Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
  13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
Reklama
Krystalizace jako nová metoda zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu

Vědci byli překvapeni jejich objevem, při němž studovali krystalizaci na látkách založených na organickém guanidinu. Zjistili, že guanidin dokáže z okolního vzduchu vychytávat formou krystalizace oxid uhličitý - známý plyn způsobující skleníkový efekt.

Datum: 12.1.2017

skleníkový efekt, oxid uhličitý, guanidin


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Department of Energy Oak Ridge National Laboratory objevili jednoduchý a spolehlivý proces pro vychytávání oxidu uhličitého ze vzduchu, což může významně pomoci v rámci strategií boje proti globálnímu oteplování.

Vědci z ORNL původně zkoušeli použít guanidinové sloučeniny pro vychytávání jiných látek z vody (sulfátů, fosfátů, chromátů...). Během studia však objevili zajímavý jev: když se roztok guanidinu ve vodě ponechal na otevřeném vzduchu, začaly se vytvářet krystaly s karbonátovou vazbou, což znamená, že se vychytával oxid uhličitý ze vzduchu.

Boj za snížení emisí oxidu uhličitého kvůli snížení tzv. skleníkového efektu je dlouhodobou strategií celého světa a používají se při něm různé technologie. Většinou jde o chemickou přeměnu oxidu uhličitého na nějakou jinou neškodnou sloučeninu pomocí drahých katalyzátorů přímo u zdroje jeho emisí (v autech, elektrárnách apod.). Přímé vychytávání CO2 ze vzduchu je novým druhem strategie na tomto poli.

Problémem stávajících technologií je to, že CO2 je obvykle zachycen ze zdroje emisí, transportován (trubkami) do nějakého vhodného místa a tam je zapuštěn hluboko do země k uložení. K uvolnění oxidu uhličitého z absorbentu je však potřeba to, že musí být zahřát na teplotu kolem 900°C, což někdy způsobuje větší emise CO2, než bylo zachyceno. Nová metoda s guanidinem však k uvolnění oxidu uhličitého potřebuje mnohem méně energie - k uvolnění plynu z krystalků stačí teplota kolem 100°C. Guanidinová sloučenina může být takto použita ve třech cyklech krystalizace, pak se musí občerstvit.

Reklama

Vědci nyní zkoumají tento nový jev pomocí různých metod, které by dokázaly objasnit toto nečekané chování guanidinu. Očekávají, že se jim podaří objevit i nějakou více efektivní látku. Technologicky také navrhují, že pro zahřívání na 100°C k uvolnění oxidu uhličitého by bylo možné využít sluneční energie, což by celý proces učinilo ekologicky zcela efektivním.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Oak Ridge National Laboratory/Genevieve Martin

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama