Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
  22.9.2018 - 25.9.2018 INDC 2018
  1.10.2018 - 5.10.2018 Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  3.10.2018 Webinar: Optimize Your GC Lab with On-Site Hydrogen Generation
  11.10.2018 Webinar: Tools and Technologies for Elemental Analysis
Reklama
Od nanokapiček k protonovému záření

Světlo, když je silně koncentrováno a má vysoký výkon, může být nástrojem k tvorbě protonového záření, které se dosud nedalo vytvářet jinak, než ve speciálních urychlovačích. Protonové záření najde své využití například v medicíně při léčbě rakoviny.

Datum: 5.10.2016

protonové záření, silné lasery


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci se pokusili využít vysoké energie světla, které bylo generováno v extrémně silných laserech (terrawattových) a navíc ještě koncentrováno. Laserové pulsy byly zaměřeny na malé kapičky plastu o průměru několika mikrometrů. Kapička plastu se skládá z atomů uhlíku a vodíku a tyto kapičky byly udržovány v roztoku pomocí elektromagnetického pole v tzv. Paulově pasti. Tam bylo možné laser zaměřit.

Výsledek byl zajímavý. Silný laserový puls excitoval (vybudil) elektrony v atomech natolik, že se oddělily od jádra, které je tvořeno protony a neutrony. Kapička explodovala a protony se rozlétly do všech směrů okolo. To znamenalo vytvoření protonového záření, které lze jinak vytvořit jen ve speciálních urychlovačích částic.

Protonové záření je zajímavé v medicíně tím, že dokáže efektivně zabíjet rakovinné buňky. Nicméně použití protonového urychlovače částic je extrémně drahé. Pokud by se podařilo umístit plastické kapičky jen do nádoru a přímo v něm pak generovat protonové záření, které buňky okolo zlikviduje, znamenalo by to veliký pokrok v medicíně.

Reklama

Vědci se nyní zaměřují na to, jak efektivně vytvořit protonové záření z tenké vrstvičky částic a toto záření usměrnit vhodným směrem.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama