Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   4.10.2022 - 7.10.2022 Mezinárodní strojírenský veletrh
  10.10.2022 - 12.10.2022 Analýza organických látek
  19.10.2022 - 21.10.2022 FUTURE FORCES EXHIBITION 2022
  19.10.2022 - 21.10.2022 ICRI 2022
  7.11.2022 - 8.11.2022 Konference pigmenty a pojiva
Reklama

 
Čistší než čisté: Vyrobte si své ultra čisté kyseliny sami - pro stopové analýzy, kterým můžete důvěřovat

Systémy sub-boiling pro destilaci a odpařování šetří až 90% nákladů na stopovou analýzu.
V ultrastopovém rozsahu méně než 1 ppm kazí výsledky analýzy i ty nejmenší nečistoty. Ultračistá rozpouštědla a nádoby bez reziduí jsou proto nutností. Sub-varné destilační systémy subPUR, duoPUR, subCLEAN AC a traceCLEAN umožňují snadnou přípravu rozpouštědel a reakčních nádob pro ultrastopovou analýzu. Aby byl zajištěn bezpečný provoz i při agresivních rozpouštědlech, lze všechny systémy plnit a čistit automaticky, aniž byste museli otevírat destilační přístroj. Pokud dojde k přehřátí, integrované bezpečnostní spínače přeruší napájení. Víceizolované pouzdro přístroje subCLEAN AC umožňuje jeho instalaci mimo digestoř, což šetří cenné místo uvnitř. Díky pouzdru z PTFE můžete dokonce snadno destilovat kyselinu fluorovodíkovou (HF).traceCLEAN zajišťuje, že váš nástroj je bez reziduí napařováním vašich reakčních nádob destilovanou kyselinou, čímž vám zajistí výsledky stopové analýzy, kterým můžete věřit.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů pro přípravu čistých kyselin.
(článek je v angličtině)

Datum: 30.12.2020

ultračisté kyseliny pro stopovou analýzu   ID:682

  
Nová znovupoužitelná EB-deska od společnosti eNUVIO

eNUVIO oznamuje uvedení první zcela znovu použitelné 3D mikrodestičky pro buněčné kultury na trhu.
Vědecký výzkum v současné době spotřebovává velké množství plastů na jedno použití - od sérologických pipet a špiček pipet po lahvičky a kultivační mikrodestičky - to je jen několik z mnoha plastových předmětů, které jsou každý den házeny do odpadků v laboratořích. Úplně opakovaně použitelná deska EB od společnosti eNUVIO přichází na trh ve správný čas, protože poptávka po mikrodeskách pro buněčné kultury 3D je vysoká, konvenčních plastových desek je v současné době nedostatek a pohyb nulového odpadu je v laboratořích stále populárnější. Stejně jako u mnoha nových ekologicky šetrných variant není překvapením, že opakovaně použitelná a prakticky nezničitelná deska EB-Plate přichází s vyššími náklady ve srovnání s jejími plastovými protějšky. Podle společnosti se nové desky platí přibližně po 5-8 použitích a lze je opakovaně použít mnohokrát. Jde od destičku s 96 mikrojamkami.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti EB-desek od eNUVIO.
(článek je v angličtině)

Datum: 29.12.2020

EB-desky, znovupoužitelné   ID:683

  
Elektronická hlenka našla řešení „obchodního cestujícího“ v rozumném čase

Hlenky jsou skvělé optimalizátorky. Bravurně řeší neblaze proslulý Problém obchodního cestujícího. Japonský tým užasl natolik, že postavil biomorfní elektronickou hlenku. A jak se zdá, tak to trefili. Optimalizuje jako divá. Do budoucna by se elektronické hlenky mohly rozlézt do počítačů a do Internetu věcí.

Datum: 28.12.2020

problém obchodního cestujícího, optimalizace, hlenka   ID:638

  
QuantumScape vyvíjejí revoluční lithium-kovové baterie s pevným elektrolytem

Baterie s pevným elektrolytem bývají skvělé v hustotě uložené energie. Nová technologie od QuantumScape k tomu ještě navíc přidává rychlé nabíjení, dlouhou životnost a odolnost vůči velkému rozmezí teplot. Jestli to tahle baterie dotáhne až do průmyslové výroby, mohl by z toho být převrat v elektromobilech.

Datum: 23.12.2020

Li-ion baterie   ID:677

 


Reklama

 
Jiří Koleček: Program Interreg je výborným nástrojem, jak přenést dopady výzkumu do praxe

Devítidílný seriál o financování vědecké kariéry v life sciences v ČR doplňuje server Věda a výzkum o rozhovor s Jiřím Kolečkem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se podělí o své zkušeností s programem Interreg. V rozhovoru se dozvíte, jaké výhody program přináší a jak lze efektivně rozvíjet regionální přeshraniční spolupráci.

Datum: 22.12.2020

věda a výzkum, Interreg   ID:740

  
Příběh mRNA vakcíny

Je to příběh, který začal před třemi desetiletími, s málo známými vědci, kteří se odmítali vzdát. Po celou tu dobu snili o zdánlivě nekonečných možnostech na míru vyrobené messengerové RNA (mRNA). Avšak přeměnit vědecký sen na lékařskou realitu bylo a je obtížnější, než bychom si vůbec dokázali představit. Ačkoli je výroba relativně snadná a rychlá ve srovnání s tradiční výrobou vakcín, žádná mRNA vakcína ani léčivo doposud nezískaly schválení pro použití u člověka.

Datum: 21.12.2020

mRNA vakcíny, covid   ID:678

  
Genetický trikordér: Aplikace iGenomics je první kapesní laboratoří na čtení DNA

Nanopórové čtení sekvencí zázračně zvětšuje možnosti vědy i medicíny. S aplikací iGenomics a nanopórovou čtečkou MinION si přečte DNA úplně každý, kdykoliv a kdekoliv. Připravte se na věk rozšířené biologické reality, se spoustou výhod, vylepšení a samozřejmě také nových rizik.

Datum: 18.12.2020

čtení DNA v kapesním přístroji   ID:931

  
Prečo je nový koronavírus infekčnejší než pôvodca SARS?

Aby vírus mohol infikovať bunku, musí sa s ňou najprv spojiť, a potom preniknúť do jej vnútra. Prvým krokom pre SARS-CoV-2, ktorý spôsobil pandémiu covid-19, pri interakcii s ľudskými bunkami je väzba vírusového S-proteínu, na ktorom je špecifické väzbové miesto, s bunkovým receptorom ACE2 (Vesmír 99, 344, 2020/6). Podobne s bunkou reagoval aj starší SARS‑CoV, ktorý v rokoch 2002–2003 spôsobil epidémiu SARS.
Napriek identickým bunkovým receptorom je vírus SARS-CoV-2 oveľa infekčnejší než SARS-CoV. Ako tento fenomén vysvetliť?

Datum: 17.12.2020

covid, SARS, infekce   ID:677

 


Reklama

 
Určete C, H, N a S rychle a spolehlivě

Firma Elementar nabízí sadu přístrojů pro snadnou prvkovou analýzu ropy, uhlí, náhradních paliv, dřeva, plynu a LPG.
Kromě klasického stanovení výhřevnosti uhlí nebo ropy se soustředí na čistotu tuhých paliv a ekologické postupy výroby energie. Ať už se jedná o paliva, biomasu nebo spalitelný odpad - analyzátory dokážou detekovat stopy toxinů v životním prostředí, jako je síra, dusík a chlor. Hlavní rysy:
- Analyzátory prvků s velkým rozsahem vážení a velkým dynamickým rozsahem koncentrací prvků a poměru prvků pro bezpečnou analýzu nehomogenních látek, jako jsou pevná paliva.
- Analyzátory prvků pro spolehlivou detekci síry a dusíku při velmi nízkých koncentracích.
- Stanovení chloru je volitelné
- Uživatelsky přívětivý design, např. Podávání vzorků během provozu i běžná údržba bez použití nástrojů
- Nízké náklady na investice a analýzu
- Optimalizovaná spalovací technika i pro obtížné matrice nebo velké hmotnosti vzorků
- 10 let doživotní záruka na pec
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů Elementar.
(článek je v angličtině)

Datum: 16.12.2020

prvková analýza paliv   ID:660

  
Masarykova univerzita ve spolupráci s i&i Prague založila nový spin-off

Novou spin-off společnost pod názvem CasInvent Pharma, a.s. založila v uplynulých dnech Masarykova univerzita (MU) ve spolupráci investičním partnerem i&i Prague, s.r.o. s cílem umožnit další vývoj nových sloučenin, které by se mohly uplatnit coby léčiva na některé typy leukémií, lymfomů a solidních nádorů.

Datum: 15.12.2020

spin-off, Masarykova Univerzita   ID:727

  
Flexibilní teplotně závislé určování obsahu uhlíku v pevných látkách

Firma Elementar představuje přístroj Soli TOC cube pro měření obsahu uhlíku pomocí analýzy prvků.
Lze měřit total organic carbon (TOC), total inorganic carbon (TIC), residual oxidizable carbon (ROC). Pomocí programového řízení teploty lze měřit i TOC400. Není zapotřebí žádné přípravy vzorků pomocí kyselin.
Soli TOC cube nabízí nepřekonatelný rozsah 0,001 – 100 % uhlíku. Přesné programování teploty zajišťuje vysokou reprodukovatelnost měření.
Soli TOC cube je určen pro zjednodušení rutinních každodenních prací v režimu 24/7.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Soli TOC cube.
(článek je v angličtině)

Datum: 14.12.2020

analýza prvků, TOC   ID:725

  
Výsledky měření do 30 sekund: nejrychlejší kyslíková elektroda na trhu

Stanovte rozpuštěný kyslík ve vodných roztocích přesně - na místě, bez potřeby chemikálií.
Ať už je vaším vzorkem šťáva, víno, voda z vodovodu nebo povrchová voda, s O2-Lumitrode můžete rychle a snadno určit obsah rozpuštěného kyslíku. Extrémně snadná manipulace a jednoduché čištění robustního krytu snímače vám ušetří drahocenný čas. Optický senzor je zcela bezúdržbový a snadno se kalibruje.
Pokud je nutné vyměnit víčko snímače, je to indikováno včas, abyste zajistili spolehlivé výsledky.
Zkombinujte kyslíkovou elektrodu s robustními přenosnými měřicími přístroji pro měření hodnoty pH a vodivosti.
Díky ergonomickému designu lze nástroje pohodlně ovládat pouze jednou rukou a druhou ruku ponechat volnou, abyste drželi elektrodu (y) v médiu, ve kterém se měření provádí.
Přístroje jsou navrženy tak, aby byly prachotěsné a vodotěsné a mají certifikát IP67, což je obrovská výhoda zejména při použití venku. I ve vzorcích solného roztoku můžete měřit přesný obsah rozpuštěného kyslíku mezi 0 a 20 mg/l v kombinaci s vodivostí.
(článek je v angličtině)

Datum: 10.12.2020

měření volného kyslíku   ID:674

 


Reklama

 
Česká hlava vyhlásila výsledky soutěže pro nejlepší české vědce

Česká hlava společně s Úřadem vlády ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu udělily ceny za nejlepší vědecké projekty letošního roku. Ty byly v letošním roce uděleny pěti laureátům. Porota složená z předních vědců udělila ceny již v 19. ročníku. Česká hlava je nejvyšší ocenění, které může vědec v České republice získat.

Datum: 9.12.2020

věda a výzkum   ID:689

  
Tomáš Jungwirth: Naše počítačové součástky se podobají neuronům v mozku

Objevy známého českého fyzika Tomáše Jungwirtha, kterých dosáhl společně se svým týmem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, ukazují směr k mnohonásobně výkonnějším a rychlejším počítačům budoucnosti. Čeští vědci se tak podílejí na velkých proměnách elektroniky i fungování umělé inteligence.

Datum: 8.12.2020

počítače, neurony, spintronika, umělá inteligence   ID:733

  
Mikrospektrometr o velikosti špičky prstu

Firma Hamamatsu dodává spektrometry pro nejrůznější použití. Její specialitou je mikrospektrometr - ultrakompaktní hlava spektrometru o velikosti prstu integrující technologie MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) a obrazové snímače - pro použití v ručních měřicích přístrojích. Tyto spektrometry, i když kompaktní, obsahují všechny potřebné komponenty vč. světelného zdroje, komory pro vzorky, detektor a všechny potřebné optické komponenty. Jsou také dodávány s vyhrazeným softwarem, který nejen řídí hardware a nastavení měření, ale také nabízí řadu analytických funkcí.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti mikrospektrometů Hamamatsu.
(článek je v angličtině)

Datum: 7.12.2020

mikrospektrometr   ID:1021

  
Efektivní automatické třídění cenných vzorků

Společnost Micronic, lídr v oblasti inovativních řešení pro ukládání a automatizaci vzorků, uvádí na trh manipulátor HT500. Je určen pro označování klasických 96-studničkových testovacích desek a zkumavek pomocí čárového kódu. Snadné načítání informací umožňuje propojení přes USB i do již existujícího LIMS software.
(článek je v angličtině)

Datum: 4.12.2020

označování vzorků pomocí barcode, LIMS   ID:772

 


Reklama

 
Minimálně invazivní technika pro extrakci mezibuněčné tekutiny ISF

Vědci vyvinuli techniku, jak upevnit na náplast řadu mikrojehliček, které extrahují dermal interstitial fluid (ISF) - mezibuněčnou tekutinu. ISF obsahuje mnoho látek, podobně jako krev. Pomocí analýzy ISF lze sledovat nejen obsah glukózy (zapotřebí při monitorování cukrovky), ale i farmakokinetiku a obsah látek specifických jen pro kůži (masti, pesticidy a jiné látky vstřebávané kůží). Tato technika je mnohem méně invazivní, než odběry krve při monitorování cukrovky a mohla by najít své uplatnění při průběžném sledování potřebných parametrů v ISF - kinetika působení léků, chorobné stavy a obdobné informace, které jinak získáváme jen z krve - stačí nalepit náplat a připojit monitor.
(článek je v angličtině)

Datum: 3.12.2020

analýza mezibuněčné tekutiny ISF   ID:720

  
Mikroreaktory v podobě živých kapiček vyrábějí vodík pro energetiku

Vodík by chtěl pro energetiku každý. Jen ho přijatelným způsobem vyrábět ve velkém. Nová technologie kapičkových mikroreaktorů se živými řasami a bakteriemi nabízí výrobu vodíku za běžných podmínek. Vývoj je sice na počátku, podobné fotobiologické technologie ale mají slušný potenciál.

Datum: 2.12.2020

biotechnologie, výroba vodíku   ID:684

  
Protein Purification Handbooks

Firma GE Healthcare nabízí příručky, které se zabývají různými metodami čištění proteinů. Jsou zde popsány principy a metodologie. Jsou vhodné nejen pro začátečníky, ale i pro experty, protože přinášejí množství užitečných rad.
Jsou zde popsány ověřené strategie od mikrogramového množství pro laboratorní analýzy, až po tunová množství pro průmysl.
Příručky se zabývají metodami:
- Affinity Chromatography (protilátky, značkované proteiny, specifické skupiny biomolekul)
- Ion Exchange Chromatography (včetně pokročilých technik Capto™ a Sepharose™)
- Size Exclusion Chromatography (včetně nejnovější Sephadex™)
Kompletní přehled najdete na gelifesciences.com/handbooks v PDF verzi.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti příruček včetně odkazů na ukázky ve formě videí na YouTube.
(článek je v angličtině)

Datum: 1.12.2020

příručky o metodách čištění proteinů   ID:934

  
Mládě z umělé dělohy

Průlomový počin v oboru tkáňového inženýrství se podařil týmu Anthonyho Ataly z amerického Wake Forest Institute for Regenerative Medicine. V laboratoři vytvořenou umělou dělohou přivedli na svět zdravé jedince. Poslechněte si komentář prof. Jaroslava Petra.

Datum: 30.11.2020

tkáňové inženýrství, umělá děloha   ID:707

 


Reklama

 
LABVOLUTION - nový posunutý termín v roce 2021

V září bude současná situace méně kritická - to je názor drtivé většiny vystavovatelů LABVOLUTION (Německo). Ačkoli by v květnu existoval propracovaný bezpečnostní koncept pro původní datum, organizátoři Deutsche Messe AG nyní odkládají veletrh inteligentní laboratoře o čtyři měsíce. Novým datem je 7. až 9. září 2021.
(článek je v angličtině)

Datum: 27.11.2020

výstava laboratorní techniky   ID:776

  
Sterilní krytí 96-well destiček pro buněčnou kultivaci

Firma BioChromato Inc. uvádí novou gamma sterilizovanou verzi svého populárního produktu RAPID Slit Seal.
Jde o fólii, která zabraňuje odpařování rozpouštědla z buněčných kultur na 96-studničkových mikrodeskách.
Významným vylepšením je pružnost fólie, která uzavře studničku s buněčnou kulturou i po zasunutí pipety či jehly HPLC a LC/MS autosampleru.
Ztráta těkavého rozpouštedla je tak zcela eliminována.
Fólie se na povrch destiček přitáhne sama i bez použití adheziva a je tak zabráněno kontaminaci vzorků.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti RAPID Slit Seal.
(článek je v angličtině)

Datum: 25.11.2020

buněčné kultury, uchování vzorků   ID:757

  
Lithium, dar Země modernímu člověku

Proč se ze všech prvků právě lithium stalo strategickou surovinou dnešních dní?
Nepozorovaně jsme přijali za své lehké notebooky, tenké mobilní telefony, drobnou elektroniku. Přestala nás udivovat možnost opakovaně nabíjet a vybíjet baterii a snadnou dostupnost energie uložené v této „konzervě“ pokládáme za samozřejmost. Lithium proniklo do slovníku široké veřejnosti.

Datum: 24.11.2020

lithium, těžba a zpracování, baterie   ID:739

  
Mikroskopy proteinů prolomily bariéru atomů

Pokud chceme pochopit organismus – a mít lepší léky – potřebujeme perfektně zobrazovat proteiny. Metoda Cryo EM, která to dovede i bez zbytečných čachrů, v tom poznávání postoupila hrubě kupředu!

Datum: 23.11.2020

Cryo EM, zobrazování proteinů, elektronová mikroskopie   ID:712

 


Reklama

 
HPLC 2021 odloženo na 2023

V poslední době jste toho o HPLC 2021 moc neslyšeli. Pořadatelé pečlivě sledovali a hodnotili celosvětovou situaci týkající se krize COVID-19. Nejsou příliš optimističtí.
Při intenzivní výměně informací o tom, zda je online událost dostatečně atraktivní pro účastníky, řečníky a sponzory / vystavovatele, dospěli k závěru, že tomu tak není.
Aby se zachoval duch maximální interaktivity při HPLC, což je síla tohoto vědeckého setkání, rozhodli se organizátoři a stálá vědecká komise odložit sympozium HPLC 2021 v německém Düsseldorfu na červen 2023.
Další pokračování článku popisuje tuto významnou událost.
(článek je v angličtině)

Datum: 20.11.2020

HPLC konference   ID:782

  
Webinář k programu The Country for the Future

V souvislosti s plánovaným vyhlášením 3. veřejné soutěže v podprogramu Inovace do praxe v programu The Country for the Future pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dne 25. listopadu 2020 od 10 hodin webinář k parametrům a podmínkám připravované soutěže.

Datum: 19.11.2020

podpora inovací   ID:807

  
Cena Wernera von Siemense 2020 – Poslední šance na zaslání přihlášek

Zbývají už jen poslední dva týdny do uzavření přihlášek 23. ročníku Ceny Wernera von Siemense pro studenty, vědce a pedagogy technických a přírodovědných oborů (vč. medicíny, IT apod.). Podávání přihlášek bude ukončeno k 30. listopadu 2020.
Využijte jedinečnou příležitost a pochlubte se svou prací, na které jste strávili určitě mnoho času. Na řadě univerzit a akademických pracovišť probíhají velmi zajímavé projekty a byla by škoda nezapojit se s nimi do soutěže.
V Ceně Wernera von Siemense je připraveno 8 kategorií s celkovou finanční dotací ve výši 900 000 Kč. Zúčastněte se a pochlubte se svojí prací!

Datum: 18.11.2020

věda a výzkum   ID:898

  
Sea Star Lab Information Hub jako vendor-neutral data management cloud platform

Firma BSSN Software uvádí produkt Sea Star Lab Information Hub, což je software, které zorganizuje všechna vaše data včetně metadat (doprovodné údaje, např. ke spektru). Vznikne tak úložiště surových souborů (výsledků měření, spekter, fotek), metadat (popisků) a řešení úložiště ve formě cloudového systému (fyzicky bezpečné a dostupné úložení dat).
Sea Star Lab Information Hub je lehké úložiště, které je díky své nezávislosti na dodavatelích jednotlivých informačních komponent či celého LIMS vyšší nadstavbou nad klasickým SDMS (Scientific data management system).
S pomocí metadat lze data prohledávat napříč oblastmi (spektroskopie, chromatografie, mikroskopie...) a nalézt tak množinu dat, která jsou pro uživatele zajímavá. Výsledky mohou sloužit i jako podklad pro další využití s pomocí AI (Artificial intelligence).
Další pokračování článku popisuje vlastnosti Sea Star Lab Information Hub.
(článek je v angličtině)

Datum: 16.11.2020

data management software, metadata, LIMS   ID:930

 


Reklama

 
Joe Biden jako nová naděje pro americkou vědu

V ostře sledovaných amerických volbách zvítězil Joe Biden. Kandidáta, kterého podpořila řada světově významných vědců i přední vědecké časopisy, nyní v oblasti vědy čekají velké výzvy. Ty zahrnují věrohodnou komunikaci vědeckých poznatků v kontextu pandemie, problémy klimatické změny i personální změny ve vedení tamějších vědeckých agentur.

Datum: 13.11.2020

americká věda a výzkum   ID:773

  
Identifikace mikroplastů pomocí Ramanovy spektroskopie

Firma Edinburgh Instruments uvedla na trh RM5 Raman Microscope, který slouží k identifikaci mikroplastů, především v životním prostředí.
Mikroplasty se v současné době nacházejí již v téměř všech živých organismech na Zemi. Mikroplasty jsou definovány jako částice polymeru o velikosti menší než 5 mm. Mohou obsahovat navíc různá aditiva (barviva, nečistoty apod.). Mikroplasty najdeme i v balené vodě, rybách, mase, potravinách, vzduchu aj.
World Health Organisation (WHO) minulý rok vyzvala k výzkumu vlivu mikroplastů na životní prostředí a lidské zdraví. Zkušeností je totiž zatím málo.
Běžné metody nedokáží sledovat mikroplasty menší než 300 µm, což Ramanova spektroskopie bez problémů výborně dokáže.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje RM5 Raman Microscope na příkladu sledování tří hlavních polymerů - polyetylenu (PE), polytetrafluoroetylenu (PTFE) a nylonu-6.
(článek je v angličtině)

Datum: 12.11.2020

Rananova spektroskopie, mikroplasty   ID:810

  
Velký výrobce FAR Chemical si vybral pro řízení laboratorních procesů Matrix Gemini LIMS

Největší výrobce speciálních chemikálií FAR Chemical (Palm Bay, Florida) se rozhodl přejít k "bezpapírovému" řízení procesů v laboratořích. Slibuje si od toho zvýšení efektivity, přesnosti a zrychlení testování. Firma se angažuje především v oblastech složitých chemikálií pro farmaceutický průmysl, pokročilých polymerech, katalyzátorech a prekurzorech pro kompozity.
Procesy, které trvaly 2-3 hodiny se nyní zkrátily na minuty, procesy a dokumentace jsou konsolidovány.
FAR Chemical si nastavil Matrix Gemini LIMS sám po absolvování jednotýdenního kurzu. Konfigurační nástroj je založen na grafickém principu.
Další pokračování článku popisuje case-study implementace Matrix Gemini LIMS.

(článek je v angličtině)

Datum: 11.11.2020

LIMS, laboratorní procesy   ID:773

  
Šance pro všechny firmy: Nový Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (2021-2027)

V novém Operačním programu se bude přerozdělovat přes 100 miliard Kč, a to je šance zejména pro malé a střední podniky, jak zlepšit svou konkurenceschopnost na trhu a zároveň posunout svou firmu technologicky kupředu. Dobrá zpráva přichází i pro velké podniky nad 249 zaměstnanců, za určitých podmínek mohou na některé dotace také dosáhnout. Na rozdíl od končícího OPPIK se v některých případech počítá i se zapojením pražských firem, určité dotace tak bude možné čerpat také v regionu Praha, což je rozdíl oproti stávajícímu stavu.

Datum: 10.11.2020

věda a výzkum, technologie   ID:801

 


Reklama

 
Výdaje na výzkum a vývoj podruhé v řadě překonaly stomiliardovou hranici

Výdaje na výzkum a vývoj (VaV) v Česku v posledních letech výrazně rostou. V roce 2019 dosáhly částky 112 miliard korun a meziroční nárůst činil 9 %. Nejvíce do výzkumu investuje podnikatelský sektor, rostou ale i výdaje ze státního rozpočtu. Vyplývá to z aktuálních dat o výzkumu a vývoji, která zveřejnil Český statistický úřad.

Datum: 9.11.2020

věda a výzkum   ID:764

  
Nové laboratorní reaktory

Firma Mettler Toledo nabízí modulární řadu chemických reaktorů, pomocí níž budete moci zapomenout na skleněné baňky rotující ve vodních či olejových lázních, potřebu kryostatů či ohřevu.
Speciální technika EasyMax® přesně kontroluje provozní podmínky podle připojených sond teploty, pH, tlaku apod.
Reaktory mohou běžet bez obsluhy v režimu 24/7, nastavení se provádí dotykovou obrazovkou.
EasyMax 102 a EasyMax 402 reaktory nabízí teplotní rozsah od -40 °C do 180 °C.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti reaktorů EasyMax.
(článek je v angličtině)

Datum: 6.11.2020

chemické reaktory   ID:923

  
Multifunkční keramický katalyzátor zajistí účinnou výrobu bionafty

Pro zpracování odpadů na zajímavé produkty bývají nezbytné katalyzátory. Nový „houbovitý“ materiál s hierarchickou strukturou pórů dovede katalyzovat více chemických reakcí zároveň a je v tom superefektivní. Klidně sežvýká stolní olej, pneumatiky, slupky z rýže nebo mnohé další odpady, v nichž je až 50 procent kontaminantů.

Datum: 5.11.2020

katalyzátor, plastové odpady   ID:760

  
Zlepšete svoji strategii při designu nových molekul

Vaším pomocníkem bude Science of Synthesis - fulltextové review článků a informací na dané téma organických syntéz.
Science of Synthesis je software, které za Vás prochází literaturou od roku 1800 až do dneška. Zabírá celý obor organické a organometalické chemie. Je kontinuálně updatováno 1750 experty.
Jaké získáme výhody?
- jakou nejlepší strategii pro syntézu mám použít?
- Kteří experti pracují v oblasti mého zájmu?
- Jaké je pozadí celého výzkumu?
- Které experimentální procedury mohu využít?
- Čemu bych se měl/a vyhnout podle zkušeností jiných?
Další pokračování článku popisuje vlastnosti software Science of Synthesis.
(článek je v angličtině)

Datum: 4.11.2020

organické syntézy   ID:798

 


Reklama

 
Umělá inteligence z Brna odhaluje zmetky

Zakladatel nadějného startupu Pekat Vision Petr Šmíd se vyhlídkami umělé inteligence zabýval už při studiích na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kterou absolvoval v roce 2007. Tehdy na fakultě převládal názor, že umělé neuronové sítě jsou sice zajímavým, ale z hlediska praktického využití asi překonaným směrem výzkumu.

Datum: 3.11.2020

AI, umělá inteligence   ID:799

  
Externí flowmeter pro HPLC a GPC/SEC

Firma TESTA Analytical Solutions vyvinula nový flowmeter, který umožňuje kontinuální měření průtoku bez interakce s jinými částmi chromatografu. Flow rate je důležitým parametrem v kapalinové chromatografii, protože od něj se odvíjí tzv. retention time a má vliv na reprodukovatelnost výsledků.
Nový přístroj je kompatibilní se všemi HPLC a GPC/SEC rozpouštědly a napájí se přímo z USB připojení k počítači. S pomocí příslušného software jde o užitečný monitorovací přístroj pro všechny náročné HPLC a GPC/SEC aplikace.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje TESTA HPLC flowmeter.
(článek je v angličtině)

Datum: 2.11.2020

flowmeter, HPLC, GPC   ID:740

  
Revoluční Dual Side-On Interface (DSOI) technologie

Firma SPECTROGREEN uvádí novou řadu přístrojů ICP-OES. Jsou k dispozici ve třech verzích: revoluční Dual Side-On Interface (DSOI), Twin Interface (TI) nebo Side-On-Plasma (SOP). Každá z těchto variant má odlišný poměr cena/výkon.
Nejzajímavější je TI model, který automaticky kombinuje axiání a radiální pohledy na plasmu — optimalizuje tak citlivost, linearitu a dynamický rozsah při redukci nežádoucích efektů jako je EIE. SPECTROGREEN TI tak nabízí nejvyšší citlivost pro stopové prvky při minimalizaci interakcí s nosnou matricí. Výhodou je také vysoká přesnost pro vzorky z životního prostředí.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů SPECTROGREEN.
(článek je v angličtině)

Datum: 30.10.2020

ICP-OES, analýza stopových prvků   ID:837

  
Rychlost pandemií: Šíření moru v Londýně v průběhu staletí zrychlovalo

Jak se bohužel ukazuje, o pandemiích stále nevíme dost. Přitom si nemůžeme dovolit chyby, protože je pak draze zaplatíme. Výzkum pandemií moru ve Velké Británii ukázal, že se, slušně řečeno, nechovaly podle našich předpokladů. Následné pandemie, namísto toho aby zpomalovaly, naopak zrychlovaly. Důvody nejsou jasné, poučení pro zvládnutí pandemie covid-19 je bohužel zneklidňující.

Datum: 29.10.2020

pandemie, mor, covid-19   ID:839

 


Reklama

 
Analýza vzorků v mikroskopu pomocí AI

Firma ZEISS uvádí nový produkt AI Sample Finder (AI = Artificial Intelligence), který dokáže analyzovat obraz vzorku v optickém mikroskopu a přímo navigovat operátora. Produkt analyzuje nosič vzorku a najde struktury odpovídající vzorku.
Není zapotřebí pohybovat nosičem, či zaostřovat, protože AI Sample Finder projde celou oblast nosiče a najde přímo oblasti, v nichž se nachází vzorek. Vzorek může být i malý či málo kontrastní. AI Sample Finder takto zkracuje dobu prohlížení nosiče a hledání vzorku z minut na sekundy. Má to význam nejen ve zvětšení efektivity práce, ale i ve snížení světelné degradace vzorku. AI software lze naučit i komplikovaným strukturám, což ocení zvláště biochemikové.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti produktu AI Sample Finder.
(článek je v angličtině)

Datum: 27.10.2020

optická analýza obrazu, mikroskopie   ID:784

  
Zlatá nanolupa

Před pár lety bylo nano všude: nanomateriály, nanonátěry čistící vzduch, nanoroboti… Teď slýcháme o nanorouškách. Kam se ale poděl zbytek? „Nano nezmizelo, spíše nám jen zdomácnělo,“ říká Vladimíra Petráková, vědkyně zkoumající nové nanomateriály.

Datum: 26.10.2020

nanotechnologie   ID:776

  
Seznamte se s Misou - novým přenosným systémem pro analýzu potravin

Společnost Metrohm oznamuje uvedení Misa - svého prvního ručního řešení pro detekci a identifikaci stopové kontaminace potravin v terénu. Misa překonává složitost vzorků potravin a přináší výsledky během několika sekund, což pomáhá rychle identifikovat ohrožení bezpečnosti potravin. Pracuje na bázi Ramanovy spektrometrie - Surface-Enhanced Raman Scattering (SERS).
Aplikace Misa sahají od zakázaných barviv, zbytků pesticidů, nelegálních farmaceutických přípravků až po přísady, které zvyšují hladiny bílkovin ve zředěném mléce.
Analýza potravin pomocí SERS je rychlá, pohodlná a levná. SERS kombinuje nanotechnologie s Ramanovou spektroskopií a umožňuje stopovou detekci molekul kontaminantů.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Misa.
(článek je v angličtině)

Datum: 23.10.2020

analýza potravin, Ramanova spektroskopie, SERS   ID:736

  
Potřeby pro molekulární spektroskopii

Firma Agilent je světovou špičkou v potřebách pro atomovou a molekulární spektroskopii.
Produktové portfolio zahrnuje:
- Atomic Absorption
- ICP-OES
- ICP-MS
- MP-AES
- Molecular spectroscopy
V pokračování článku si můžete stáhnout katalog.
(článek je v angličtině)

Datum: 22.10.2020

LC/MS, ICP-OES, AES, molekulární spektroskopie   ID:818

 


Reklama

 
Vysvětlení k rouškám

Tam, kde je potřeba snížit riziko kontaminace, jsou roušky povinné. Umíte si představit chirurga, gynekologa, ortopeda a další medicínské specialisty, že by se u operačního stolu skláněli nad pacientem bez roušky? Takovému lékaři byste asi své tělo nesvěřili.

Datum: 21.10.2020

covid, význam roušek   ID:797

  
Česko má šanci, která se nebude opakovat - virologie

Ve veřejných sdělovacích prostředcích se již objevily zprávy o tom, že se jedná o vzniku výzkumného ústavu, který by se věnoval virologii. Své kapacity nabídla i Akademie věd ČR. Na názor jsme se zeptali Petra Dvořáka, prvního místopředsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ten je přesvědčen o tom, že Česko by mělo této příležitosti využít.

Datum: 20.10.2020

virologie, věda a výzkum   ID:726

  
Laboratoře a sociální média

Sociální média - konktrétně Twitter, Instagram a Facebook mohou být velice užitečnými pomocníky při laboratorní práci. Není potřeba zveřejňovat svoji práci, ale už jenom to, že pracovníci o sobě napíší na čem právě pracují, čím se zabývají a jaké mají zkušenosti, jim může pomoci při vyhledávání vzájemných kontaktů. Je takto možno přímo získat nějakou radu či zkušenost nebo navázat vzájemnou spolupráci. Autoři doporučují nepřehlížet tyto možnosti, které sociální sítě nabízejí.
(článek je v angličtině)

Datum: 19.10.2020

sociální sítě, Twitter, Instagram, Facebook   ID:835

  
Nový materiál pro elektrody Li-ion baterií je přibližuje vysněnému cíli

Elektrická auta získávají na popularitě, ale jejich nabíjecí čas je stále limitujícím faktorem. Typické SUV se spalovacím motorem ujede 600 km při tankovacím čase 5 minut. Elektrické auto však potřebuje na srovnatelné nabití více než 1 hodinu. Nový materiál pro elektrody však tento čas významně zkrátil a stává se slibným kandidátem pro technologii Li-ion baterií budoucnosti.

Datum: 16.10.2020

Li-ion baterie, elektroda   ID:986

 


Reklama

 
Robustní (U)HPLC kolony pro peptidy a oligonukleotidy

Firma YMC přišla s novou řadou HPLC kolon YMC-Triart C18 specializovaných na peptidy a oligonukleotidy. Nabízí vysoké rozlišení a dobrou reprodukovatelnost výsledků.
Výhodou je široký teplotní rozsah (až do 90°C) a pH rozsah (1-12). Kolony lze přímo napojit na MS. Volitelně je také možno využít kolony bez kovu s bio-inertním obsahem, které omezují nechtěné interakce vzorku.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti kolon YMC-Triart C18.
(článek je v angličtině)

Datum: 15.10.2020

chromatografie, peptidy, HPLC   ID:826

  
Také na viru SARS-CoV-2 se dá najít něco pozitivního - zmírňuje bolest

Vědci z University of Arizona Health Sciences odhalili rafinovanost původce nemoci COVID-19. Měla by být využitelná v praxi. Tím, že se svým proteinem váže na neuropilin, umlčuje signální dráhu bolesti. Poznatek má velkou šanci se uplatnit v přípravě léků navozujících úlevu od bolesti a pomoci nahrazovat nadužívané opiáty.

Datum: 14.10.2020

covid, zmírnění bolesti   ID:786

 


 

Starší články Starší

 

Archiv článků:   2020   2021   2022  

 

Doporučujeme články:
  UV-Vis spektrometry - největší přehled trhu na světě
  Strážci přesné sekundy. Jak se měří, uchovává a sdílí čas?
  Green Deal v době (post)válečné
  Automatizovaný systém pro odběr a analýzu sušených vzorků nově definuje pracovní postupy
  Výhled evropské energetiky čtyři měsíce po začátku ruské invaze na Ukrajinu
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022


 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra


 
PE Systems: Nový multikvadrupólový ICP-MS spektrometr NexION 5000


 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama