Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Superatomy - pro začátek ovlivňování tepelné vodivosti

Výzkumníci zjistili, že tepelná vodivost superatomových krystalů je těsně svázána s rotačním uspořádáním těchto struktur. Superatomové krystaly se tak můžou stát zajímavým materiálem, jehož chemická postata je prakticky totožná, ale jejich fyzikální vlastnosti se radikálně liší.

Datum: 9.9.2016

superatomový krystal, fulleren


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Co je to superatomový krystal?
Je to krystal, který není tvořen přímo jednotlivými atomy, ale molekulami. Organickými či anorganickými. V našem případě se krystal skládal z molekul C60 fullerenů. Molekula fullerenu má tvar fotbalového míče. Jednotlivé molekuly fullerenu se mohou shlukovat do struktur krystalu ve dvou téměř identických formacích, ale jedna má uspořádání, kde molekuly fullerenu mohou rotovat, kdežto v té druhé nikoliv.

Bylo zajímavé zjištění, že krystaly s rotujícími fullereny měly nízkou tepelnou vodivost, kdežto krystaly s fixními fullereny měly vysokou tepelnou vodivost. Vysvětluje se to tak, že pevně uspořádané molekuly si mezi sebou mohou snadno předávat vibrační energii, kdežto mezi rotujícími molekulami taková vazba není.

Reklama

Superatomové krystaly představují novou třídu materiálů s mnohými potenciálními aplikacemi. Vědci již mají velký seznam superatomů, které se dokáží samo-uspořádávat do podoby krystalů a takto lze jemně ladit výsledné vlastnosti těchto krystalů. Kromě tepelných vlastností jde i o vlastnosti magnetické a elektrické.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama