Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Křemíkové nanočástice namísto drahých polovodičů

Vědci našli metodu, jak přinutit křemíkové nanočástice vyzařovat světlo dostatečně silně po ozáření jiným světlem, což byla cesta hledaná již od 90-tých let minulého století.

Datum: 14.9.2016

křemíkové nanočástice, fotoluminiscence


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Lomonosov Moscow State University našli cestu, jak získat efektivnější záříci materiál, který se dá srovnávat s dosavadními drahými polovodiči. Dosud se k získání světla z polovodičů používaly drahé a toxické materiály jako CdSe apod.

Klíčovou záležitostí je fotoluminiscence - jev, kdy materiál vyzařuje světlo v jiném spektrálním rozsahu po ozáření viditelným či ultrafialovým zářením. V aktuálním pokusu nový materiál září červeně. Při současných experimentech se podařilo využít křemíkové nanočástice namísto drahých polovodičů.

Podstatou objevu bylo pokrytí křemíkových nanočástic nehomogenní vrstvičkou zlatých nano-proužků, kdy se začal uplatňovat jev tzv. "kvantového omezení".

Reklama

Efektivita nové metody světelné interakce zůstává stále ještě neefektivní, ale vědci mají již nyní návrhy, jak ji zlepšit pomocí tzv. plasmonů (kvazičástice tvořená pohybem náboje v elektronovém plynu v kovech). Je tedy reálné, že optimalizací rozložení zlatých proužků na křemíkovém podkladu se dosáhne vlastností srovnatelných se doučasnými polovodiči. Každopádně, nynější objev je velkým krokem kupředu.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama