Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 20.3.18 - 23.3.18: Amper, Výstaviště Brno, 26. Mezinárodní veletrh...
Reklama
Oceli příští generace pod mikroskopem

Vědci otestovali nové metody pro analýzu ocelí. V současnosti se intenzívně pracuje na přípravě ocelí nového typu, které překonají současné možnosti známých slitin.

Datum: 24.3.2017

oceli nové generace


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V současnosti je známo mnoho různých ocelí, jejich slitin a způsobů jejich přípravy. Teoretické výpočty však ukazují, že zdaleka nejsme u hranic našich možností.

Nyní probíhá nový mezinárodní projekt pod vedením University of Queensland. Cílem je najít naše dosavadní nedostatky a pokusit se je odstranit. K tomu jsou však zapotřebí dokonalé metody pro studium struktury oceli na mikroskopické úrovni.

Jedním z příkladů našich nedokonalostí v oboru výroby oceli je tzv. "hydrogen alloy embrittlement" - zkřehčení díky vodíku. Tento jev byl poprvé pozorován v roce 1885 a dosud není vyřešen. Podstatou problému je to, že při různých výrobních fázích přípravy oceli proniká vodík do slitiny (zvláště při vyšších teplotách), zde se usazuje a po čase může ve slitině způsobit mikroskopické trhlinky, které vedou k poklesu pevnosti až 10x. Nejdná se o žádnou legraci, tímto jevem trpí i titanové či vanadiové slitiny.

Naposledy se hydrogen embrittlement velmi negativně projevil v roce 2013 u východní části známého mostu San Francisco-Oakland Bay Bridge, která krátce po otevření neprošla testy.

Reklama

Vědci nyní standardizovali hlavní metody pro studium podobných jevů na atomové úrovni. Jedná se hlavně o elektronovou mikroskopii při nízkých teplotách, mětody přípravy vzorků a jejich přepravy.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Frank Schulenburg

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama