Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 20.9.17 - 21.9.17: LABOREXPO, Kongresové centrum Praha, LABOREXPO - Veletrh,...
Reklama
ReklamaReklamaReklama


   
  Na úsvitu DNA robotů?

  Vědci vyzkoušeli v praxi koncept něčeho, co se dá nazvat DNA robotem - DNA molekuly, která provádí zadanou činnost. V testovaném případě šlo o třídění směsi dvou různých DNA na jednotlivé složky.

  Datum: 20.9.2017

  DNA molekula, robot, jednošroubovice, třídění

      
  Výzkumné a inovativní firmy jsou kvůli finanční správě v daňové pasti

  V Hospodářských novinách vyšel rozsáhlý článek podrobně mapující problémy firem, zabývajících se výzkumem, vývojem a inovacemi. Stát i díky přispění AVO umožňuje odečítat z daní náklady na výzkum od roku 2005. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost podniků. Jenže tento cíl finanční správu nezajímá, soustřeďuje se na výběr daní.

  Datum: 15.9.2017

  výzkum, daňová problematika

      
  3D laserový tisk pro výrobu grafenové pěny

  Mezinárodní tým vědců použil laserové sintrování (spékání z práškových částic) na 3D tisk objektů z grafenové pěny. Velikost objektu dosahovala až 1 cm.

  Datum: 27.6.2017

  grafenová pěna

      
  SIL - Safety Integrity Level

  SIL je definována jako relativní úroveň redukce rizika z hledika bezpečnosti či rizika. SIL je měřítko funkčnosti pro další pojem: SIF - Safety Instrumented Function. Popíšeme si stručně, co znamená.

  Datum: 19.6.2017

  SIL - Safety Integrity Level

   


  Reklama

   
  Plynový detektor se selftestem

  Firma Compur Monitors uvádí na trh nový plynový detektor Statox 560 se selftestem. Pro SIL 2 (SIL = Safety Integrity Level) je zapotřebí pdf (probability of a failure on demand) o velikosti 10-2 až 10-3. To však nezaručuje stoprocentní jistotu.
  Statox 560 v nastavitelných intervalech elektrochemicky uvolňuje malé množství detekovaného plynu a zkoumá funkčnost detektoru. Celý proces trvá 2 minuty a následně se detektor opět přepíná do měřicího režimu. V případě poruchy detektor hlásí závadu funkce. Toto zajišťuje opravdu 100% bezpečnost detekce toxických plynů.
  Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Statox 560.

  Datum: 14.6.2017

  detekce toxických plynů

      
  Ultrarychlý laditelný metamateriálový polovodič

  Mezinárodní tým vědců vytvořil ultrarychlý metamateriál, jehož polovodičové vlastnosti lze nastavovat pomocí krátkých laserových pulzů. Je založen na bázi nanočástic galium asrsenidu. Otevírá nové možnosti v ultrarychlém přenosu dat.

  Datum: 29.5.2017

  laditelný metamateriál, fotonika

      
  Nanoskopie na čipu - významný krok v optické mikroskopii

  Zobrazovací potenciál nově vyvinuté a patentované metody umožní rozlišení 20 až 30 nm s použitím normálního UV světla - to je až 10x více, než dokáže konvenční mikroskopie. Nanoskopie se tak možná stane normální součástí běžných laboratoří (nyní totiž byla možná jen s použitím vysoce specializovaného zařízení v několika málo laboratořích na světě).

  Datum: 2.5.2017

  nanoskopie - světelná mikroskopie s 10x lepším rozlišením

      
  Vysokoteplotní keramika z polymeru podobného vodě

  Vědci z Kansas State University si nyní patentovali zcela nový polymer - chová se jako voda, ale po vytvrzení z něj lze udělat keramiku neobvyklých vlastností.

  Datum: 4.4.2017

  polymer vytvrditelný na keramiku, SiBNC

   


  Reklama

   
  Oceli příští generace pod mikroskopem

  Vědci otestovali nové metody pro analýzu ocelí. V současnosti se intenzívně pracuje na přípravě ocelí nového typu, které překonají současné možnosti známých slitin.

  Datum: 24.3.2017

  oceli nové generace

      
  Optický otisk dokáže identifikovat znečištění ve vzduchu

  Vědci objevili novou, robustnější metodu pro detekci kontaminantů ve vzduchu než dosavadní, poměrně složité spektroskopické metody.

  Datum: 21.3.2017

  senzor s pomocí nanovrstvičky

      
  Nový směr ve výzkumu hydrofobních povrchů

  Je známo již několik let, že nano-textura mikrovláken na povrchu materiálu dokáže odpuzovat vodu. Tato nano-textura však nedokázala zabránit zamlžování, které se objevovalo při kondenzaci vodních par. Vědci přišli nyní s novým objevem - správným tvarem nano-textury lze zabránit i zamlžování při kondenzaci.

  Datum: 6.3.2017

  hydrofobní povrch

      
  Nejvíce deformovatelý elastomer pro 3-D tisk

  Elastomery jsou materiály s vysokou elasticitou (deformovatelností) a jsou běžně používány v mnoha aplikacích. Dosud však byla jejich výroba komplikovaná a vyžadovala mnoho procesních kroků. Nyní se povedlo vyvinout elastomer vhodný pro 3-D tisk, který je deformovatelný až na 1100% (tedy natažení až na desetinásobek).

  Datum: 22.2.2017

  pružný elastomer pro 3-D tisk

   


  Reklama

   
  "Korekční čočka" pro hmotovou spektroskopii hrubých povrchů

  Vědci dokázali významným způsobem vylepšit metodu hmotové spektroskopie, která spoléhá na laserovou ablaci. Dosud bylo nutné vybábět tenké a rovné řezy zkoumaného materiálu, ale nyní je možné provádět měření i na nerovném povrchu.

  Datum: 13.2.2017

  korekce nerovného povrchu pro hmotovou spektroskopii, LAESI

      
  Kdo vlastní CRISPR?

  CRISPR/Cas systém je prokaryotický imunitní systém, zajišťující odolnost vůči cizím genetickým elementům, jako jsou plazmidy nebo fágy a představuje tedy formu získané imunity. Tyto procesy byly objeveny na přelomu století a jako CRISPR byly pojmenovány v roce 2002. Jde o poměrně složité procesy, které však mají naději být velice úspěšnými mechanismy v boji proti rakovině či při nápravě některých dědičných onemocnění. V současné době se rozhořel boj o to, kdo má vlastně právo (nejen patentové) na celou problematiku vztaženou k CRISPR.

  Datum: 26.1.2017

  CRISPR, editace genetické výbavy

      
  Nový mikroskop chemicky identifikuje částice o velikosti mikrometrů

  Výzkumníci vyvinuli novou detekční metodu, která dokáže odlišit od sebe částice různého chemického složení o velikosti několika mikronů. Nové zařízení je relativně malé (jako krabice od bot) a tak vědci předpokládají, že by se dalo použít jako přenosný detektor nebezpečných látek i v minimálních koncentracích.

  Datum: 18.1.2017

  Mie rozptyl, detekce malých částic, infračervená spektroskopie

      
  Používáte již svůj LIMS?

  LIMS je zkratka pro Laboratory Information Management System. V moderních laboratořích je již nezbytností. Jedná se především o správu vzorků, naměřených dat, přístrojů, provedených analýz a příslušných reportů. Pokud ještě LIMS nemáte, zamyslete se nad následujícími otázkami.

  Datum: 16.1.2017

  LIMS

   


  Reklama

   
  Nanodrátkové inkousty, které umožní tisknout elektroniku přímo na papír

  Vědci z Duke University experimentovali s různými druhy nanočástic stříbra rozptýlených v kapalině a zjistili, že nanočástice, které mají vnitřní tvar ve formě drátků, nevyžadují další technologický krok zahřívání a mohou tak být užity k tištění elektronických obvodů přímo na levné a citlivé substráty jako papír.

  Datum: 5.1.2017

  vodivé inkousty pro tištěnou elektroniku

      
  Co je to HEPA filtr

  HEPA filtr je typ filtru vzduchu, kde HEPA je zkratkou z prvních písmen slov „High Efficiency Particulate Arrestance“ („zachytávání mikročástic s vysokou účinností“). Dokáže zachytit s vysokou pravděpodobností i částice o velikosti pod 500 nm.

  Datum: 22.12.2016

  HEPA filtr

      
  Úrovně biologické bezpečnosti 1,2,3,4

  Tento krátký článek Vám poskytne základní přehled o požadavcích na jednotlivé úrovně biologické bezpečnosti (Biosafety Levels). Přesné požadavky jsou definované normami v USA a směrnicemi v EU. Zde si budete alespoň orientačně moci představit, co jednotlivé úrovně znamenají.

  Datum: 20.12.2016

  BioSafety Levels - Úrovně biologické bezpečnosti

      
  Lidé jsou ochotni platit více za nová biopaliva

  Zajímavý průzkum proběhl pod vedením Washington State University. Zkoumala se zde ochota řidičů platit více za nová paliva s přidanou biosložkou. Výsledek je ten, že lidé jsou ochotni zaplatit až o 11% více.

  Datum: 12.12.2016

  biopaliva

   


  Reklama

   
  Viry v lidském těle

  Od úsvitu mikrobiologie se vědci zaměřovali na patogenní (škodlivé) organismy a naprostá většina studií označovala viry za škodlivé organismy. Nyní se však ukazuje, že v rámci lidského těla žije mnoho virů, které škodlivé nejsou i při například snížené imunitě. Celá kolekce virů, které žijí v rámci našeho organismu se označuje jako lidský virom. Je to podobné, jako osídlení organismu bakteriemi, které nejsou škodlivé, ale naopak užitečné.

  Datum: 8.11.2016

  virom, viry v lidském organismu

      
  Miniaturní výpočetní element budoucnosti

  V roce 1959 známý fyzik Richard Feynman předpověděl vznik miniaturních strojků o rozměrech jen několika atomů. Tato vize zůstávala nenaplněna až do dnešních dnů.

  Datum: 1.11.2016

  memristor, nové počítačové architektury

      
  3D tištěný metamateriál, který se smršťuje při zahřívání

  Vědci vyvinuli metodou projection microstereolithography 3D printing (mikroskopické nanášení různých vrstev na sebe) metamateriál (materiál normálně neexistující), který má negativní či nulový koeficient teplotní roztažnosti - při zahřívání se smšťuje.

  Datum: 27.10.2016

  negativní teplotní roztažnost, mikroskopický 3D tisk

      
  Co je to REACH?

  Zkratka REACH pochází z anglického "the Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals" a do češtiny se překládá jako "registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek". Vyslovuje se [ríč].

  Datum: 24.10.2016

  REACH, chemické látky, schvalování

   


  Reklama

   
  Nano-hrotový katalyzátor přeměňuje oxid uhličitý přímo na etanol

  Šťastnou náhodou se vědcům z Department of Energy Oak Ridge National Laboratory podařilo vyvinout elektrochemický proces využívající miniaturní hroty uhlíku a mědi na přeměnu oxidu uhličitého (skleníkového plynu) přímo na etanol.

  Datum: 18.10.2016

  nano katalyzátor, etanol

      
  Výkonnost a variabilita úpravy polymerních povrchů

  Povrchy polymerů (plastů) mají obvykle podobu kartáčků - nejde o hladký povrch, ale o kartáčovitou strukturu, kde mnoho miniaturních vlákének polymeru vyčnívá ze svého podkladu. Úpravou struktury tohoto povrchu lze dosáhnout různých zajímavých vlastností. Toto se dosud dělalo vícestupňovým procesem, ale vědci nyní objevili nový postup s použitím vhodné fotomasky.

  Datum: 17.10.2016

  úprava povrchu polymerů

      
  První produkce isobutenu z pšeničné slámy v pilotní provozu

  Firmy Global Bioenergies a Clariant oznámily úspěšný výsledek jejich spolupráce: první produkci isobutenu z pšeničné slámy v pre-industriálním provozu. Výsledek je dosažen po jejich 18-ti měsíční spolupráci a je založen na speciálním procesu tvorby isobutenu z hydrolyzátu pšeničné slámy.

  Datum: 5.10.2016

  isobuten, produkce paliva z pšeničné slámy

      
  3D grafen je slibný pro bio aplikace

  Vědci ukázali, že kousky grafenu (monomolekulární vrstva uhlíku) spojené k sobě vykazují extrémně dobré mechanické vlastnosti srovnatelné s titanem, což se zdá být slibné pro bio aplikace (v medicíně jako implantáty kostí apod.).

  Datum: 9.9.2016

  grafen, chirurgie, náhrada titanu

   


  Reklama

   
  Nanotrubičkové uhlíkové tranzistory poprvé překonaly křemík

  Po desetiletí poslední doby se vědci snažili využít unikátních vlastností uhlíkových nanotrubiček, aby vytvořili vysoce výkonná elektronická zařízení, která by překonala jejich silikonové předky. Výsledkem by mohla být elektronika, která by netrpěla nedostatky, které se již s křemíkem nedalo překonat. Například delší životnost baterií, rychlejší bezdrátová komunikace, rychlejší zpracování informací a nižší energetická spotřeba. Nyní se to poprvé povedlo!

  Datum: 6.9.2016

  uhlíkové nanotrubičky, elektronika

      
  Co je to správná laboratorní praxe?

  Správná laboratorní praxe (SLP) je záležitost, o které se hodně mluví, ale málokdo ví, co si přesně pod tímto pojmem představit. Zkusme si to osvětlit.

  Datum: 6.6.2016

  správná laboratorní praxe

      
  Víte jak pracuje pH metr?

  pH metr je běžnou výbavou ve většině laboratoří. Pravděpodobně jej znáte - malý přístroj, měřicí tyčinku (nebo tyčinky) vložíte do roztoku a na displeji se Vám ukáže hodnota pH. Jak to ale přesněji funguje? Pojďme se na to podívat.

  Datum: 20.5.2016

  měření pH

      
  Znáte LIMS?

  LIMS je zkratka pro Laboratory Information Management System. Význam tohoto pojmu je poněkud rozmazaný s tím, jak rychle se rozvíjejí informační technologie a jejich použití v laboratořích. Do toho nám zasahuje rozvíjející se pojem ELN - Electronic Laboratory Notebook, který ke své funkci příslušný LIMS vyžaduje. Zkusme se tedy blíže podívat, co si pod pojmem LIMS představit.

  Datum: 11.5.2016

  LIMS, správná laboratorní praxe

   


  Reklama

   
  Malé mikroboty, které čistí vodu

  Maličké "mikroboty", které se dokáží samy pohybovat a přitom dokáží čistit vodu již nejsou fikcí - mezinárodnímu týmu vědců se je podařilo připravit.

  Datum: 5.5.2016

  mikroboty, čištění vody od olova

      
  Laboratoř budoucnosti na výstavě Analytica v Mnichově

  Každý mluví o digitalizaci a automatizaci jako současných trendech v mnoha oblastech. Výstava Analytica, která se koná v Mnichově 10-13.5.2016 vnese mnoho nového světla do těchto trendů v oblasti laboratoří a ukáže, jak k nim přistupují výrobci a uživatelé laboratorních řešení.

  Datum: 14.4.2016

  výstava Analytica v Mnichově, laboratoř budoucnosti

      
  Lidmi uvolňované emise uhlíku jsou bezprecedentní za posledních 66 miliónů let

  Uvolňování uhlíku způsobené lidmi je 10x větší, než během jakýchkoliv událostí od věku dinosaurů.

  Datum: 30.3.2016

  emise skleníkových plynů

      
  Perfektní materiál pro vzduchové filtry

  Vědci objevili novou metodu, kterou lze vytvořit vzduchové či vodní filtry extrémně tenké, ale s vysokou zadržovací schopností pro částice menší než 1 µm. Tento materiál řádově překonává dosavadní filtrační materiály.

  Datum: 11.3.2016

  filtr, nanovlákna, elektrospinning

   


  Reklama

   
  Cétéčko, NMRI, NMR, MRI - lehký úvod pro laiky

  Jako pacienti v nemocnici jste se s těmito pojmy pravděpodobně již setkali. Také vás poslali na magnetickou rezonanci? Na cétéčko? Nebudeme si hrát na odborníky, ale pokusíme se jenom velice stručně nastínit, o co vlastně jde.

  Datum: 3.2.2016

  CT, NMR, MRI, 3D zobrazovací metody v medicíně

      
  Máte rádi ELISU?

  Pokud pracujete v biochemii, zdravotnictví či molekulární biologii, pak jste se jistě setkali s pojmem ELISA. Pojďme se na ni podívat blíže.

  Datum: 5.1.2016

  ELISA, imunitní analýza antigenu pomocí imunoglobulinu

      
  Víte co znamená nano?

  Nanotechnologie, nanozobrazení, nanolitografie, nanovlákna... zde všude se setkáte s pojmem nano-. Co si pod tím pojmem ale reálně představujete? Jaký má vztah k ostatním veličinám a k ostatním oborům? Pojďme se na to podívat blíže.

  Datum: 30.11.2015

  nanotechnologie, nanometrie, mikroskopie, litografie

      
  Miliarda nebo bilión?

  Mezi metrickým systémem zavedeným soustavou SI a běžnou praxí, která se používá v anglicky mluvívích zemích panuje často nesoulad v názvech násobků množství. Pojem milión je všude stejný, ale pojem bilión je v metrické soustavě 10E12, kdežto v anglicky mluvících zemích je totéž co miliarda, tedy 10E9. Pojďme se na to podívat blíže.

  Datum: 24.11.2015

  miliarda, bilion, billion

   


  Reklama

   
  Co obnáší dosažení vakua?

  Vakuum je častým pomocníkem vědců při mnoha příležitostech. Dá se říct, že skoro každá laboratoř, která se zabývá základním výzkumem, se bez vakua neobejde. A neobejdeme se bez něj ani my doma - v žárovkách, zářivkách.

  Datum: 12.11.2015

  vakuum, vývěvy

      
  Laboratoř na čipu

  Prototyp "Laboratoře v jehle" může být brzy realitou v provádění testů v reálném čase a mobilně.

  Datum: 23.10.2015

  Laboratoř na čipu pro detekci toxicity, medicína

      
  Už jste se přiblížili k Absolutní nule?

  Jistě jste se již setkali s tvrzením, že k měření vzorku bylo zapotřebí měřit při teplotě blízké absolutní nule. Ano, ale tušíte, jak se takové teploty dá dosáhnout? Zde Vám nabídneme malý úvod do problematiky nízkých teplot.

  Datum: 20.10.2015

  kryogenika, absolutní nula, tekutý dusík

      
  Zákaz plastikových mikroskopických kuliček

  Mikroskopické kuličky z plastických hmot jsou kuličky, které jsou běžnou složkou mnoha kosmetických přípravů, od zubních past až po různé pleťové čisticí přípravky.

  Datum: 15.10.2015

  mikroskopické plastové kuličky, ekologie, kosmetické přípravky

   


  Reklama

   
  Co jsou to hot electrons?

  Možná jste se setkali s pojmem "hot electron". Tento zvláštní stav elektronu vzniká, když je elektron vytržen ze své vnější orbitální dráhy u atomu a uvolní se.

  Datum: 14.10.2015

  hot electron, štěpení vody

      
  Cesty k dekarbonizaci v Německu

  Jak Německo může dekarbonizovat své energetické systémy a splnit tak požadavky na snížení emisí skleníkových plynů (GHG - greenhouse gas) o 80% do roku 2050. Toto je nezbytný krok směrem k limitování globálního oteplování o 2 °C ve srovnání s pre-industriálními časy.

  Datum: 13.10.2015

  snížení emisí skleníkových plynů v Německu

      
  Jsou viry živé organismy?

  Výzkumníci potvrzují, že viry patří mezi živé organismy.

  Datum: 8.10.2015

  viry patří mezi živé organismy

      
  Fyziologové ohalili nový kód v jádru biologie

  Objev pomáhá vysvětlit odlišné chování proteinů, ačkoliv jejich kódování je identické.

  Datum: 29.9.2015

  protein, DNA, rychlost skládání aminokyselin

   


  Reklama

   

   

  Archiv článků:   2015   2016   2017  

   

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Doporučujeme články:Zobrazit jen doporučené články.

Aktuální akce   (více v kalendáři akcí):
 • 20.9.2017 - 21.9.2017 LABOREXPO
   
 • 26.9.2017 - 28.9.2017 Powtech 2017
   
 • 28.9.2017 Webinar: Advances in Microplate Technology: Trends and Innovations
   
 • 4.10.2017 Webinar: Understanding Liquid Handling in the Lab: Selecting the Right Tools to Improve Laboratory Producitivity
   
 • 26.10.2017 Webinar: Advances in Cell Culture
   

Kontakty:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama
O nás       Napište nám