Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
  15.10.2018 - 18.10.2018 Analýza anorganických látek 2018
Reklama
První praktická realizace zařízení, které má funkci laseru a opačnou (anti-lasing)

Lasing (zesilovací funkce) a anti-lasing (zeslabovací funkce) se podařilo vytvořit v rámci jednoho mikroskopického elementu, ve kterém se střídají zesilovací a zeslabovací zóny. Toto je zcela mimořádné, protože zkombinovat obě dvě funkce do jednoho prvku nebylo dosud možné. Mezi oběma funkcemi se přepíná pomocí vlnového posuvu mezi dvěma vstupujícími koherentními paprsky.

Datum: 17.11.2016

lasing a anti-lasing režimy světelného paprsku


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci vytvořili toto zařízení ve formě miniaturního prototypu a jeho možná uplatnění jsou slibná - může fungovat jako modulátor, absorber nebo detektor u záření, které je běžně používané v telekomunikační technice (blízké IR: 1,556 nm).

Pod pojmem anti-laser si hlavně nepředstavujme pojem používaný ve vojenské technice, kterým se označuje zařízení, které má fungovat proti zásahu laserovým paprskem. Anti-laser v tomto článku představuje zařízení, které sloučí dva koherentní (synchronizované) paprsky tak, že se vzájemně zcela vyruší. Nazývá se to coherent perfect absorber (CPA).

Vědci pro demonstrační účely vytvořili pomocí nanotechnologií 824 opakujících se párů posilovacích a zeslabovacích pásů. Rozměry zařízení byly 200 x 1,5 mikrometrů. (Průměr lidského vlasu je 100 mikrometrů.)

Jako posilovací médium byl použit indium gallium arsenide phosphide (běžně používaný materiál v optoelektronice). Jako ztrátové médium byl použit chrom-germanium. Tyto dvě vrstvy se opakovaly za sebou, což tvořilo rezonanční systém. Podstatou je pak tzv. parity-time symetrie.

V rámci experimentu byly do systému vpuštěny z obou stran dva koherentní světelné paprsky. Řízením fáze obou paprsků pak bylo možno ladit, zda světlo stráví více času v zesilovací či naopak zeslabovací části celého rezonátoru. Tímto bylo možno přepínat mezi lasing či anti-lasing módem.

Reklama

Vědci si od nově objeveného zařízení hodně slibují. Bude jím možno velice krásně ovládat světelné paprsky s prakticky neomezenou rychlostí. CPA dokáže například ze zašuměného signálu vybrat jen jednu určitou vlnovou délku a tak může fungovat jako citlivý detektor například v chemii či biochemii. Celé zařízení je však zatím jen ve stádiu prototypu.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Zi Jing Wong/UC Berkeley

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama