Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Výkonnost a variabilita úpravy polymerních povrchů

Povrchy polymerů (plastů) mají obvykle podobu kartáčků - nejde o hladký povrch, ale o kartáčovitou strukturu, kde mnoho miniaturních vlákének polymeru vyčnívá ze svého podkladu. Úpravou struktury tohoto povrchu lze dosáhnout různých zajímavých vlastností. Toto se dosud dělalo vícestupňovým procesem, ale vědci nyní objevili nový postup s použitím vhodné fotomasky.

Datum: 17.10.2016

úprava povrchu polymerů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Změna vlastností povrchu polymeru může vést k zajímavým vlastnostem - antimikrobiální odolnost, zhášivost plamene, nesmáčivost, odolnost proti tření apod. Povrchy polymerů se nyní již běžně upravují, ale jde obvykle o mnohastupňový proces, kdy je zapotřebí polymerní reakce chemicky přerušit, nanést nové iniciátory reakcí, napojit nové polymerní řetězce, promývat apod.

Vědci v UC Santa Barbara našli nyní novou metodu, jak dosavadní procesy zkrátit a zlevnit. Jde o tzv. "sequential stop-flow photopatterning". S tímto novým procesem se lze mnoha dosavadním mezistupňům vyhnout. Zvláště lze vypustit dosavadní kroky čištění a promývání.

Nový proces je založen na umístění polymeru do nádobky, kde se zastaví, zatímco roztok proudí dál. Povrch polymeru je ozářen světlem přes vhodnou masku se vzorkem nano- či mikronových detailů. Světlo aktivoje povrch jen na ozářených místech. Následně je světlo vypnuto a aplikován proud dalšího roztoku, který reaguje pouze s aktivovanými místy. Tento proces lze vícenásobně opakovat s různými typy roztoků (reaktantů), různými světly a různě posunutými maskami. Takto lze vytvářet přesně definované kartáčovité struktury na povrchu polymeru v jednom kontinuálním procesu.

Reklama

Nová technologie může najít snadné uplatnění přímo v průmyslových aplikacích. Vědci nyní studují, jak lze vytvářet různé přesně definované povrchové struktury s pouhou výměnou roztoků a různým posunutím vhodné masky.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama