Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   22.2.2018 Webinar: Automated Liquid Handing Solutions for Your Lab
  27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
Reklama
První chaoticky uspořádaný laser z keramiky založené na papíru

Vědci dokázali vytvořit první chaoticky uspořádaný laser. Podařilo se jim to pomocí celulózového papíru vloženého do keramiky. Mikrolasery takto vzniklé jsou již od své podstaty uspořádané chaoticky.

Datum: 15.11.2016

chaotický laser z mikrovláken


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Pro tvorbu laseru jsou zapotřebí dvě položky - za prvé médium, které zesiluje procházející světlo (standardně nějaký polovodičový krystal, do kterého je energie "pumpována" zářením z vnějšku) a za druhé struktura, která udržuje světlo uvnitř média (standardně zrcátka na obou koncích krystalu).

Výzkumníkům se tohoto podařilo dosáhnout v mikroskopické struktuře celulózových vláken (běžný filtační papír), která byla naimpregnována tetraethyl orthotitanatem (organometalická sloučenina). Když je tato struktura vysušena a vypálena nad 500 °C, tak za sebou zanechá strukturu vláken z oxidu titaničitého. Takto vytvořená vlákna se chovají jako miniaturní lasery a vyzařují světlo v mnoha různých směrech.

Reklama

Celá záležitost kolem chaotického laseru je zatím v plenkách, ale vědci vyzkoumali, že například vlnová délka vyzářeného světla závisí na natočení jednotlivých vláken. Toto by mohlo být zajímavé pro tvorbu různých optických přepínačů či detektorů strukturálních změn.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama