Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
  26.8.2024 - 29.8.2024 76. sjezd chemiků
  9.9.2024 - 12.9.2024 Odběry vzorků, kurz
  7.10.2024 - 9.10.2024 Organická analýza, kurz
  8.10.2024 - 11.10.2024 Mezinárodní strojírenský veletrh
Reklama
Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Chemeurope.com. Klikněte na titulek:

Toxické chemické látky lze detekovat pomocí nové metody umělé inteligence

Mohl by se snížit počet pokusů na zvířatech a ekonomické náklady při vývoji nových chemických látek.

Nová metoda vyvinutá švédskými vědci využívá umělou inteligenci pro rychlé a nákladově efektivní hodnocení toxicity chemických látek. Lze ji proto použít k identifikaci toxických látek v rané fázi a pomoci snížit potřebu testování na zvířatech.

"Naše metoda je schopna předpovědět, zda je látka toxická, či nikoli, na základě její chemické struktury. Byla vyvinuta a zdokonalena na základě analýzy rozsáhlých souborů dat z laboratorních testů provedených v minulosti. Metoda tak byla vycvičena k přesnému vyhodnocování dříve netestovaných chemických látek," říká Mikael Gustavsson, výzkumný pracovník na katedře matematických věd na Chalmersově technické univerzitě a na katedře biologie a environmentálních věd na univerzitě v Göteborgu.

"V současné době je na trhu více než 100 000 chemických látek, ale jen malá část z nich má dobře popsanou toxicitu vůči lidem nebo životnímu prostředí. Posoudit toxicitu všech těchto chemických látek pomocí běžných metod, včetně testování na zvířatech, není prakticky možné. Zde vidíme, že naše metoda může nabídnout novou alternativu," říká Erik Kristiansson, profesor na katedře matematických věd na Chalmersově univerzitě a na univerzitě v Göteborgu.

Výzkumníci se domnívají, že metoda může být velmi užitečná v rámci výzkumu životního prostředí, stejně jako pro úřady a společnosti, které používají nebo vyvíjejí nové chemické látky. Proto ji zpřístupnili veřejnosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 22.5.2024

AI, toxické látky

Reklama
Reklama

Reklama