Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.10.2020 - 22.10.2020 Analytica 2020
  23.10.2020 Online seminář: AI a data - nové právní výzvy
  4.11.2020 Webinář: LC-MS/MS trojitý kvadrupól
  10.11.2020 SCIENCE COMMUNICATION 2020
  11.11.2020 - 13.11.2020 Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí - TVIP
Reklama
Palivové články s katalyzátorem platina-grafen vykazují výjimečné vlastnosti

Tenké filmy z platiny navázané na grafen mohou umožnit palivovým článkům dosud nedosažitelnou efektivitu, nízkou cenu a stabilitu. Vědci zkoumali různé varianty a ideální se ukazují dvě vrstvy atomů platiny na jednoatomové grafenové podložce.

Datum: 27.9.2019

katalyzátor platina-grafen, palivový článek


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Výzkum v oblasti palivových článků (zařízení, kde se pomocí chemické reakce získává elektřina) se dosud ubíral směrem náhrady platiny za jiný katalyzátor. Problém ve využití platiny jako katalyzátoru je její vysoká cena. Ta činila palivové články neefektivními. Platina je dosud nejlepším katalyzátorem oxidačně-redukčních reakcí. Výsledky výzkumu alternativních katalyzátorů byly slibné, ale žádný nedosáhl kvality platiny z hlediska její stability a životnosti.

Vědci z Georgia Institute of Technology zkusili jít jiným směrem - ponechat platinu jako efektivní katalyzátor, ale snížit její potřebné množství na minimum. Dosavadní postupy dokázaly snížit množství platiny tak, že byla neuspořádaně chemicky navázaná na kovové nanočástice na kovovém povrchu. Bohužel, katalyticky aktivní byla tedy jen slupka platiny na jednom okraji kovového povrchu.

Vědcům z Georgia Institute of Technology se podařilo najít novou možnost - navázat uspořádanou vrstvu atomů platiny na jednoatomovou vrstvu grafenu. K přípravě takových atomově tenkých filmů použili metodu elektrochemické atomové vrstvové depozice.

Při výzkumu prováděli různé testy s množstvím navázané platiny. Ideální s hlediska stability a katalytické aktivity se ukázala kombinace dvou vrstev platiny na jednoatomovém grafenu.

Reklama

Další výzkum bude zaměřen na katalytickou aktivitu filmu z obou stran. Je totiž zajímavé, že katalytickou aktivitu vykazuje nejen strana pokrytá platinou, ale i strana grafenu. Jde nyní o prověření všech možností - technologie výroby, maximalizace životnosti a katalytické aktivity.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Ji Il Choi

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama