Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   1.3.2018 - 31.12.2018 Webináře laboratorních technologií na přání
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Výzkumníci úspěšně otestovali zařízení, které analyzuje povrch po expozici plasmou

Fyzikové z U.S. Department of Energy (DOE) Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) úspěšně otestovali zařízení, které dokáže testovat povrch uvnitř fúzních reaktorů, který je vystaven interakci s plasmou. Měřicí nástroj nazvali Materials Analysis Particle Probe (MAPP) a s jeho pomocí bude možno nejen optimalizovat vnitřky fúzních zařízení, ale napomůže i obecné studii plasmové interakce.

Datum: 12.9.2016

tokamak, plasma


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Novinkou na celém zařízení je to, že dokáže testovat povrch vnitřku fúzních komor tokamaků. Tokamak je komora, kde je superhorký materiál (plasma) udržován pomocí magnetického pole. Slouží k výzkumu mechanismů jaderné fúze.

Dříve se povrch vnitřku tokamaku testoval tak, že se zařízení vypnulo, materiál se přenesl do zkoumacího zařízení a až následně se testoval. To znamenalo, že materiál byl vystaven působení kyslíku, který měnil chemické vlastnosti povrchu. Nyní je toto testování možno provádět přímo uvnitř komory ve vakuu. Testování se provádí např. X-ray (rentgenovou) spektroskopií.

Při zkoumání povrchu vnitřku tokamaků jsou právě důležité chemické změny, které se zde odehrávají. Např. superhorké ionty vodíku dopadnou na povrch, zde nějak interagují a vrací se zpět do plasmy, kterou tím ochlazují. Tím nejen snižují efektivitu provozu tokamaku, ale i životnost tokamakových stěn.

Reklama

Při posledních experimentech vědci testovali materiály na bázi boru, který se dá využít k interakci s plasmou. Získané výsledky pak dávali do korelace se speciálním softwarovým simulačním programem CasaXPS a zjistili dobrou shodu výsledků. Zařízení MAPP nyní budou používat k optimalizaci materiálů pro tvorbu vnitřku fúzních komor.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama