Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
"Materiály, které počítají" se vyvíjejí a inženýři předvedli rozpoznávání vzorů

Možnost vývoje "materiálu, který počítá" učinila další krok na University of Pittsburgh Swanson School of Engineering, kde vědci poprvé vyvinuli materiál, který dokáže rozpoznávat jednoduché vzory. Tento zajímavý hybridní materiál, který je poháněn vlastními chemickými reakcemi by se jednou dal využít v "inteligentním" oblečení, které monitoruje lidské tělo či použít jako pokožka pro tzv. "měkké" roboty.

Datum: 7.9.2016

Belousov-Zhabotinsky gel, materiál, který počítá


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Materiál je založen na Belousov-Zhabotinsky (BZ) gelech, substancích, které samy oscilují bez přítomnosti externího stimulu s pokryvem z piezoelektrického (PZ) materiálu. Toto se nazývá BZ-PZ materiál.

BZ-PZ výpočty nejsou digitální a tak můžou rozpoznávat rozmazané vzory obrazu, které by jinak nešly s použitím klasického digitálního zpracování. BZ-PZ materiál naopak odpovídá na vstupní obrazec tak, že konverguje ke stavu nejbližšímu, který má ve své paměti naučen.

Ve srovnání s klasickými počítači jsou ovšem oscilace BZ-PZ materiálu pomalé a trvají dokonce až několik minut. Vědci říkají, že probíhají "šnečím" tempem. Nicméně, jsou některé úlohy, které jsou pro BZ-PZ materiály přirozenější, například právě monitorování prostředí či lidského těla.

Příkladem takové aplikace na lidském těle by mohlo být pomalé zotavování pacienta po úrazu, kdy by BZ-PZ materiál mohl vyhodnocovat, zda se pacientův stav pomalu lepší a zlepšuje se jeho pohyblivost. Obdobné by mohlo být monitorování pohybu nohou u pacientů s rizikem Alzheimerovy nemoci, kdy by materiál vyhodnocoval, zda se chování pohybu nějak liší od standardního stavu. Obdobné by to mohlo být u monitorování například funkce srdce.

Reklama

Vědci se nyní budou snažit rozšířit možnosti rozpoznávání BZ-PZ materiálu o další vlastnosti (zatím jen rozpoznávají černé a bílé pixely) a také se budou snažit zvětšit paměťovou kapacitu materiálu. Je zřejmé, že BZ-PZ materiál nemůže soutěžit s klasickými počítači a elektronikou, ale nastoupená cesta je zajímavá a možná jednou přinese opravdu použitelné výsledky.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama