Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Nano-vědci vyvinuli speciální rozpoznávací nástroj

Vědci z oblasti nanostruktur vyvinuli nástroj, pomocí něhož se dá během chvíle odhalit požadované vlastnosti celé řady kombinací (milionů až miliard) různých nanoelementů.

Datum: 29.6.2016

nanoelementy, kombinační knihovna


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Při miniaturizaci elementů (nanoelementů) se radikálně mění jejich vlastnosti - optické, strukturální, elektrické, mechanické a chemické. Zkoumání jednotlivých předem vymyšlených nanočástic je ovšem práce na několik lidských životů.

Vědci se inspirovali v biochemii - analýza určitých látek se provádí na matrici složené z různých fragmentů DNA a daná látka (např. toxin) reaguje jen v místě s příslušným fragmentem DNA. V jednom okamžiku tak probíhají stovky až tisíce reakcí souběžně. Podobný postup by bylo možné použít u nanoelementů, kdy se připraví matrice z nanoelementů různých vlastností a souběžně budeme testovat, který z nanoelementů našim požadavkům vyhoví. Jde o testování např. účinnosti katalýzy, biodiagnostiky, účinnosti farmak, fotochemie apod.

Tento rozpoznávací nástroj je tedy založen na tom, že se v jednom okamžiku testují naráz obrovská množství různých variací nanoelementů. Vynálezci to nazývají "kombinační knihovnou".

Kombinační knihovnu tvoří sada nanoelementů různých velikostí od 1 do 100 nm a současně obsazených různými variacemi kovových prvků - zlata, stříbra, kobaltu, mědi a niklu. Tyto kovové příměsi se nanášejí na matrici nanoelementů pomocí technologie Dip-Pen Nanolithography. Přibližně polovina takto vytvořených nanokombinačních elementů se nachází i v přírodě, zatímco polovina se na Zemi vůbec nenachází. Pokud se taková matrice zobrazí mikroskopicky, tak to vypadá jako velikonoční vajíčka různých barev.

Takto vzniklá matrice nanoelementů různých velikostí a vlastností se pak nechá vystavit příslušnému působení (chemickému, světelnému, elektrickému či jinému vlivu). Jen některé elementy vyhoví a to již významně zredukuje směry, kterými se má další výzkum ubírat.
Reklama

Během několika okamžiků tak vlastně souběžně proběhnou milióny reakcí, které jsou jemně laditelné z hlediska velikosti částic či přidání příslušného dopujícího prvku. Kombinační knihovna tak dokáže s velkou pravděpodobností určit, které kombinace mají smysl a které ne. A to dokáže značně zrychlit výzkum příslušných nanočástic.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama