Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Recyklace vzácných prvků z magnetů uvniř hard disků

Oak Ridge National Laboratory (ORNL) v rámci Department of Energy podepsaly licenci s firmou Momentum Technologies, které předaly metodu na recyklaci vzácných prvků z magnetů hard disků. Uvnitř hard disků se nacházejí speciální magnety konstruované ze vzácných prvků (neodym, dysprosium, praseodym), které se v USA nenacházejí. Pomocí recyklovací technologie by bylo možné získat až 1000 tun těchto prvků zpět.

Datum: 8.9.2016

magnety, hard disky, neodym


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V současnosti je v USA 35% hard disků likvidováno z důvodu obavy o únik dat. Kdyby se jen toto množství podařilo recyklovat, tak by se v USA získalo 1000 tyn neodymu ročně. Neodym se v USA v přírodě nenachází a patří tak mezi strategické prvky.

ORNL vyvinul speciální automatizovaný proces, kdy se přečte čárový kód na disku, získají se údaje z databáze výrobců disků, roboticky se disk rozebere, odstraní vše nepotřebné a zůstane samotný magnet. Data na disku se automatisky likvidují.
Samotný magnet se pak podrobí komplikovanému chemicko-fyzikálnímu procesu tak, aby se extrahovaly pouze vzácné zemní prvky.

Reklama

Podpis dohody o předání patentu znamená, že firma Momentum začne realizovat příslušný projekt na reyklaci hard disků. Je to správné, protože to odpovídá modelu samo-udržitelné ekonomiky, která spoléhá sama na sebe a nedevastuje přírodní zdroje. Současně to také může znamenat snížení cen speciálních magnetů, které se používají v aplikacích, kde jsou nutné silné magnety, jako jsou například elektromobily.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama