Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   11.6.2018 - 15.6.2018 Achema (Německo) - fórum pro procesy
  14.6.2018 Webinar: Tools and Technologies for Biosafety
  28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
Reklama
Nová technika poskytuje detailní pohled na krystalickou strukturu kovů

Nová metodika kombinuje již běžné techniky k získání nové informace o polykrystalických kovech - kombinace optické a elektronové mikroskopie.

Datum: 13.7.2016

analýza pokykrystalických kovů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Kovy jsou známé jsou strukturou, která se zkládá z pokykrystalických elementů. Některé technologie poskytují detailní pohled na strukturu, ale nedokáží zobrazit rychlé změnty v těchto strukturách. Jiné technologie jsou rychlejší, ale nedokáží poskytnout dostatečné strukturální detaily.

Nová kombinace již existujících technik dokáže zobrazit změny v krystalické struktuře rychle, s vysokým rozlišením a při relativně nízké ceně.

Polykrystalické meteriály jako kovy jsou známy jako materiály složené z mnoha malých krystalků, které se liší svojí vzájemnou orientací, velikostí, což určuje výslednou vlastnost materiálu - pevnost, houževnatost, elektrickou vodivost apod.

Existuje 5 hlavních charakteristik polykrystalických materiálů, ale běžné metody dokáží určit většinou 2 až 3 z nich. Jediná metoda, jak určit všech 5charakteristik, je vysokoenergetické synchrotronní ozařování, což je velice náročné.

Vědci nyní dokázali zkombinovat dohromady dvě zcela běžné techniky - optickou mikroskopii a elektronovou mikroskopii. Podstatou je to, že se zkoumá velice tenká fólie polykrystalického filmu (kovu) tak, aby její šířka nepřekračovala velikost jednotlivých krystalických zrnek.

Pomocí optické mikroskopie lze studiem obou stran filmu zjistit informaci o orientaci jednotlivých krystalických zrnek. Elektronová mikroskopie pak zjistí krystalické mřížky jednotlivých zrnek. Kombinovaná informace z obou metod poskytne všech 5 charakteristik krystalických zrnek v polykrystalickém filmu. Celý proces je nedestruktivní a tak vzorek může být podroben dalšímu zkoumání (mechanické či elektrické vlastnosti).

Reklama

S pomocí vytvořených databází vzorků, orientací zrnek a jejich rozhraní, lze pak předpovědět chování příslušného materiálu a cíleně jej modifikovat.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama