Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.11.2018 Inovační den: Automatizované řízení a e-mobilita
  27.11.2018 Webinář s názvom Understand the rationale behind the Q-TOF LC/MS that stably sustains sub-ppm mass accuracy.
  29.11.2018 Webinar: Tools and Techniques for the Life Science Laboratory
  6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
Reklama
Technologie pro velkovýrobu biodegradabilních plastických hmot

Vědci z University of Nebraska vyvinuli jednoduchý proces, který by mohl znamenat pokrok ve výrobě biodegradabilních plastických hmot, užitečný zvláště v textilním průmyslu. Podle průzkumů, cca 90% plastických hmot se nerecykluje. To je smutná realita. Biodegradabilní hmoty by mohly být řešením v určitých oblastech, kde plasty nejsou vystaveny extrémním podmínkám - potravinářství a textilní průmysl.

Datum: 3.9.2017

biodegradabilní plastické hmoty, kukuřičný škrob


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová technologie by mohla být slibnou alternativou k výrobě plastických hmot z ropy. Namísto ropy by plastické hmoty byly vyráběny především z kukuřičného či jiného škrobu (cukrová třtina apod.).

Podstata celé technologie? Rychlé zahřátí a nechání pomalu zchládnout. Základem pro výrobu plastické hmoty je polyactid, který lze fermentovat ze škrobu. V dosavadních pokusech se používala různá rozpouštědla, což celý proces prodlužovalo a prodražovalo. Polyactid totiž může existovat ve dvou zrcadlově obrácených tvarech molekul - L a D. Použití jen jednoho tvaru činí výslednou plastickou hmotu málo odolnou vůči mechanickému napětí či teplotě. Naopak, pokud se oba tvary smíchají, vzniknou silnější vazby, které jsou již vhodné pro průmyslové použití.

Pokud se vytvoří vlákna polyactidu ze směsi L a D molekul, rychle se zahřejí na cca 200 °C a pak pomalu nechají zchládnout, vznikne plastické hmota, která je dostatečně pevná, odolná vlhkosti a teplotě až do 120 °C, což je nezbytné pro použití v potravinářském či textilním průmyslu.

Reklama

Výzkumný tým si ověřil výše uvedenou technologii v malém množství, ale slibuje si, že technologie by mohla být použita i v masovém průmyslovém měřítku srovnatelném s dosavadní produkcí z ropy.


Zdrojem informací je Labmanager.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama