Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
Reklama
Porozumění rozbíjení nanokapiček

Stejně jako narůstá zájem o nanotechnologie, narůstá zájem o nanotechnologické tištění a sprejování. Výzkumníci z Tsinghua University v Pekingu se zaměřili na počítačové modelování těchto procesů, protože sledování v praxi zatím není možné.

Datum: 3.2.2017

nanokapičky - simulace


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Podstatou zájmu o počítačové modelování je fakt, že sledovat co se v realitě děje s kapičkou o průměru nanometrů při nárazu na překážku je prakticky nemožné. Cílem je porozumět procesům tak, aby se výsledky daly využít například při 3D tisku v nanoškálovém měřítku či při obdobném sprejování. 3D tisk v nanoškálovém měřítku je velkou výzvou pro výrobu nanorobotů.

Vědci se pokusili modelovat situace při dopadu kapičky vody, která se sestávala cca z 12.000 molekul a měla průměr 8,6 nm. Rychlost dopadu na tuhou podložku byla několik stovek metrů za sekundu.

Nově vyvinutý počítačový model se skládal ze dvou částí - jedna pro simulaci deformace a jedna pro simulaci rozbití částice. Toto je novinkou. Podařilo se jim simulovat procesy dopadu kapičky vody na podložku při různých rychlostech a velikostech kapičky.

Reklama

Problémem současného modelu je to, že není univerzální. Dokáže simulovat jen v nanoškálové oblasti, protože ve větších měřítcích se chování kapiček liší. Dalším omezením, které však vědci nyní chtějí překonat je, že funguje jen pro Newtonovské kapaliny jako je voda, ale ne pro ne-Newtonovské jako je například olej, polymery či biomateriály.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Li, Li and Chen

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama