Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Na cestě k bionickým enzymům

Možná se rýsuje nová cesta k tvorbě enzymů vytvářejících látky použitelné k výrobě farmak, paliv, agrochemikálií a řadě dalších produktů. Jde o spojení anorganické chemie s biochemií.

Datum: 23.6.2016

umělé metalloenzymy, vzácné kovy a biochemie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Department of Energy Lawrence Berkeley National Laboratory dokázali nahradit železo v proteinu (bílkovině) myoglobinu vzácným prvkem iridiem. Vedlo to k novému typu chemických reakcí, které dokázaly přeměňovat uhlíko-vodíkové vazby na vazby uhlík-uhlík. Tento bionický enzym nazvaný artificial metalloenzyme dokáže věci, které žádný jiný enzym nedokáže.

Běžné anorganické katalytické procesy, při nichž se používají vzácné prvky jako platina apod., se v chemii používají, ale jejich výtěžnost často není vysoká a musí se používat za nestandardních podmínek. Naopak biologické enzymy jsou obnovitelné, nezatěžují životní prostředí a dokáží pracovat za standardních podmínek teploty, tlaku a pH. Spojení obou těchto oblastí anorganické a organické chemie může přinést nečekané výsledky.

Biologické enzymy jsou přizpůsobeny standardním biologickým procesům a podmínkám života a používají běžné prvky jako je železo či měď. Náhrada těchto kovů vzácnými kovy jako iridium či platina dokže změnit jejich působení neobvyklým směrem.
Reklama

Vědci jsou rádi, že se jim podařilo nalézt cetu, jak vyměnit běžný kov obsažený ve většině biologických enzymů za jiný vzácný prvek. Jde zatím jen o testovací pokus, ale úspěšný. Nyní budou tuto metodu dále rozvíjet a zkoušet.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama