Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.1.2018 Raman Microspectroscopy for Forensic Purposes and Medical Diagnostics
  8.2.2018 Webinar: Selecting a Data Management Solution for Your Lab
  13.2.2018 Webinar: Top Ten GC Operation Tools Driving Lab Productivity
  22.2.2018 Webinar: Automated Liquid Handing Solutions for Your Lab
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
Reklama
3D tištěný magnet překonává klasické verze

Výzkumníci z Department of Energy Oak Ridge National Laboratory ukázali, že permanentní magnet vyrobený technologií 3D tisku dokáže překonat vlastnosti klasického neodym-železo-bór (NdFeB) magnetu a přitom ušetří vzácné suroviny.

Datum: 4.11.2016

3D tisk permanentních magnetů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Výzkumníci vytvářeli izotropní (usměrněný) magnet z kompozitních pelet (malých kousků) složených z 65% NdFeB a 35% polyamidu na tzv. Big Area Additive Manufacturing (BAAM) zařízení. Pelety byly roztaveny, spojeny a vyformovány do požadovaného tvaru vrstvu po vrstvě.

Běžná výroba magnetů se provádí sintrováním (spékáním práškovitého materiálu) a má odpad 30 až 50 procent. Metoda 3D tisku má odpad prakticky nulový. Toto vede k významné úspoře vzácného zemního prvku neodymu (případně dysprosia). Další významnou výhodou metody 3D tisku je, že jí lze vyrobit libovolný tvar magnetu na přání, což u sintrování nešlo. Při sintrování se musely používat speciální vysokoteplotní formy předdefinovaných tvarů a jejich samotná výroba je náročná.

NdFeB magnety patří mezi nejsilnější na Zemi a používají se běžně v mnoha aplikacích - počítačové hard disky, mobilní telefony, "zelené" technologie využívající elektřinu jako elektromobily a větrné elektrárny.


Budoucí práce vědců se zaměří na výrobu usměrněných magnetů, které jsou silnější než izotropní. Dále se bude zkoumat optimální složení směsi pro 3D tisk. Podle autorů nová metoda 3D tisku zcela změní možnosti designu elektrických zařízení, protože bude možné vytvářet magnety ve tvaru podle přání a nebýt omezen jen na tvary, které určuje výrobní technologie.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama