Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Velký výkon laserových pulzů k novým objevům

Vědci vyvinuli dosud nevídaný typ laseru. Dokáže produkovat extrémně krátké pulzy infračerveného záření s extrémně vysokou energií. Tyto tři vlastnosti (krátkost pulzu, infračervená oblast a vysoká energie) dosud nebyly dosažitelné.

Datum: 16.9.2016

vysoce energetické a krátké laserové pulzy


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Mezinárodní skupina vědců z TU Wien a Moscow state university prolomila výše uvedené bariéry - dokázali poslat vysoce energetický pulz IČ záření skrze pevné médium, které pulz komprimuje v čase a prostoru. Energie pulzu zůstává přitom prakticky stejná, ale díky kompresi v čase dosahuje výkonu cca půl terrawatu. Toto odpovídá výstupu z několika stovek jaderných reaktorů. Ovšem jaderné reaktory dokáží dodávat energii nepřerušovaně, laserový pulz má trvání jenom pouhých 30 femtosekund (1 femtosekunda = 10-15 s).

Podstata dosaženého výsledku spočívá v tom, že světlo různých vlnových délek cestuje skrze pevné médium různou rychlostí. Pokud laserový pulz se skládá ze světla různých vlnových délek, může tak dojít ke kompresi světla v čase. Toto je známý jev, ale dosud se nevěřilo, že může být využit při pulzech vysokých energií. Vědcům se však i toto podařilo překonat.
Problémem při průchodu vysoce-energetického pulzu byl jev podobný jako když se blesk z nebe rozštěpuje na jednotlivé větve s nižší energií. Toho se podařilo zbavit rozdělením jednoho pulzu na dvě vlnové délky - jedna se štěpí na jednotlivá vlákna a druhá se naopak neštěpí a dosahuje tak koncentrace energie až 10.000 x více, než je práh pro tvorbu vláknování.

Výzkumný tým použil jako pevné médium krystal Yttrium aluminium garnet (YAG) o tloušťce několika milimetrů. Průměr laserového paprsku byl 3,9 mikrometrů. Při průchodu laserového paprsku přes YAG se jeho trvání zkrátilo z 94 femtosekund na 30 femtosekund při zachování celkové energie. Výkon tak dosáhl půl terrawatu.

Reklama

Vědci říkají, že tento technologický objev otevírá dveře k mnoha zajímavým aplikacím a dává vědcům do rukou zajímavý nástroj ke zkoumání jevů odehrávajících se za extrémních podmínek časových i energetických.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama