Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
 
Reklama
Velké skupiny fotonů na přání

Vědci se přiblížili k požadvaku na budoucí kvantové počítače - generování skupin fotonů, které jsou spolu kvantově provázány. Současný model sice jen demonstruje možnosti, které byly již předpovězeny v roce 1970 a v první fázi realizovány 2013, ale jde o významný krok kupředu.

Datum: 20.2.2017

kvantové počítače, fotony


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Faculty of Physics at the University of Warsaw demonstrovali holografickou paměť, která je prvním zařízením schopným generovat vzájemně kvantově provázané skupiny fotonů podle požadavku. Mohl by to být další krok ke kvantovým počítačům. Dosud se podařilo takto generovat pouze dvojice jednotlivých fotonů.

Díky kvantovému provázání fotonů je možné tvořit jejich interferencí určité matematické operace a zařízení, které by dokázalo vytvářet více kvantových, vzájemně propojených kanálů, by mohlo být nazýváno kvantovým "integrovaným obvodem".

Dosud bylo možné vytvářet kvantově provázané fotony jen ve dvojici - foton o vyšší energii se absorboval v molekule a pak se následně vyzářily dva fotony o nižší energii (poloviční). Tím je možné určit spin druhého fotonu sledováním toho prvního - jsou kvantově provázané. Nicméně vygenerovat takto větší fotonů nebylo možné, protože dvojice fotonů z různých zdrojů se generují relativně pomalu a náhodně - Spontaneous Parametric Down-Conversion (SPDC).

V roce 2013 fyzici z Universities of Oxford and London navrhli zařízení, které alespoň dovolovalo emitovat fotony sice neprovázané, ale ve stejném okamžiku. Tím se rychlost případných kvantových výpočtů zvýšila o 10 řádů oproti SPDC - na mikrosekundy.

Reklama

Vědci nyní demonstrovali koncept, který dokáže generovat celé skupiny provázaných fotonů při použití jednoho laserového pulsu o trvání několika mikrosekund. Experimentálně se jedná o váleček délky cca 10 cm naplněný atomy rubidia 87Rb. V experimentu bylo možné generovat až 60 fotonů. Teoreticky by jich však bylo možné generovat několik tisíc. Takto by se dala vytvářet holografická kvantová paměť či přímo výpočetní obvod pracující s rychlostí v řádu nanosekund. Podstatné je, aby spolu interagovaly provázané fotony vyzářené ve stejném okažiku. Počkáme si, zda nás tento objev přinese blíže k dlouho předpovídaným kvantovým počítačům.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: UW Physics, Mateusz Mazelanik

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama