Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   22.2.2018 Webinar: Automated Liquid Handing Solutions for Your Lab
  27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
Reklama
Technologie pro velkovýrobu biodegradabilních plastických hmot

Vědci z University of Nebraska vyvinuli jednoduchý proces, který by mohl znamenat pokrok ve výrobě biodegradabilních plastických hmot, užitečný zvláště v textilním průmyslu. Podle průzkumů, cca 90% plastických hmot se nerecykluje. To je smutná realita. Biodegradabilní hmoty by mohly být řešením v určitých oblastech, kde plasty nejsou vystaveny extrémním podmínkám - potravinářství a textilní průmysl.

Datum: 3.9.2017

biodegradabilní plastické hmoty, kukuřičný škrob


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová technologie by mohla být slibnou alternativou k výrobě plastických hmot z ropy. Namísto ropy by plastické hmoty byly vyráběny především z kukuřičného či jiného škrobu (cukrová třtina apod.).

Podstata celé technologie? Rychlé zahřátí a nechání pomalu zchládnout. Základem pro výrobu plastické hmoty je polyactid, který lze fermentovat ze škrobu. V dosavadních pokusech se používala různá rozpouštědla, což celý proces prodlužovalo a prodražovalo. Polyactid totiž může existovat ve dvou zrcadlově obrácených tvarech molekul - L a D. Použití jen jednoho tvaru činí výslednou plastickou hmotu málo odolnou vůči mechanickému napětí či teplotě. Naopak, pokud se oba tvary smíchají, vzniknou silnější vazby, které jsou již vhodné pro průmyslové použití.

Pokud se vytvoří vlákna polyactidu ze směsi L a D molekul, rychle se zahřejí na cca 200 °C a pak pomalu nechají zchládnout, vznikne plastické hmota, která je dostatečně pevná, odolná vlhkosti a teplotě až do 120 °C, což je nezbytné pro použití v potravinářském či textilním průmyslu.

Reklama

Výzkumný tým si ověřil výše uvedenou technologii v malém množství, ale slibuje si, že technologie by mohla být použita i v masovém průmyslovém měřítku srovnatelném s dosavadní produkcí z ropy.


Zdrojem informací je Labmanager.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama