Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   1.3.2018 - 31.12.2020 Webináře laboratorních technologií na přání
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Výzkumníci nyní dokáží navázat kov k téměř jakémukoliv povrchu

Výzkumníci vyvinuli metodu, kterou je možno upravit povrch kovu tak, že se dokáží mezi sebou tyto povrchy velice pevně propojit. Této metodě říkají "nanoscale-sculpturing". Jde o cílené upravení povrchu tak, že jednotlivé povrchy do sebe zapadnou podobně jako skládačka puzzle.

Datum: 12.9.2016

nanoscale-sculpturing, úprava povrchů, vázání kovů na sebe


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Pomocí "nanoscale-sculpturing" lze mezi sebou těsně navázat kovy jako hliník, měď, titan, zinek aj., což dříve vůbec nešlo. Upravené kovy lze také navázat i na jiné materiály (třeba polymery). Upravené materiály je takto možné učinit i odpuzujícími vodu či lze zlepšit jejich biokompatibilitu. Potenciální spektrum aplikací je velice široké - od veškeré metalurgie až po bezpečnější implantáty v medicíně.

Podstatou metody je tzv. cílené leptání, kdy se využívá toho, že povrch kovu není jednotvárný - obsahuje stabilnější zrnka a méně stabilnější oblasti. Speciální metodou leptání se odstraní jenom ty méně stabilnější oblasti do hloubky cca 10 až 20 mikrometrů. Upravený povrch je rozpoznatelný okem - zdá se být matovější. Zvláštním jevem, který se u takto upravených povrchů objevuje, je vyšší odpudivost vody. Toto by mohlo být využito při ochraně proti korozi.

Reklama

V medicíně by mohlo být zajímavé uplatnění takové, že současné titanové implantáty se pokrývají vrstvičkou hliníku kvůli fixaci na správné místo. Hliník je ovšem v organismu nežádoucím prvkem. Nová metoda úpravy povrchu by mohla potřebu hliníku odstranit.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama