Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 15.5.18 - 17.5.18: Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI), Výstaviště Brno, První...
Reklama
Metalické kontakty na slunečních článcích téměř neviditelné

Technologie vyvinutá na Stanford University dokázala učinit kovové kontakty na povrchu slunečních článků téměř neviditelnými a tím zvýšila jejich účinnost.

Datum: 16.12.2015

sluneční články, nanopilířky, cover contacts


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Solární článek je v podstatě polovodič na bázi křemíku pokrytý z obou stran kovovými kontakty, které vedou vygenerovaný elektrický proud. Tato konstrukce má jeden nedostatek - kovová vrstva na čelní straně odráží část slunečního záření a tím snižuje efektivitu článku. U běžného slunečního článku je čelní strana tvořena jemnou sítí napařeného kovu, který odráží cca 5 až 10 % slunečního záření.

Vědci se pokusili využít jevu, kdy malé nanopilířky křemíku vystupující nad povrch kovového vodiče mohou sloužit jako určité trychtýře vedoucí světlo přímo k polovodiči umístěnému pod vrstvičkou z kovu. Při tomto experimentu použili 16 nm silný kovový film s nanometrovými dírkami na křemíkovém substrátu. Poměr plochy dírek ku pevnému povrchu byl cca 1:1. Při pouhém pohledu okem povrch vypadá jako zlatý. Nyní bylo zapotřebí vytvořit "nanopilířky", což se provedlo jednorázovým procesem ponořením do roztoku kyseliny fluorovodíkové a peroxidu vodíku. Během několika sekund v místě dírek vyrostly křemíkové pilířky o výšce cca 330 nm a barva povrchu se změnila na tmavě červenou. To znamenalo, že povrch již neodráží tolik světla a nanopilířky vedou světlo přímo ke křemíkovému povrchu.

V tomto experimentu se ukázalo, že namísto běžného pokrytí kovovou síťkou odrážející 5 - 10 % světla, může být povrch pokryt kovem ze dvou třetin a přitom odráží jen 3% světla. Tato technologie dokázala zvýšit účinnost slunečních článků ze 20% na 22%.
Reklama

Vědci to nazývají "cover contacts", protože skutečný kovový kontakt je překryt vrstvou křemíkových nanopilířků. Obdobně to funguje i u jiných kovů jako stříbro, platina, nikl aj. Novinkou u této technologie je její výroba - nenanáší se kovová vrstva separátně na polovodič, ale po nanesení proběhne ještě další krok procesu tvorby nanopilířků.

Tato nová technologie by mohla najít mnohá uplatnění jako fotosenzory, LED diody, displeje, transparentní baterie a samozřejmě sluneční články.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama