Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   28.6.2018 Webinar: Selecting a Multi-vendor Service Provider
  2.7.2018 - 6.7.2018 45th European Physical Society Conference on Plasma Physics
  19.7.2018 Webinar: Liquid Handling Solutions for Your Lab
  27.7.2018 zatmění Měsíce
  17.9.2018 - 20.9.2018 Odběry vzorků 2018
Reklama
Nový 3-D tištěný polymer dokáže přeměňovat metan na metanol

Vědci dokázali kombinovat biologicky získaný enzym s technologií 3-D tisku polymeru a vytvořit tak zařízení, které dokáže kontinuálně přeměňovat metan na metanol za běžných teplot i tlaků.

Datum: 19.6.2016

konverze metanu na metanol, 3D tisk


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Jediným známým katalyzátorem (biologickým či průmyslovým), který dokáže přeměňovat metan na metanol, je methane monooxygenase (MMO), která se vyskytuje v metanotropních bakteriích. Vědci dokázali tento enzym z bakterí extrahovat, připojit na polymerní nosič a z něj pak pomocí technologie 3-D tisku vytvořit miniaturní metanové reaktory. Enzym si při spojení s polymerem zachovává 100% své aktivity.

Metan je plyn, který se obtížně zpracovává z přírodních zdrojů (zemního plynu) a většina z něj přijde nazmar (na rozdíl od jiných plynů typu etanu, propanu apod.). Metan je také plyn, který se uvolňuje při různých hnilobných procesech a má velký skleníkový efekt, podobně jako oxid uhličitý.

Současné průmyslové procesy ke zpracování metanu jsou dost komplikované a většinou probíhají za větších teplot a tlaků. Bioreaktory, které využívají metanotropní bakterie ke zpracování metanu, jsou většinou velká zařízení a hodně energie se v nich ztrácí na samotné udržení metanotropních bakterí při životě. Proto je použití jen samotného enzymu tak zajímavé.
Reklama

Podle vědců vypadá vyzkoušená technologie slibně a mohla by vést k výrobě procesně jednodušších reaktorů a mohla by přivést konverzi metanu blíže k jeho zdrojům.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama