáci

O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním robotům. Co když ale ponecháme i toto rozhodnutí strojům? Bude to morální pokrok, nebo naopak velký krok zpět?

Datum: 19.1.2021

drony, válka, armáda   ID:288

 


Reklama

 
České vědecké nebe. Rok 2020 ve vědě nebyl jen o koronaviru

Týdeník Hrot přináší přehled toho, co se povedlo českým vědcům a vědkyním působícím v Česku i v zahraničí v loňském roce. Rok 2020 bude asi již navždy spojován s virem SARS-CoV-2. Platí to i ve vědě; řada vědců a vědkyň zastavila své vědecké projekty a vrhla se na řešení pandemie.

Datum: 18.1.2021

věda a výzkum   ID:294

  
AutoGen představuje NeXTRACT 48

Firma AutoGen představuje nový přírůstek do svého portfolia přístrojů, NeXTRACT 48, plně automatizovaný workflow pro extrakci virové DNA a RNA.
NeXTRACT 48 je navržen pro rychlou extrakci virové DNA a/nebo RNA z různých vzorků včetně VTM, UVT a sputa. Tento workflow zpracovává 48 vzorků za 20 minut a může snadno zpracovat 800 nebo více vzorků denně, čímž poskytuje rychlé, konzistentní a reprodukovatelné výsledky.
Kompatibilní s většinou diagnostických souprav PCR v reálném čase COVID-19, NeXTRACT 48 je kompaktní, levný a snadno zapadá do prostředí BSL2. NeXTRACT 48 je uživatelsky přívětivý a produkuje archivní kvalitu DNA nebo RNA s LIMS kompatibilitou. Díky malým rozměrům, snadnému použití a schopnosti zpracovávat 800 vzorků denně splňuje NeXTRACT 48 potřebu manipulace pouze s jedním nástrojem.
"Tento nástroj je dokonalým doplňkem pro laboratoře, které chtějí doplnit extrakce virové RNA COVID-19 nebo přidat záložní platformu s nízkými kapitálovými investicemi a provozními náklady," řekl Michael Messier, generální ředitel společnosti AutoGen. "NeXTRACT 48 poskytuje řešení, o které zákazníci žádají, a je cenově dostupné a spolehlivé. To vše samozřejmě přijde se stejnou neochvějnou podporou a špičkovými službami, jaké poskytujeme již více než 20 let."
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje NeXTRACT 48.
(článek je v angličtině)

Datum: 15.1.2021

PCR, automatická extrakce DNA, RNA, covid   ID:267

  
Rychlé paralelní koncentrování vzorků malého objemu

Firma BioChromato uvádí nový přístroj pro zvyšování koncentrace vzorků vypařováním. Jde o Smart Evaporator C10 - snadno použitelný stolní výparník pro zvýšení produktivity laboratoře.
Stolní Smart Evaporator C10, čerpající z patentované technologie Vacuum Vortex Concentration od společnosti BioChromato, nabízí rychlé a efektivní odpařování až 10 vzorků ve zkumavkách nebo lahvičkách současně.
Smart Evaporator C10, který se osvědčil jako ideální laboratorní nástroj pro rychlé a jednoduché odstranění rozpouštědel s vysokou teplotou varu, jako je DMSO, DMF a voda, vyniká také bezpečným vysoušením sloučenin citlivých na teplotu sušení a účinným odpařováním objemů rozpouštědla až 0,1 ml.
Smart Evaporator C10 nabízí velkou úsporu času sušení více vzorků ve srovnání s použitím odkalovacího odpařovače dusíku. U C10 je také prokázáno, že vzorky suší bez narušení rozpouštědla, čímž eliminuje riziko ztráty vzorků a vzájemné kontaminace.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Smart Evaporator C10.
(článek je v angličtině)

Datum: 14.1.2021

příprava vzorků vysoušením   ID:243

  
Čipy nesoucí světlo urychlují strojové učení

V digitálním věku roste datový provoz exponenciálním tempem. Požadavky na výpočetní výkon pro aplikace v umělé inteligenci, jako je například rozpoznávání vzoru a řeči, nebo pro samojízdná vozidla, často převyšují kapacity běžných počítačových procesorů. Ve spolupráci s mezinárodním týmem vyvíjejí vědci na univerzitě v Münsteru nové přístupy a procesní architektury, které si s těmito úkoly poradí extrémně efektivně. Nyní ukázali, že takzvané fotonické procesory, se kterými se data zpracovávají pomocí světla, mohou zpracovávat informace mnohem rychleji a souběžně - něco, co elektronické čipy nedokážou. Výsledky byly publikovány v časopise Nature.

Datum: 13.1.2021

fotonické procesory, multiplexované zpracování dat, umělá inteligence   ID:339

 


Reklama

 
Deset nejdůležitějších nových technologií za rok 2020

Scientific American ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem každoročně vydává seznam nejdůležitějších nových technologií za uplynulý rok. Letos se mezi vybrané dostaly například mikrojehly, nové typy cementu nebo digitální medicína.

Datum: 12.1.2021

nejnovější technologie   ID:259

  
Po vakcíně i lék? Němci na COVID vyvinuli blokátor viru

TLDR: Efektivní lék by mohl pomoct lidem, kteří mají těžký průběh infekce, jde přitom o první lék přímo vyvinutý na covid. Zatím ale musí dokončit klinické testy.

Datum: 11.1.2021

covid, lék   ID:264

  
Vakcína proti koronavirům: porozumění výsledkům zkoušek, zavedení a co bude následovat

Tento odborný průvodce byl společností Lab News vybrán jako užitečné čtení během těchto složitých časů. Vezměte prosím na vědomí, že byl napsán pro širokou veřejnost a byl přetištěn v celém rozsahu, jak požaduje jeho vydavatel.

Podávají se vakcíny proti koronavirům. Vakcína Pfizer COVID-19 byla první, která dokončila závěrečnou fázi testování - známou jako fáze 3 - a úplné výsledky byly zveřejněny. Po vyhodnocení údajů začínají země tuto vakcínu povolovat pro veřejné použití a zavádějí ji.

Další pokračování článku popisuje široké spektrum otázek kolem očkování na covid-19.
(článek je v angličtině)

Datum: 8.1.2021

vakcína proti covid-19, očkování   ID:283

  
Svoboda při optimalizaci Iontové Chromatografie

Firma Thermo Scientific uvádí nový vysoce konfigurovatelný systém IC.
Při řešení výzev iontové analýzy existuje někdy více otázek než odpovědí. Schopnost vyvíjet a provozovat různé metody pro jeden vzorek nebo pro různé vzorky je pro analytické laboratoře stále důležitější. Systém Thermo Scientific ™ Dionex ™ ICS-6000 HPIC ™ je vysoce flexibilní systém IC, který vám poskytuje svobodu vyvíjet, zkoumat a provozovat různé metody současně.
Dionex ICS-6000 HPIC staví na schopnostech Dionex ICS-5000+ s průtokovou cestou all-PEEK schopnou nepřetržitého provozu při 5000 psi. Systémy HPIC bez činidel předefinují způsob provádění iontové chromatografie.
Vysoká tolerance zpětného tlaku umožňuje zvýšit průtoky, aby se maximalizoval váš výkon, a přitom stále těžit z výhod generování a potlačení elektrolytického eluentu.
Citlivost, rozlišení a snadné použití se dostávají na zcela novou úroveň, což zjednodušuje iontovou chromatografii a současně zvyšuje výkon a reprodukovatelnost iontové analýzy. Vysokého rozlišení a rychlých dob běhu lze dosáhnout pomocí nových vysoce účinných 4 µm kolon.
Vyberte si mezi izokratickými nebo elektrolytickými gradientovými separacemi pro optimalizaci špičkového rozlišení.
Hlavní vlastnosti systému:
- Spouštějte současně dvě různé analýzy (dvoukanálová konfigurace systému)
- Minimalizujte prostoje pomocí proaktivního monitorování výkonu nástroje (Unity Remote Services)
- Sledujte spotřební materiál IC automaticky (Monitor spotřebního materiálu)
- Minimalizujte mrtvý objem pomocí těsných spojení prstů (Thermo Scientific Dionex IC PEEK Viper Fittings)
- Monitorujte běhy vzorků prostřednictvím rozhraní tabletu dostupného v 11 různých jazycích
- Automatizujte přípravu eluentu
- Analýza vzorků 24/7 (kapilární IC)
- Získejte lepší rozlišení nebo zkrácené doby chodu pomocí IC sloupců o velikosti 4 μm
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Dionex ICS-6000 HPIC.
(článek je v angličtině)

Datum: 7.1.2021

iontová chromatografie   ID:279

 


Reklama

 
Pokroky v technologii mikrodestiček na SLAS 2021

Firma Porvair Sciences vystaví své nejnovější specializované mikrodestičky na nadcházející mezinárodní konferenci a výstavě SLAS 2021 Digital International Conference and Exhibition (25. – 27. Ledna 2021).
Jde především o podporu při testování COVID-19. Mnoho zkušebních laboratoří SARS-CoV-2 se snažilo najít vhodnou hloubku 96 jamkových destiček pro jejich systémy čištění nukleových kyselin Thermo Scientific ™ KingFisher ™ a musely redukovat výkon, aby udržely testovací objemy.
Na SLAS 2021 představí firma Porvair poprvé 2,2 ml 96 jamkovou destičku speciálně navrženou tak, aby byla plně kompatibilní s řadou systémů čištění nukleových kyselin KingFisher ™. Každá jamka s dnem ve tvaru písmene V podporuje specializované magnetické špičky všech nástrojů KingFisher ™ Instruments, které dokonale maximalizují odběr, míchání a absorpci kapalných vzorků během procesu čištění. Od sběru vzorků, míchání až po čištění je nová destička navržena tak, aby zajistila reprodukovatelné čištění nukleových kyselin ze vzorků pacientů s SARS-CoV-2.
(článek je v angličtině)

Datum: 6.1.2021

mikrodestičky, testování covid   ID:416

  
Věda 2020: ve znamení covidu

Čeští vědci nabízeli nápady, zařízení i svoji erudici v boji proti koronaviru, nicméně ne vždy toho stát využil. V řadě oborů vznikaly objevné studie, Praha též hostila výstavu Sluneční králové.

Datum: 5.1.2021

věda a výzkum, covid   ID:262

  
První geneticky modifikované maso může na talíře Američanů

Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil maso geneticky modifikovaného prasete linie GalSafe jako bezpečné pro konzumaci. Budou si Američané pochutnávat na geneticky modifikovaném vepřovém?
„Jde o obrovský milník pro vědecké inovace, neboť jde o vůbec první schválení živočišného biotechnologického produktu současně jako potraviny i potenciálního zdroje pro biomedicínské použití“, komentuje výsledek schvalovacího procesu komisař FDA Stephen M. Hahn.

Datum: 4.1.2021

geneticky modifikované potraviny   ID:237

 


 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2019   2020   2021  

 

Doporučujeme články:
  Zářivé megakrystaly, které se samy vytvářejí.
  Lepší porozumění membránám
  Jak kyselý je jednotlivý atom?
  Moderní biotechnologie v kostce (publikace)
  Pohodlná imunofluorescenční mikroskopie
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.


 
Bestseller! - NanoDrop ONE C


 
VERDER


 
VERKON


 
Labor komplet - akce pro vaši laboratoř - Bakteriocidní lampa pojízdná LB 301.2


 
INGOS - Automatický analyzátor aminokyselin AAA 500

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama