Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Prohlížení excitovaných stavů molekul

Vědci se dlouho snažili nahlédnout, jak vypadá takový excitovaný stav molekuly, který trvá jen několik stovek femtosekund (10-15 s). Během excitace molekuly se změní její elektronová kofigurace a často se změní i její tvarová struktura. Nyní se podařilo vyvinout metodu, která dokáže studovat excitované stavy s rozlišením 50 femtosekund.

Datum: 13.9.2016

studium excitovaných stavů molekul


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V poslední studii tým výzkumníků z U.S. Department of Energy (DOE) Argonne National Laboratory, Northwestern University and the Technical University of Denmark použil ultrarychlé pulsy výkonného X-ray záření(rentgenovo) vytvářeného pomocí Linac Coherent Light Source (LCLS) v DOE Office of Science User Facility na SLAC National Accelerator Laboratory. Pomocí těchto pulsů je možno získat informace o atomovém a elektronovém uspořádání s rozlišením až na 50 femtosekund.

Vědci výše uvedenou metodu použili na studium excitovaného stavu metalloporphyrinu, jehož molekula má slibné uplatnění při přírodní i umělé fotosyntéze. Metalloporphyriny by mohly být použity při štěpení vody na kyslík a vodík (což je částí fotosyntézy) a mohly by tak nalézt uplatnění při přeměně sluneční světelné energie na paliva (vodík či cukry aj.).

Při studiu se molekula ozářila laserovým pulsem a sledovala se její relaxace zpět do nízko-energetického stavu. Zjistilo se, že excitovaný elektron z vnějšku moleky se přenáší na centrální atom niku, mění strukturu molekuly a až pak molekula relaxuje zpět do svého stabilního stavu.

Reklama

Vědci předpokládají, že nové zařízení pomůže při hledání nových metod fotosyntézy na tvorbu solárních paliv právě na bázi metalloporphyrinů.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama