Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Výzkumníci nyní dokáží navázat kov k téměř jakémukoliv povrchu

Výzkumníci vyvinuli metodu, kterou je možno upravit povrch kovu tak, že se dokáží mezi sebou tyto povrchy velice pevně propojit. Této metodě říkají "nanoscale-sculpturing". Jde o cílené upravení povrchu tak, že jednotlivé povrchy do sebe zapadnou podobně jako skládačka puzzle.

Datum: 12.9.2016

nanoscale-sculpturing, úprava povrchů, vázání kovů na sebe


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Pomocí "nanoscale-sculpturing" lze mezi sebou těsně navázat kovy jako hliník, měď, titan, zinek aj., což dříve vůbec nešlo. Upravené kovy lze také navázat i na jiné materiály (třeba polymery). Upravené materiály je takto možné učinit i odpuzujícími vodu či lze zlepšit jejich biokompatibilitu. Potenciální spektrum aplikací je velice široké - od veškeré metalurgie až po bezpečnější implantáty v medicíně.

Podstatou metody je tzv. cílené leptání, kdy se využívá toho, že povrch kovu není jednotvárný - obsahuje stabilnější zrnka a méně stabilnější oblasti. Speciální metodou leptání se odstraní jenom ty méně stabilnější oblasti do hloubky cca 10 až 20 mikrometrů. Upravený povrch je rozpoznatelný okem - zdá se být matovější. Zvláštním jevem, který se u takto upravených povrchů objevuje, je vyšší odpudivost vody. Toto by mohlo být využito při ochraně proti korozi.

Reklama

V medicíně by mohlo být zajímavé uplatnění takové, že současné titanové implantáty se pokrývají vrstvičkou hliníku kvůli fixaci na správné místo. Hliník je ovšem v organismu nežádoucím prvkem. Nová metoda úpravy povrchu by mohla potřebu hliníku odstranit.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama