Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   14.4.2025 - 16.4.2025 12. mezinárodní chemicko-technologická konference ICCT 2025
  17.4.2025 19. Regionální konference Nejedlého Kladno
  24.4.2025 - 25.4.2025 VII. Hanácké dny laboratorní medicíny
  15.5.2025 Seminář: Využití generativní AI ve vědecko-výzkumné činnosti: Od teorie k praxi
  9.6.2025 - 10.6.2025 Laboratorní medicína
Reklama
Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Chemeurope.com. Klikněte na titulek:

Integrace robotiky a umělé inteligence je připravena přinést revoluci do vědeckých laboratoří.

Vědecké laboratoře napříč obory- chemie, biochemie a materiálové vědy - jsou na pokraji rozsáhlé transformace, protože robotická automatizace a umělá inteligence vedou k rychlejším a přesnějším experimentům, které umožňují průlomové objevy v oborech, jako je zdravotnictví, energetika a elektronika, uvádějí vědci z UNC-Chapel Hill v článku „Transforming Science Labs into Automated Factories of Discovery“, který byl publikován v časopise Science Robotics, nejprestižnějším časopise zabývajícím se výzkumem v oblasti robotiky.
„Vývoj nových molekul, materiálů a chemických systémů dnes vyžaduje intenzivní lidské úsilí,“ řekl Dr. Ron Alterovitz, hlavní autor článku a významný profesor Lawrence Grossberga na katedře informatiky. „Vědci musí navrhovat experimenty, syntetizovat materiály, analyzovat výsledky a opakovat proces, dokud není dosaženo požadovaných vlastností.“
Tento přístup založený na metodě pokus-omyl je časově a pracovně náročný, což zpomaluje tempo objevování. Řešení nabízí automatizace. Robotické systémy mohou provádět experimenty nepřetržitě bez únavy člověka, což výrazně urychluje výzkum. Roboti nejenže provádějí přesné experimentální kroky s větší důsledností než lidé, ale také snižují bezpečnostní rizika při manipulaci s nebezpečnými látkami. Díky automatizaci rutinních úkolů se vědci mohou soustředit na výzkumné otázky vyšší úrovně, což otevírá cestu k rychlejším průlomům v medicíně, energetice a udržitelnosti.

Výzkumníci definovali pět úrovní automatizace laboratoří, aby ilustrovali, jak se může automatizace ve vědeckých laboratořích vyvíjet:
- Pomocná automatizace (A1): Na této úrovni jsou automatizovány jednotlivé úkoly, například manipulace s kapalinami, zatímco většinu práce vykonávají lidé.
- Částečná automatizace (A2): Roboti provádějí několik po sobě jdoucích kroků, přičemž lidé jsou zodpovědní za nastavení a dohled.
- Podmíněná automatizace (A3): Roboti řídí celé experimentální procesy, avšak v případě neočekávaných událostí je nutný zásah člověka.
- Vysoká automatizace (A4): Roboti provádějí experimenty samostatně, samostatně nastavují zařízení a reagují na neobvyklé podmínky.
- Plná automatizace (A5): V této závěrečné fázi pracují roboti a systémy umělé inteligence zcela autonomně, včetně samostatné údržby a řízení bezpečnosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.10.2024

robotika a AI v laboratořích

Reklama
Reklama

Reklama