Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 - 28.9.2019 DENTÁLNÍ VELETRH
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  2.10.2019 Konzultační den API, CzechInvest, CzechTrade a TA ČR
  3.10.2019 Jak připravit výzkumný projekt pro Horizont 2020
Reklama
Nekonečně recyklovatelný plastik

Recyklace existujících plastických hmot je v současnosti velkou výzvou. Dosavadní postupy nejsou příliš úspěšné, neboť jejichž výtěžnost je poměrně malá. Zbytek z procesů i nadále končí na skládkách. Namísto vývoje nových recyklačních metod se tým vědců zkusil jít opačnou cestou - vytvořit plastik již od začátku designovaný pro budoucí recyklaci.

Datum: 16.5.2019

recyklace plastů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Plastické hmoty máme všude kolem sebe. Po skončení jejich životnosti se stávají odpadem a i ve společnostech s rozvinutými postupy třídění odpadu získáváme nakonec směs rozdrcených plastiků s neslučitelnými vlastnostmi. Plastiky (plastické hmoty - polymery) v této směsi obsahují neslučitelné přísady - barviva, plniva, omezovače hoření, termoplasty i termosety (ne-tavicí se polymery). Dokonce i v případě nejvíce recyklovatelného plastiku PET poly(ethylene terephthalate) je výtěžnost recyklačního procesu kolem 20-30%. Zbytek všech plastiků skončí ve spalovnách či na skládkách. Oba procesy zatěžují životní prostředí (jedovaté zbytky po spálení) či skládky s rozložitelností v řádu tisíců let.

Vědci z U.S. Department of Energy (DOE) Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) se pokusili jít na problém z opačné strany - vyvinout polymer, který je již od začátku připravený k budoucí recyklaci. V časopisu Nature Chemistry takto uvedli materiál poly(diketoenamine) - PDK.

Všechny plastiky, od lahví na vodu až po automobilové součástky, se skládají z dlouhých řetězců (polymerů) opakující-se jednotek - monomerů. Problémem je, že další přísady (barviva, plasticizéry, plniva apod.) jsou pevně vázány přímo k monomerům. Toto znemožňuje jejich recyklaci. Vzniklý produkt po chemickém procesu recyklace má totiž nepředvídatelné vlastnosti.

Tzv. "circular plastics" jsou plastiky, které je možno chemicky rozdělit na oddělenou směs původního monomeru a zvlášť ostatních přísad. Navržený plastik PDK se zdá být velice slibným kandidátem pro tento proces. Oddělovací proces probíhá obvykle za vyšších teplot v silně kyselém prostředí. Takový proces by životnost plastiků přeměnil z lineárního na opakovatelný (circular).

Reklama

Vědci nyní dále testují oddělitelnost přísad od slibného materiálu PDK. Základem je vyvinout materiály založené na PDK s pomocí přísad tak, aby splňovaly požadavky na v současnosti používané plastiky - od textilií, lahví, obalových materiálů, namáhaných součástek, stavebních prvků apod.
Nu, můžeme být zvědaví, zda v budoucnu budeme pít namísto PETek z PDKek.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Peter Christensen et al./Berkeley Lab

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama