Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2024 - 21.3.2024 AMPER - SMART & CONNECTED WORLD
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
  17.4.2024 - 19.4.2024 Hutní a průmyslová analytika 2024, mezinárodní konference
  5.6.2024 - 6.6.2024 Laborexpo 2024
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama

     
    Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů

    Odborník na umělou inteligenci a strojové učení Ondřej Bojar z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy nabádá ke zkoušení chatbotů. Dle jeho mínění ChatGPT a další AI chatboty nelze používat jako vyhledávače nebo zdroj faktických informací, ale považuje je za fantastické generátory nápadů a inspirace.

    Datum: 11.3.2024

    AI, ChatGPT   ID:85

     



     
    Teorie a praxe titrací - praktický průvodce - whitepaper

    Seznámení se základy, metodami a oblastmi použití titrace

    Titrace je jednou z nejstarších metod stanovení obsahu v chemii. Na jedné straně lze titraci provést velmi snadno a rychle. Na druhé straně poskytuje titrace velmi přesný výsledek měření již po několika minutách - za optimálních podmínek. Relativní směrodatná odchylka menší než jedno procento je normální. Ne bezdůvodně vyžaduje řada norem jako metodu titraci.

    Příručka k titraci: Praktický průvodce titrací, pokud se chcete dozvědět, jaký je rozdíl mezi automatickou a manuální titrací a jaké jsou výhody obou metod, pokud potřebujete pomoci zjistit, která metoda je vhodná pro vaši konkrétní aplikaci, nebo pokud hledáte tipy, jak zvýšit přesnost měření objemu.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 27.2.2024

    titrace whitepaper   ID:141

     



     
    Inovativní nový SmartLid™ - chytřejší způsob rychlé extrakce virové DNA/RNA

    Společnost Alpha Laboratories (Eastleigh, Velká Británie) díky novému exkluzivnímu partnerství s firmou ProtonDx (Londýn, Velká Británie) hrdě oznamuje uvedení systému SmartLid™, revolučního magnetického klíče a víčka, který zefektivňuje proces extrakce nukleových kyselin.

    Toto převratné řešení je navrženo pro rychlou a účinnou extrakci virové DNA/RNA a zjednodušuje tři klíčové kroky extrakce vzorku - lyzi, promývání a eliminaci - a nabízí tak inteligentnější způsob manipulace s nukleovými kyselinami v aplikacích molekulární biologie. Díky svým inovativním funkcím nastavuje SmartLid nové měřítko v této oblasti a nabízí vědcům a výzkumníkům chytřejší, rychlejší a ekologicky šetrnější řešení pro extrakci nukleových kyselin.

    Výhoda SmartLid přináší vysoké výtěžky ultračisté DNA/RNA pro citlivé následné zpracování a stanovuje nový standard rychlosti v účinnosti extrakce nukleových kyselin. Díky superparamagnetickým kuličkám, které jsou špičkou na trhu, poskytuje ultra rychlé extrakce a vytváří eluovanou DNA/RNA až z 12 vzorků za méně než 10 minut.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 14.2.2024

    extrakce DNA/RNA   ID:132

     



     
    Lauda představuje první mobilní mrazicí box na baterie s velmi nízkou teplotou

    Safe storage and transport down to -86 °C
    The constant temperature equipment manufacturer LAUDA is launching a new product on the market to start the new year: the Mobifreeze M 270, the first mobile battery-powered ultra low-temperature chest freezer. Valuable samples or APIs can be safely stored and transported from -86 °C to -50 °C with high temperature resistance – without dry ice. Natural refrigerants are used to provide active temperature control instead.

    Bezpečné skladování A přeprava cenných vzorků
    Mobilní mrazicí box s aktivním řízením teploty a ultranízkou teplotou s důmyslnou izolační technologií má výdrž baterie čtyři hodiny, a proto umožňuje spolehlivě udržovat chladicí řetězec ve vnitropodnikové logistice a při mezipodnikové přepravě v silniční logistice. Choulostivé a teplotně citlivé látky, jako jsou léčivé přípravky pro genovou terapii, monoklonální protilátky nebo vakcíny, které vyžadují skladování za validovaných podmínek, lze nyní přepravovat za stejných podmínek. Chlazení je volně nastavitelné v rozmezí -86 °C až -50 °C. Pokud dojde k překročení nastavených limitů, je na to upozorněno akustickým a vizuálním signálem. Integrovaný záznamník dat uchovává údaje o teplotě a alarmu. Kromě toho lze nainstalovat monitorovací systém podle přání zákazníka. Směrnice pro správnou distribuční praxi (GDP) pro farmaceutické výrobky tak mohou být dodržovány v plném rozsahu. Kromě toho lze systém Mobifreeze používat jako hybridní systém s flexibilním přepínáním mezi provozem na baterie a ze sítě, stacionárním použitím pro skladování nebo mobilním použitím pro přepravu. Odpadají tak přenosové procesy, které představují riziko poškození a kontaminace vzorků, což znamená, že celková logistika je šetrnější k výrobkům.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 13.2.2024

    mobilní mrazicí box na baterie   ID:157

     


    Reklama

     
    analytica 2024: průvodce laboratoří 4.0

    Milník na cestě k Laboratoři 4.0 byl dosažen včas před veletrhem analytica 2024. Díky standardu Laboratory & Analytical Device Standard, zkráceně LADS, je nyní k dispozici komunikační standard, který propojuje softwarové systémy a analytická a laboratorní zařízení od různých dodavatelů." Digitální transformace laboratorního světa nezadržitelně postupuje. Komunikace mezi zařízeními nezávislá na dodavateli nyní tento vývoj výrazně urychlí," říká Susanne Grödl, zástupkyně ředitele veletrhu analytica ve společnosti Messe München. "S veletrhem analytica vás zveme k nahlédnutí do síťové laboratoře budoucnosti."

    Například speciální výstava analytica Digital Transformation v hale B2 ukazuje, jak lze díky bezproblémové komunikaci zařízení dosáhnout plně automatizovaných laboratorních procesů od přípravy vzorků až po jejich analýzu a vyhodnocení. Veškeré podrobnosti o standardu LADS budou k dispozici také na stánku oborového sdružení SPECTARIS, které sehrálo klíčovou roli při vývoji komunikačního standardu plug-and-play.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 8.2.2024

    LADS, veletrh analytica   ID:174

     



     
    Nový materiál umožňuje vyrábět lepší baterie a palivové články na bázi vodíku

    Vědci pod vedením Genkiho Kobajašiho z japonského Klastru pro průkopnický výzkum RIKEN vyvinuli pevný elektrolyt pro transport hydridových iontů (H-) při pokojové teplotě. Tento průlom znamená, že výhody pevnolátkových baterií a palivových článků na bázi vodíku jsou v praxi na dosah, včetně vyšší bezpečnosti, účinnosti a hustoty energie, které jsou nezbytné pro pokrok směrem k praktickému energetickému hospodářství založenému na vodíku. studie byla publikována ve vědeckém časopise Advanced Energy Materials.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 12.1.2024

    vodíkové palivové články   ID:218

     



     
    Na cestě k energeticky úsporným počítačům podobným mozku

    Každý dotaz ve vyhledávači, každý text generovaný umělou inteligencí a vývoj, jako je autonomní řízení: V době umělé inteligence a velkých dat spotřebovávají počítače a datová centra velké množství energie. Naproti tomu lidský mozek je energeticky mnohem úspornější. Za účelem vývoje výkonnějších a energeticky úspornějších počítačů inspirovaných mozkem nyní výzkumný tým z oboru materiálových věd a elektrotechniky na Kielské univerzitě (CAU) identifikoval základní požadavky na vhodný hardware. Vědci vyvinuli materiály, které se dynamicky chovají podobně jako biologické nervové systémy. Jejich výsledky byly publikovány v časopise Materials Today a mohly by vést k novému typu zpracování informací v elektronických systémech.

    Dynamické zpracování informací namísto sériového.
    "Počítače zpracovávají informace sériově, zatímco náš mozek zpracovává informace n paralelně a dynamicky. To je mnohem rychlejší a spotřebovává to méně energie, například při rozpoznávání vzorů," říká Prof. Dr. Hermann Kohlstedt, profesor nanoelektroniky a mluvčí Kolaborativního výzkumného centra 1461 "Neurotronika" na Kielské univerzitě. Výzkumníci chtějí využívat přírodu jako zdroj inspirace pro nové elektronické komponenty a počítačové architektury. Na rozdíl od běžných počítačových čipů, tranzistorů a procesorů mají zpracovávat signály podobně jako neustále se měnící síť neuronů a synapsí v našem mozku.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 10.1.2024

    umělá inteligence, počítačová architektura   ID:186

     



     
    Léčiví roboti stvoření z lidských buněk

    Je to jen pár let, kdy svět vzrušili „živí roboti“ vzniklí z buněk žabího embrya. Nyní mají žabí xenoboti nástupce – antroboty, tvořené dospělými lidskými buňkami. Bez jakékoli genetické modifikace mají antroboti schopnost hojit poškozené nervové buňky, čímž se zdají být pro medicínu mnohem zajímavější než jejich předchůdci xenoboti.

    Datum: 14.12.2023

    buněční roboti   ID:218

     


    Reklama

     
    Jiří Valach a kolektiv: Svět transferu technologií se definitivně změnil

    Doporučením Rady EU 2022/2415 z 2. 12. 2022 o hlavních zásadách zhodnocování znalostí se po několika letech intenzivní diskuze a práce zásadně změnil pohled na transfer znalostí a technologií. V článku autor Jiří Valach s kolegy popisuje jak obecné aspekty uvedené změny, tak konkrétní příklady aktivit, které Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy realizuje.

    Datum: 12.12.2023

    věda a výzkum   ID:239

     



     
    Vývoj cloudové technologie umělé inteligence pro bezpečnější baterie s delší životností

    Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) a společnost Durapower Technology Singapore Pte Ltd vyvinuli cloudovou technologii, která může výrazně zvýšit životnost a bezpečnost lithium-iontových baterií.
    Během posledních čtyř let vyvinul společný tým systém Fire & Explosion Management System (FXMS), který využívá technologii digitálního dvojčete - kdy je vytvořena virtuální replika skutečné baterie, která odráží tu reálnou - a nabízí vysoce přesné monitorování v reálném čase a předpovědi stavu baterie až na pět let.

    Systém FXMS dokáže pravidelně monitorovat, u kterého akumulátoru je pravděpodobné, že selže, a dokáže předpovědět, kdy bude vhodný čas na jeho výměnu, a to s přesností až 95 % až na více než šest měsíců dopředu. V současné době se testuje v kontejnerovém řešení pro skladování energie v inteligentním kampusu NTU.

    Tým odhaduje, že jejich patentovaná technologie může pomoci prodloužit životnost lithium-iontových baterií o více než 50 procent a výrazně snížit emise oxidu uhličitého díky snížení množství odpadu z baterií, protože jejich výroba vyžaduje velké množství zdrojů a energie.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 23.11.2023

    baterie   ID:259

     



     
    Bakterie požírající plasty mění odpad na užitečné výchozí materiály pro další výrobky

    Každý den se vyhodí hory použitých plastových lahví, ale tento problém by mohli vyřešit mikrobi. Vědci nyní v časopise ACS Central Science uvádějí, že vyvinuli bakterii E. coli, která se živí plasty a dokáže účinně přeměnit odpadní polyethylentereftalát (PET) na kyselinu adipovou, která se používá k výrobě nylonových materiálů, léků a vonných látek.

    Již dříve tým vědců včetně Stephena Wallace vytvořil kmen E. coli, který transformoval hlavní složku starých PET lahví, kyselinu tereftalovou, na něco chutnějšího a cennějšího: vanilkovou aromatickou sloučeninu vanilin. Současně jiní výzkumníci vytvořili mikroby, kteří metabolizují kyselinu tereftalovou na různé malé molekuly, včetně krátkých kyselin. Wallace a nový tým z Edinburské univerzity proto chtěli rozšířit biosyntetické dráhy E. coli o metabolismus kyseliny tereftalové na kyselinu adipovou, surovinu pro mnoho výrobků každodenní potřeby, která se obvykle vyrábí z fosilních paliv pomocí energeticky náročných procesů.
    Tým vyvinul nový kmen E. coli, který produkuje enzymy schopné přeměnit kyselinu tereftalovou na sloučeniny, jako je kyselina mukonová a adipová. K přeměně kyseliny mukonové na kyselinu adipovou pak použili druhý typ E. coli, který produkoval plynný vodík, a palladiový katalyzátor. Při pokusech tým zjistil, že připojení upravených mikrobiálních buněk k alginátovým hydrogelovým kuličkám zlepšilo jejich účinnost a až 79 % kyseliny tereftalové bylo přeměněno na kyselinu adipovou. Při použití reálných vzorků kyseliny tereftalové z vyřazené láhve a povlaku odebraného z odpadních obalových etiket systém upravených bakterií E. coli účinně vyráběl kyselinu adipovou. V budoucnu budou vědci podle svých slov hledat cesty k biosyntéze dalších produktů s vyšší hodnotou.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 8.11.2023

    bakterie požírající PET   ID:250

     



     
    Neuromorfní mikročip NorthPole od IBM je novým tahem v čipové válce s Čínou

    IBM déle než desetiletí vyvíjejí neuromorfní čipy, které přinášejí architekturu inspirovanou lidským mozkem. NorthPole je rychlý a velice efektivní, pokud jde o spotřebu energie. Přispěje k rozvoji umělých inteligencí. A také by se mohl stát trumfem v zajištění USA a celého Západu, kdyby došlo ke tragédii s dostupností čipů pro všechny možné aplikace.

    Datum: 6.11.2023

    neuromorfní mikročipy   ID:294

     


    Reklama

     
    Časopis Nature vyzývá k užší vědecké spolupráci s Čínou

    Překlad z článku ze stránek nejnovějšího čísla renomovaného vědeckého časopisu, jehož redakce je výrazně a neochvějně prozápadní, přesto nevidí v každém s Čínou spolupracujícím vědci kolaboranta či špiona. Když si odmyslíte v Nature standardní tlačení na greendealovou pilu, kterou si podřezáváme vlastní ekonomickou větev, vyloupne se jádro textu. Odhaluje část obrazu, jenž načrtává, jak se geopolitické změny transformují do vrcholové vědy. Můžeme změny ignorovat, nebo jim vzdorovat, ale evoluce ty, kteří nejsou schopni adaptace na nové podmínky, má ve zvyku zatratit.

    Datum: 3.11.2023

    vědecká spolupráce s Čínou   ID:236

     



     
    Eliminace odpařování rozpouštědel ze vzorků buněčných kultur

    Sterilní těsnění 96jamkových destiček pro kultivaci buněk

    Společnost BioChromato Inc. představila gama sterilizovanou verzi oblíbeného těsnění RAPID Slit Seal pro vědce, kteří chtějí eliminovat odpařování rozpouštědla ze vzorků při kultivaci buněk v 96jamkových mikrodestičkách.

    Těsnění RAPID Slit Seal, které se osvědčilo v laboratořích po celém světě, je patentované samouzavírací těsnění mikrodestiček, které se vrací do původního stavu i při děrování pomocí HPLC nebo LC/MS autosampleru.

    Výsledkem je eliminace ztráty těkavých rozpouštědel z vašich cenných vzorků. S těsněním RAPID Slit Seal je navíc zavádění pipetových špiček a vzorkovacích jehel snazší a lze ho dosáhnout bez tahání, což vám ušetří čas a námahu při dávkování nebo odběru vzorků.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 31.10.2023

    těsnění 96jamkových destiček   ID:219

     



     
    Milník: Miniaturní urychlovač částic funguje

    Urychlovače částic jsou zásadními nástroji v nejrůznějších oblastech průmyslu, výzkumu a zdravotnictví. Prostor, který tyto přístroje vyžadují, se pohybuje od několika metrů čtverečních až po velká výzkumná centra. Využití laserů k urychlování elektronů ve fotonické nanostruktuře představuje mikroskopickou alternativu s potenciálem generovat výrazně nižší náklady a učinit zařízení podstatně méně objemnými. Doposud nebylo prokázáno žádné podstatné zvýšení energie. Jinými slovy, nebylo prokázáno, že by elektrony skutečně výrazně zrychlily. Týmu laserových fyziků z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU) se nyní podařilo předvést první nanofotonický urychlovač elektronů - současně s kolegy ze Stanfordovy univerzity. Vědci z FAU nyní publikovali své výsledky v časopise "Nature".*
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 25.10.2023

    miniaturní urychlovač částic   ID:277

     



     
    Maďarská akademie věd láká zahraniční vědce

    Maďarská akademie věd vyhlásila výzvu na podporu výzkumných pobytů mezinárodně uznávaných zahraničních výzkumných pracovníků v Maďarsku pro rok 2024. V rámci podpory mohou zahraniční vědci provádět společný výzkum po dobu 3-6 měsíců v libovolném vědním oboru.

    Datum: 16.10.2023

    věda a výzkum   ID:264

     


    Reklama

     
    Milník pro nové atomové hodiny

    Mezinárodní výzkumný tým učinil rozhodující krok k nové generaci atomových hodin. Na evropském rentgenovém laseru XFEL vědci vytvořili mnohem přesnější generátor impulsů na bázi prvku skandia, který umožňuje dosáhnout přesnosti jedné sekundy za 300 miliard let - to je asi tisíckrát přesněji než současné standardní atomové hodiny na bázi cesia. Tým svůj úspěch prezentuje v časopise Nature.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 9.10.2023

    atomové hodiny   ID:254

     



     
    Bezkontaktní sonografie?

    Když se řekne vyšetření ultrazvukem, většině z nás vytane na mysl ta dlouhá doba než perinatolog projíždějící sondou po gelem natřeném maminčině bříšku vyřkne, co vidí. Po verdiktu, že plod má všechno co má mít, většinou rádi akceptujeme nabídku obrázku pro babičku či do rodinného alba, jak si potomek cucá prst.

    Ultrazvuk ale není jen doménou gynekologicko-porodnických klinik. Oblíbili si ho i ponorkoví stratégové a ti, co mají na starosti rozhánění protivládních davů. V oblasti medicíny spolu s nástupem magnetické rezonance se zdálo, že méně přesnému ultrazvukovému vyšetření tělních dutin bude odzvoněno. Spojení ultrazvuku s laserem ale zamíchalo kartami a jako již nová technologie s řadou výhod se znovu dere na výsluní.

    Datum: 25.9.2023

    ultrasonografie, laser   ID:320

     



     
    Nová rozsáhlá studie rizika nízkých dávek radiace

    Současný přístup ALARA předpokládá lineární závislost rizika rakoviny na obdržené dávce v oblasti jejich velmi nízkých hodnot. Dlouhodobě se diskutuje, zda je v oblasti nízkých dávek riziko rakoviny oproti lineárnímu modelu větší nebo menší. Odpověď dává nedávno dokončená komplexní studie tohoto problému s využitím rozsáhlé databáze pracovníků v jaderné oblasti v USA, Francii a Velké Británii v letech 1944 až 2016.

    Datum: 18.9.2023

    zdravotní následky nízkých dávek radiace   ID:300

     



     
    Trojský kůň polymerů pro ekologii

    Je těžké si představit náš každodenní život bez plastů vyrobených z polyolefinů. Praktické metody recyklace polyolefinů bohužel chybí. V časopise Angewandte Chemie nyní výzkumný tým představil nový přístup k výrobě nových polyolefinů, které lze chemicky dekonstruovat a znovu polymerovat bez ztráty kvality. Tajemstvím metody jsou maskované dvojné vazby zavedené do polymerního řetězce pomocí tzv. funkční skupiny "trojského koně" v polymerním řetězci.

    Datum: 23.6.2023

    recyklace polymerů   ID:372

     


    Reklama

     
    Ohebné krystalické struktury představují cestu k solidní energetické budoucnosti

    Tým vědců z Dukeovy univerzity a jejich spolupracovníků odhalil atomární mechanismy, které činí ze skupiny sloučenin zvaných argyrodity atraktivní kandidáty pro elektrolyty pevnolátkových baterií i termoelektrické měniče energie.

    Tyto objevy - a přístup založený na strojovém učení - by mohly pomoci nastartovat novou éru skladování energie pro aplikace, jako jsou bateriové stěny pro domácnosti a rychle se nabíjející elektromobily.

    Výsledky se objevily 18. května online v časopise Nature Materials.

    Datum: 30.5.2023

    pevnolátkové baterie   ID:386

     



     
    Je opravdu německý odklon od jádra dobrou cestou k udržitelné energetice?

    Řada naších zelených aktivistů považuje německé uzavírání jaderných elektráren za tu správnou cestu k udržitelné nízkoemisní energetice. Německá energetická koncepce je podle nich i pro nás tím správným vzorem, který máme následovat. Podívejme se, jestli je tomu opravdu tak.

    Datum: 19.5.2023

    nízkoemisní energetika, jaderné elektrárny   ID:412

     



     
    Malé, ale všudypřítomné

    Svět kolem nás je plný mikroskopických částic plastů. Najdeme je nejen ve vzduchu, ve vodě a v půdě, ale také v organismech rostlin, zvířat i lidí. Dopady tohoto znečištění začínáme tušit.

    Datum: 27.4.2023

    mikroplasty a plasty v životním prostředí   ID:468

     



     
    Zázračný grafen pokořil další významný fyzikální rekord

    Grafen nás udivuje už řadu let. Jak se ale zdá, stále ještě nevydal všechna svá tajemství. Britský tým expertů na tento podivuhodný 2D materiál zjistil, že grafen dominuje všem známým látkám ohromující magnetorezistencí za pokojové teploty, tedy schopností měnit elektrický odpor působením vnějšího magnetického pole.

    Datum: 24.4.2023

    grafen, magnetorezistence   ID:473

     


    Reklama

     
    Zlepšete své praktické znalosti v oblasti analýzy polymerů

    Aplikační sešit pro efektivní analýzu polymerů pomocí GPC/SEC.

    Patří stanovení molekulové hmotnosti polymerů nebo plastů k vašim rutinním činnostem? Pak vám bude tento aplikační sešit velkým pomocníkem. Najdete v něm řadu příkladů aplikací, jak analyzovat nejrůznější polymery při okolní nebo vysoké teplotě pomocí GPC/SEC. V tomto aplikačním sešitě GPC vám odborníci ze společnosti Tosoh na 58 stranách názorně ukáží, jak pomocí gelové permeační chromatografie (GPC) efektivně analyzovat typické plasty a polymery s co nejmenší spotřebou rozpouštědel.

    Pomocí GPC lze stanovit několik důležitých parametrů plastů a polymerů. Patří mezi ně průměrné molekulové hmotnosti Mn, Mw a Mz a také nejzákladnější vlastnost polymeru, jeho distribuce molekulových hmotností (MWD). Tyto parametry jsou důležité, protože ovlivňují mnoho charakteristických fyzikálních vlastností polymerů. Rozdíly v těchto parametrech mohou vést k výrazně odlišným výkonnostním charakteristikám polymerů.

    V aplikačním sešitě GPC se dozvíte, jak efektivně analyzovat různé třídy polymerů, jak ušetřit rozpouštědla a zvýšit průchodnost vzorků, které GPC kolony jsou pro vaše aplikace nejvhodnější a co je třeba zvážit při vysokoteplotní analýze polymerů. Stáhněte si nyní bezplatnou kopii aplikačního sešitu GPC a rozšiřte své praktické znalosti o analýze polymerů.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 14.4.2023

    GPC, analýza polymerů   ID:399

     



     
    pH Handbook - praktická příručka pro měření pH

    Technika měření pH je důležitou součástí analytických metod vyvinutých společností Xylem Analytics. Ať už se jedná o analýzu vody a odpadních vod, potravinářský a nápojový průmysl, farmaceutický průmysl a chemii - všude tam, kde se analyzují vodné kapaliny, jsme díky dlouholetým zkušenostem jako doma.

    V této příručce o pH vám předáváme zkušenosti - založené na teorii měřicí techniky - a dáváme tipy pro praxi. Využijte praktickou a vědeckou příručku pro správnou volbu měřicí techniky a využijte tipy na manipulaci s ní.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 6.4.2023

    měření pH   ID:526

     



     
    Společnost Waters představuje novou generaci systému Alliance iS HPLC zaměřenou na snížení až 40 % běžných laboratorních chyb

    Společnost Waters Corporation představila Alliance iS, inteligentní systém HPLC nové generace, který je navržen tak, aby snížil riziko nedodržování předpisů přidáním nové úrovně proaktivní detekce chyb, řešení problémů a snadného používání. V kombinaci se softwarem Empower Chromatography Software a kolonami eConnect™ HPLC, které jsou připraveny na dodržování předpisů, zefektivňuje systém Alliance iS High Performance Liquid Chromatography (HPLC) úkol provádět přesná a precizní měření tím, že detekuje a eliminuje běžné chyby až o 40 %.i Systém Alliance iS HPLC tak pomáhá laboratořím kontroly kvality důsledně plnit cíle v oblasti kvality, bezpečnosti, dodržování předpisů a včasného dodání produktů.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 3.4.2023

    chromatografie, HPLC   ID:470

     



     
    Přesun dat: Napříč systémy, technologiemi a časem

    Software Limsophy LIMS integruje systémy, obchází překážky a odstraňuje technologické mezery

    Dnešní laboratoř je přeplněna daty. K udržení efektivity provozu jsou zapotřebí výkonné systémy pro správu laboratorních informací (LIMS). Systém LIMS musí být schopen přesouvat data napříč systémy, technologiemi a časem, aby hodnota investice zůstala zachována.

    Datum: 20.3.2023

    LIMS, software pro správu dat   ID:442

     


    Reklama

     
    Hodnocení automatizovaných řešení manipulace s kapalinami

    Systémy manipulace s kapalinami by měly být přizpůsobitelné budoucím potřebám a jejich údržba by měla být transparentní a jednoduchá. Přečtěte si návod, jak takovéto systémy vyhodnocovat podle různých parametrů.

    Systém manipulace s kapalinami je často ústředním prvkem automatizace laboratoře. Může se jednat o objevování a validaci léčiv ve velkých farmaceutických společnostech, detekci infekčních onemocnění v klinických laboratořích, plnění pracovních postupů chemického screeningu a sekvenování nové generace (NGS) v univerzitních základních zařízeních a experimenty založené na velkých objemech dat, které vyžadují mnoho vzorků a replikátů v jednotlivých výzkumných laboratořích. Ačkoli se jedná o velmi odlišná prostředí s rozdílnými zájmy a cíli, společným znakem je, že delegování části laboratorních úkolů na robotickou platformu přináší efektivitu i reprodukovatelnost, které nelze dosáhnout lidskou rukou.

    Představte si například sebe nebo své laboratorní pracovníky, kteří provádějí relativně podřadné úkoly, jako je extrakce a čištění nukleových kyselin. Optimalizace těchto pracovních postupů často vyžaduje koordinaci počtu vzorků s kapacitou laboratorní odstředivky. Jak jste sami zjistili, čas na dokončení jednoho kola extrakce narůstá exponenciálně, nikoli lineárně, když máte 24 nebo 48 vzorků, které je třeba opakovaně promývat, odsávat a odstřeďovat. Navíc se zvětšuje možnost, že jediná chyba při značení nebo přenosu se rozšíří na celý postup, což může být nesmírně obtížné zpětně sledovat a identifikovat.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 1.3.2023

    automatizace v laboratoři   ID:480

     



     
    Tento detektor MALS pro (U)HPLC a SEC miluje detaily - analyzuje makromolekuly od 2 do 50 nm.

    Chcete podrobněji určit vlastnosti polymerů nebo zkoumat proteiny a proteinové agregáty v jejich nativní konformaci?

    Detektor LenS3 s víceúhelníkovým rozptylem světla (MALS) je první v historii, který umožňuje přímé měření makromolekul s molekulovým poloměrem menším než 10 nm (do 2 nm Rg / 200 Da). Tento detektor MALS, který kombinuje výhody nízkoúhlového (LALS), vysokoúhlového (HALS) a pravoúhlého rozptylu světla (RALS), uplatňuje své plné možnosti při analýze polymerů a proteinů. Vysoké intenzity signálu je dosaženo použitím zeleného laseru a průtokové cely s prodlouženou dráhou světla. Konstrukce průtokové cely z PEEK zároveň eliminuje šum z rozptýleného světla, a zajišťuje tak jasné píky i u malých polymerů nebo roztoků s nízkou koncentrací. Patentovaná optika umožnila novou metodiku výpočtu, takže můžete začít analyzovat makromolekuly přímo bez časově náročného určování koncentrace.
    Přímé měření molekulové hmotnosti a molekulového poloměru se tak stalo neuvěřitelně snadným pro syntetické polymery, polysacharidy, proteiny a další biopolymery.
    U Tosoh Bioscience získáte vše potřebné z jediného zdroje - od (U)HPLC kolon až po SEC systémy a detektory.
    (detaily jsou v angličtině)

    Datum: 21.2.2023

    MALS, chromatografie   ID:478

     


     

    Starší články Starší

     

    Archiv článků:   2022   2023   2024  

     

Doporučujeme články:
  Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů
  Teorie a praxe titrací - praktický průvodce - whitepaper
  Inovativní nový SmartLid™ - chytřejší způsob rychlé extrakce virové DNA/RNA
  Lauda představuje první mobilní mrazicí box na baterie s velmi nízkou teplotou
  analytica 2024: průvodce laboratoří 4.0
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama