Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Levná technologie na výrobu nanodrátků

Výzkumníci objevili zajímavý proces, pomocí kterého se dá vyrobit struktura nanodrátků z oxidů nějakého kovu. Tato technologie by měla být levnější než dosavadní postupy.

Datum: 30.1.2017

nanodrátky ze slitiny kovů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Popsaná technologie by měla být schopná vytvářet nanodrátky oxidů určitého kovu přímo ze slitiny dvou kovů. Slitina dvou kovů musí obsahovat jeden reaktivní kov a jeden nereaktivní kov vůči určitému rozpouštědlu. V uvedených experimentech vystupují bimetalové slitiny lithia a hliníku respektive
lithia a hořčíku. Lithium vystupuje jako reaktivní složka, která reaguje s rozpouštědlem - obvykle určitým alkoholem.

Celý proces tvorby nanodrátků se odehrává za normálních teplot a tlaků a nevyžaduje katalyzátory. Podstatou je, že rozpouštědlo reaguje s reaktivní složkou slitiny a zanechává za sebou kapičky nereaktivního kovu. Tak, jak proces reakce postupuje, kapičky nereaktivního kovu se vážou jedna k druhé a vytvářejní vlasovitou strukturu tenkých vlásků oxidu nereaktivního kovu kolmo k základně. Tloušťka nanodrátků se dá měnit volbou rozpouštědla, jeho koncentrace apod.

Vědci jsou optimističtí a věří, že objevený postup dokáže vytvářet nanodrátky, které se uplatní např. při výrobě membrán pro lithium-ion baterie ve spotřební elektronice, kde by mohly svými vlastnostmi předčit dosavadní polymerní či keramické membrány. Nanodrátkové membrány jsou ohebné jako papír (na rozdíl od keramických) a mohou tak tvořit flexibilní elektroniku.

Reklama

Vědci výrobní proces zvládli v laboratorních podmínkách a jen s málo slitinami dvou kovů. Nyní studují i jiné slitiny, experimentují s různými rozpouštědly a věří, že pokud se jim podaří celý proces dotáhnout k průmyslovému použití, tak by to mohla být nová cesta k levné výrobě komponent nezbytných v moderní elektronice (baterie, podpora katalyzátorů, senzorů, flexibilní elektronice, stavebním materiálům, izolátorům apod.).


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Rob Felt, Georgia Tech

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama