Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
Reklama
Nový mikroskop chemicky identifikuje částice o velikosti mikrometrů

Výzkumníci vyvinuli novou detekční metodu, která dokáže odlišit od sebe částice různého chemického složení o velikosti několika mikronů. Nové zařízení je relativně malé (jako krabice od bot) a tak vědci předpokládají, že by se dalo použít jako přenosný detektor nebezpečných látek i v minimálních koncentracích.

Datum: 18.1.2017

Mie rozptyl, detekce malých částic, infračervená spektroskopie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology Lincoln Laboratory, USA, demonstrovali toto začízení nedávno a dokázalo rozlišit zcela zanedbatelné koncentrace částic křemíku nebo akrylových sloučenin.

Detekce malých koncentrací organických sloučenin není nic nového a používá se pro ni infračervená spektroskopie, kdy je znám specifický "otisk" spektra dané sloučeniny v infračervené oblasti záření. Problém je však v tom, že infračervený spektrometr je veliké zařízení o velikosti šatní skříně a například infračervený detektor musí být kryogenně chlazený.

V čem je tento systém nový? Nové je to, že místo sledování infračerveného spektra je sledováno spektrum ve viditelné oblasti po ozáření vzorku infračerveným světlem. Celá podstata měření je založena na tzv. Mie rozptylu, který se objevuje po ozáření sférických (kulovitých) částic světlem srovnatelné vlnové délky s velikostí částic (pojmenováno podle Gustava Mie). Tento jev je již znám od 80-tých let minulého století.

Celé zařízení dokáže ozářit vzorek světlem různých vlnových délek v infračervené oblasti, které může být specificky laděno. Současně je ozářen zeleným laserem a zde již pomocí běžné optiky je analyzováno spektrum odraženého světla. Částice vzorku se infračerveným světlem zahřejí, zvětší a tento jev lze pozorovat prostřednictvím zeleného světla, které částice rozptylují. Sledují se zelená spektra po ozáření infračerveným světlem různých vlnových délek.

Dosavadním problémem bylo vytvoření vhodného zdroje infračerveného světla a vědci nyní používají výkonný tzv. tunable quantum cascade infrared lasers. K detekci se používá vysoce stabilní zelený laser s kvalitními optickými prvky.

Reklama

Vědci nyní plánují další výzkum užití tohoto zařízení i pro částice, které nejsou sférického tvaru. Další otázkou je také rozlišení při praktickém nasazení, kde může být přítomno mnoho dalších znečišťujících látek. Vědci jsou však optimisté a předpokládají, že se zařízení jednou stane běžným detektorem v oblasti bezpečnosti, jako například na letištích.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Wikipedia

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama