Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
 
Reklama
Nanodrátkové inkousty, které umožní tisknout elektroniku přímo na papír

Vědci z Duke University experimentovali s různými druhy nanočástic stříbra rozptýlených v kapalině a zjistili, že nanočástice, které mají vnitřní tvar ve formě drátků, nevyžadují další technologický krok zahřívání a mohou tak být užity k tištění elektronických obvodů přímo na levné a citlivé substráty jako papír.

Datum: 5.1.2017

vodivé inkousty pro tištěnou elektroniku


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vodivé inkousty jsou běžně používány. Obvykle se tvoří tak, že se vyrobí suspenze nanočástic stříbra a ta se pak nanáší ve formě aerosolu (inkoustu) na vhodný povrch a tvoří vodivá propojení mezi polovodičovými elementy. Vzniká tak tištěná elektronika, která je běžně známá z našeho života. Snad nejběžnější jsou RFID tagy (radio frequency identification), které ve formě samolepek nalezneme na různém zboží a tvoří součást ochrany proti odcizení.

Nevýhodou současné metody je nezbytný technologický krok zahřívání - inkoust se stříbrem se musí zahřát tak, aby se částice stříbra roztavily a propojily. Toto znemožňuje tvořit elektroniku přímo na plastických podložkách nebo na papíru.

Vědci proto zkoumali různé typy nanočástic, zda je zde závislost vodivosti na jejich tvaru. A objevili opravdu zajímavé zjištění - nanočástice ve tvaru drátků vykazují až 4.000 x větší vodivost i za studena oproti nanočásticím ve tvaru vloček či kuliček. Toto bylo překvapující zjištění a znamená to, že by bylo možné vypustit technologický krok zahřívání při tvorbě tištěné elektroniky.

Reklama

Vědci však nevidí uplatnění jenom při tvorbě RFID čipů, ale vidí možnosti i při jiných aplikacích citlivých na teplo - sluneční články, tištěné antény, tištěné displeje, LED, dotykové obrazovky, baterie a určité biologické implantáty. Vodivost vhodně upravených inkoustů s nanodrátky v čisté destilované vodě může dokonce dosáhnout vodivosti jen 10x menší než je vodivost čistého stříbra (počítáno na jednotku hmotnosti).

Tým nyní experimentuje s různými druhy aerosolů pro tvorbu stříbrných inkoustů. Zkoušejí také směsi měděných a stříbrných nanodrátků.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Ian Stewart and Benjamin Wiley

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama