Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2024 - 21.3.2024 AMPER - SMART & CONNECTED WORLD
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
  17.4.2024 - 19.4.2024 Hutní a průmyslová analytika 2024, mezinárodní konference
  5.6.2024 - 6.6.2024 Laborexpo 2024
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama
Mikroplasty usazené na mořském dně se za 20 let ztrojnásobily

Celkové množství mikroplastů usazených na dně oceánů se za posledních dvacet let ztrojnásobilo, přičemž tento vývoj odpovídá typu a objemu spotřeby plastových výrobků ve společnosti. To je hlavní závěr studie vypracované Institutem environmentálních věd a technologií Autonomní univerzity v Barceloně (ICTA-UAB) a Katedrou zastavěného prostředí Univerzity v Aalborgu (AAU-BUILD), která poskytuje první rekonstrukci znečištění mikroplasty ze sedimentů získaných v severozápadní části Středozemního moře s vysokým rozlišením.

Datum: 3.1.2023

znečištění moře mikroplasty


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Přestože je mořské dno považováno za konečný pohlcovač mikroplastů plovoucích na mořské hladině, historický vývoj tohoto zdroje znečištění v sedimentech, a zejména míra sekvestrace a pohřbívání menších mikroplastů na dně oceánu, není znám.

Tato nová studie, publikovaná v časopise Environmental Science and Technology (ES&T), ukazuje, že mikroplasty jsou v mořských sedimentech zadržovány v nezměněné podobě a že množství mikroplastů sekvestrovaných na mořském dně kopíruje celosvětovou produkci plastů v letech 1965-2016. "Konkrétně výsledky ukazují, že od roku 2000 se množství plastových částic usazených na mořském dně ztrojnásobilo a že jejich akumulace zdaleka neklesá, nýbrž nepřestává růst, což kopíruje produkci a globální používání těchto materiálů," vysvětluje výzkumná pracovnice ICTA-UAB Laura Simon-Sánchezová.

Vědci vysvětlují, že analyzované sedimenty zůstaly na mořském dně nezměněny od doby, kdy byly před desítkami let uloženy. "To nám umožnilo zjistit, jak se od 80. let 20. století, ale zejména v posledních dvou desetiletích, zvýšila akumulace částic polyethylenu a polypropylenu z obalů, lahví a potravinářských fólií, stejně jako polyesteru ze syntetických vláken v oděvních tkaninách," vysvětluje Michael Grelaud, výzkumník ICTA-UAB. Množství těchto tří typů částic dosahuje 1,5 mg na kilogram nasbíraného sedimentu, přičemž nejhojnější je polypropylen, následovaný polyethylenem a polyesterem. Navzdory osvětovým kampaním o nutnosti omezit množství jednorázových plastů údaje z ročních záznamů mořských sedimentů ukazují, že jsme k tomu ještě daleko. Politiky na celosvětové úrovni by v tomto ohledu mohly přispět ke zlepšení tohoto závažného problému.

Ačkoli jsou menší mikroplasty v životním prostředí velmi hojné, omezení analytických metod omezovala spolehlivé důkazy o množství malých mikroplastů v předchozích studiích zaměřených na mořské sedimenty. V této studii byly charakterizovány pomocí nejmodernějších zobrazovacích metod, které umožňují kvantifikovat částice o velikosti až 11 µm.

Byl zkoumán stav degradace pohřbených částic a bylo zjištěno, že jakmile jsou jednou zachyceny na mořském dně, již nedegradují, ať už kvůli nedostatku eroze, kyslíku nebo světla. "Proces fragmentace probíhá většinou v plážových sedimentech, na mořské hladině nebo ve vodním sloupci. Po usazení je degradace minimální, takže plasty ze 60. let 20. století zůstávají na mořském dně a zanechávají tam stopy lidského znečištění," říká Patrizia Ziveri, profesorka ICREA na ICTA-UAB.

Zkoumané jádro sedimentu bylo odebráno v listopadu 2019 na palubě oceánografické lodi Sarmiento de Gamboa v rámci expedice, která se vydala z Barcelony k pobřeží delty řeky Ebro ve španělské Tarragoně. Výzkumná skupina si jako studijní oblast vybrala západní Středozemní moře, zejména deltu řeky Ebro, protože řeky jsou považovány za ohniska výskytu několika znečišťujících látek, včetně mikroplastů. Kromě toho příliv sedimentů z řeky Ebro zajišťuje vyšší míru sedimentace než v otevřeném oceánu.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama