Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   11.6.2018 - 15.6.2018 Achema (Německo) - fórum pro procesy
  14.6.2018 Webinar: Tools and Technologies for Biosafety
  28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
Reklama
Chlazení směrem k absolutní nule za nižší cenu

K dosažení teplot velice blízko nad absolutní nulou (-273.16 °C) použili vědci nový materiál, který ochladili metodou demagnetizace za adiabatických (tedy tepelně izolovaných) podmínek. Super nízké teploty se běžně používají při výzkumu kvantových jevů, které se jinak nedají pozorovat a každý pokrok v této oblasti, který dokáže snížit cenu za dosažení takto nízkých teplot, je vědci vítán.

Datum: 14.9.2016

chlazení k absolutní nule


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Normálně se k dosažení teplot pod 1 Kelvin používá vzácný izotop helia 3He, jehož cena za posledních 10 let vzrostla desetkrát. Supernízké teploty jsou nezbytné k pozorování kvantových efektů a detekci částic v jaderné fyzice.

Adiabatická demagnetizace v principu znamená, že se látka ochladí jinou levnou metodou na dostatečně nízkou teplotu a pak se na ni nechá působit silné magnetické pole. Spiny atomů se zorientují stejným směrem. Pak se magnetické pole snižuje a spiny se orientují chaoticky (zvyšuje se entropie za cenu snížení teploty).

V minulosti se tato metoda také používala, ale neexistovala vhodná látka, která by byla paramagnetická a současně měla dostatečnou tepelnou vodivost. Vědci nyní našli novou látku, která vyhovuje: (Yb(1-x)Scx)Co2Zn20. Jde o komplikovanou a ne jednoznačně definovanou molekulu, která však vyhovuje všem podmínkám adiabatické demagnetizace a dokáže dosáhnout až pod měřitelných 0,03 Kelvinů.

Reklama

Vědci budou zkoušet i jiné paramagnetické kovové soli, ale už tento pokrok ukazuje, že cenu za dosažení extrémně nízkých teplot lze významně snížit právě pomocí adiabatické demagnetizace.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama