Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Náhodný objev může pomoci kvantovým počítačům

Vědci z National Renewable Energy Laboratory (NREL) objevili zajímavý jev u perovskitů (oxid titaničito-vápenatý), které používali při výzkumu jeho optoelektrických vlastností. Tento zajímavý jev kupodivu úzce souvisí s problematikou kvantových počítačů.

Datum: 8.9.2016

kvantový počítač, perovskit, Starkův jev


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci zkoumali různé sloučeniny perovskitů (konkrétně lead-halide perovskite), protože má slibné vlastnosti jako sluneční článek. Je efektivní svou přeměnou světelné energie na elektrickou.

Zajímavý objev vědci učinili náhodou, když zkoumali excitony u perovskitů. Vzorek ozářili krátkým laserovým pulsem světla, které mělo takovou vlnovou délku, aby se ve vzorku neabsorbovalo. Kupodivu, zjistili, že světlo se vzorkem interaguje ve formě tzv. Starkova jevu (změna vlnové délky světla emitovaného atomem díky působení silného elektrického pole). Tento jev je normálně pozorován u specifických polovodičů při extrémně nízkých teplotách. Vědci z NREL tento jev pozorovali při běžné pokojové teplotě a u běžného materiálu.
Díky Starkově jevu lze opticky přepínat mezi magnetickými "up" a "down" spiny atomů. Toto je záležitost, se kterou se běžně počítá v případě kvantových počítačů.

Reklama

Vědci nyní zkoumají dále tento zajímavý jev, který i kdyby neměl uplatnění u kvantových počítačů, tak by mohl být použit jako ultrarychlý optický přepínač.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama