Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   22.2.2018 Webinar: Automated Liquid Handing Solutions for Your Lab
  27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
Reklama
Klimatizace bez elektřiny

Vědci ze Stanford University vyvinuli zcena nový koncept chlazení (klimatizace), který nevyžaduje přísun elektrické energie. Chlazení je založeno na přirozeném vyzařování tepla do atmosféry.

Datum: 22.9.2017

klimatizace, tepelné vyzařování, ochlazování


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Každý zahřátý objekt vyzařuje tepelnou energii pryč - do vesmíru. Známe to dobře v noci. Když Slunce předměty neohřívá svým zářením a předměty chládnou přirozeným způsobem - vyzařují svoji tepelnou energii do vesmíru. Tento efekt je nejlépe pozorovatelný za bezmračných nocí, kdy se záření neodráží zpět od oblačnosti.

Vyvinout takový chladicí systém, který by dokázal využít přirozeného vyzařování, však znamená překonat dvě zásadní překážky - zamezit zahřívání slunečním zářením a zamezit zahřívání od okolního vzduchu. Vědcům se nyní oboje podařilo a po prvním prototypu vyvinutém v roce 2014, vytvořili fukční zařízení, které dokáže fungovat v reálném provozu.

Podstatou zařízení je dokonalá izolace panelu, ve kterém proudí ochlazovaná voda od okolního vzduchu a téměr dokonalý zrcadlový povrch, který odráží světelnou energii. Odrazivá plocha se skládá z vícevrstvých zrcadel, které dokáží odrazit 97% příchozí světelné energie. Výsledkem je, že proudící voda se i za slunečného dne dokáže ochladit o 3 až 5 stupňů oproti teplotě okolního vzduchu.

Reklama

Vědci si od nového způsobu chlazení hodně slibují. Tvrdí, že to představuje budoucnost v oblasti klimatizace. Jejich úvahy počítají s kombinováním výše uvedeného způsobu chlazení s klasickou elektrickou klimatizací, čímž by se dalo ušetřit veliké množství elektrické energie.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Aaswath Raman

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama