Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 7.12.17: Webinar: Automation for Improved Results, webinář, Laboratory automation allows...
Reklama
Použití síly světla ke studiu molekul

Když je zapotřebí studovat jednotlivé shluky molekul, vědci používají výkonnou techniku zvanou "surface-enhanced Raman scattering" (SERS). SERS detekuje vibrační stavy molekul ze změny spektra po ozáření dané molekuly.

Datum: 23.12.2015

SERS, Ramanova spektroskopie, plasmon


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Ramanova spektroskopie je relativně starší technika, která detekuje spektrum rozptýleného světla po ozáření paprskem laseru. Paprsek světla interaguje s vibračními stavy molekul. Interakce se světlem je ovšem relativně slabá. Důvodem je, že molekula je přibližně 1000x menší, než je vlnová délka působícího světla. SERS tento problém překonal tím, že se excituje shluk elektronů na povrchu kovového nosiče a vyvolá se tím tzv. plasmon, který interaguje s usazenou molekulou. Nová technologie využívá tohoto plasmonu k ještě většímu rozlišení, než má standardní SERS. Tento plasmon může být lokalizován s nanometrovou přesností v dírách, kde je molekula usazena.

Jinými slovy - kovové nanočástice fungují jako určité nano-antény, které koncentrují světlo až na rozměr jediné molekuly. Tento přístup zvyšuje citlivost SERS až 10x. Problémem však zůstává, že potřebné vibrační stavy nejsou za normální teploty dostupné.

Vědci nyní přišli na způsob, jak zesílit interakci plasmonu s příslušnou molekulou pomocí teoretického modelování. Je zapotřebí vhodně nastavit vlnovou délku světelného paprsku tak, aby se vibrace zesílily.
Reklama

Potenciální aplikace této zesílené SERS metody mohou najít uplatnění od biologie a chemie až po kvantové technologie, forenzní (kriminalistika) studia nevyjímaje.

Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama