Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Barevné obrázky z elektronového mikroskopu

Elektronový mikroskop dokáže dodáhnout nejvyššího rozlišení v mikroskopii, ale jelikož se již nejedná o světlo, tak jsou obrázky černobílé. Vědci nyní vyvinuli techniku, pomocí které lze odlišit jednotlivé typy molekul a tyto následně na obrázku obarvit s pomocí počítače. Elektronová mikroskopie se stává barevnou!

Datum: 7.11.2016

barevná elektronová mikroskopie, označkované proteiny


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z University of California, San Diego (UCSD) ukázali tři různé příklady, jak lze obrázky z elektronového mikroskopu (EM) obarvit. Princip metody spočívá v tom, co je známo již léta ze světelné mikroskopie - obarvení určitých molekul (třeba proteinů) pomocí fluorescenční značky. Ve světelné mikroskopii se tato metoda běžně používá, ale dosud nebyl znám její ekvivalent pro elektronovou mikroskopii.

V elektronové mikroskopii se zaznamenává pouze stín obrazu - hustota proniknuvšího záření. Tím nemáme žádnou informaci o nějak specifických strukturách. V EM se používalo značení pomocí zlata, ale opět bylo možno zobrazit pouze stínový obraz, který napovídal na hustotu zlata v daném místě, ale nic víc.

Vědci nyní použili molekuly označkované lanthanidy - cerem (Ce) a praseodymem (Pr). Ke sledování obrazu se použila specifická metoda elektronové mikroskopie: electron energy-loss spectroscopy (EELS). EELS dokáže odlišit mezi energií elektronového paprsku v místech, kde je cer a v místech, kde je praseodym. Pro celkové měření se využila kombinace všech tří metod - EELS specificky pro Ce a Pr a klasický elektronový černobílý obraz TEM (Transmission Electron Microscopy). Z informací ze všech třech těchto obrazů bylo možné počítačem odlišit oblasti s Ce, Pr a neoznačkované.

Reklama

Objevená metoda je velice nadějná. V jedné ukázce například vědci byli schopni zobrazit pohyb proteinu PKM-zeta, který se účastní paměťových funkcí mezi neurony. Pohyb PKM-zeta nyní bylo možné studovat mezi synapsemi a post-synaptickou membránou. Podobné zobrazení dříve nebylo vůbec s pomocí klasického TEM možné.


Zdrojem informací je The Scientist.
Kredit obrázku: S.R. ADAMS ET AL.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama