Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Filmování svázaného světla a elektronů - plasmonů

Vědci v Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) učinili průlom v pozorování, jak světlo a svázané elektrony cestují skrze překážku. Toto může být velice užitečné pro hybridní počítače (světlo + elektřina).

Datum: 3.11.2016

surface plasmon, PINEM


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Když světlo dopadne na překážku, excituje elektrony a ty cestují skrze překážku v závislosti na její geometrii. Tyto vlny jsou známy jako "surface plasmons". Tento jev je velice nadějný pro budoucí hybridní počítače, kdy by se zpracovával signál jak v podobě elektronů, tak v podobě svetla. Toto by bylo užitečné zvláště při miniaturizaci elektronických prvků do nano-oblasti.

Vědci v EPFL nyní vyvinuli ultrarychlou metodu na pozorování šíření surface plasmonů. Principem je vytvoření miniaturní antény skládající se z nitridu křemíku (tloušťka 50 nm) pokrytého vrstvou stříbra (tloušťka 30 nm). Tato anténa byla následně děrována nano-dírkami, které fungovaly jako antény - plasmon "hotspots".

Následně byl tento povrch ozářen ultrarychlým laserovým pulsem. Pomocí ultrakrátkých elektronových pulsů emitovaných po definovaném časovém zpoždění pak bylo možné studovat šíření plasmonu mezi stříbrným filmem a nitridovou membránou. Používala se na to technika zvaná PINEM (Photon-induced near-field electron microscopy).

Reklama

Celá tato metoda je velikou výzvou pro studiu plasmonů, protože je jediná, ale značně komplikovaná. Vědci se nyní zaměří na studium vícevrstvých struktur, které jsou očekávány pro použití v hybridních počítačích.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: F. Carbone/EPFL

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama