Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 7.12.17: Webinar: Automation for Improved Results, webinář, Laboratory automation allows...
Reklama
Crack it! Energie z fosilních paliv bez oxidu uhličitého

Již dlouhou dobu je hledána technologie, která by umožnila využití fosilních paliv bez přídavné produkce oxidu uhličitého. Vědci se nyní pokusili najít metodu, jak rozložit metan na energeticky využitelný vodík (ze kterého je po spálení voda) a čistý práškový uhlík.

Datum: 11.12.2015

krakování metanu, vodík pro palivové články


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Složky, které jsou obsaženy ve fosilních palivech, jsou uhlovodíky - polymery uhlíku a vodíku. Při surové těžbě ropy se těží polymery s dlouhým řetězcem (třeba 18 jednotek uhlíku) a teprve tepelným procesem krakování (crack) se štěpí na využitelné oktany a jiné uhlovodíky s kratším řetězcem. S nejkratším řetězcem (žádným - jen molekula jednoho uhlíku CH4) se setkáváme u zemního plynu. Jde o metan.

Idea spočívá v krakování metanu (crack) - tedy dokonalém rozštěpení uhlovodíku na samotný uhlík a vodík. Tato idea není nijak nová, ale zatím se ji nikomu nepodařilo realizovat ekonomicky reálným procesem. Krakování metanu se objevuje při vyšších teplotách (více než 750°C). Čistý vodík by pak mohl sloužit jako palivo budoucnosti v palivových článcích pro generování elektřiny v nejrůznějších aplikacích, včetně pohonu elektromobilů.

Nicméně, čistý vodík je zatím cennou průmyslovou surovinou, především pro výrobu amoniaku k produkci hnojiv. Bohužel, výroba vodíku se provádí neekologickým způsobem steam methane forming (SMR), který uvolňuje velké množství oxidu uhličitého.
Čistý uhlík není zatím tolik ceněný, ale mohl by být také užitečnou surovinou při výrobě oceli, uhlíkových vláken a různých materiálů založených na uhlíku. Spotřeba uhlíku celosvětově narůstá.

Vědci se nyní pokusili využít posledních poznatků vědy a vyvinuli krakovací zařízení s novým designem, které se zdá být slibným krokem. Využili vlastností tekutých kovů a zařízení vypadá tak, že za teploty 1200°C probublává metan skrze svislou kolonu s roztaveným cínem. Uhlík se separuje a shromažďuje se na povrchu, odkud může být snadno odstraňován ve formě prášku. Tato metoda byla poprvé vyzkoušena v roce 2012 a experimentálně byla optimalizována do jara 2015. V nejnovějších experimentech kolona pracovala nepřetržitě 2 týdny s účinností konverze 78%. Vědci se pokoušejí najít parametry takové, aby se zařízení mohlo dostat do živého provozu.
Reklama

V současné době ještě nejsou známy ekonomické odhady, ale zdají se být slibné, pokud se podaří dosáhnout stabilního krakovacího procesu. Celého výzkumu se účastní profesor Carlo Rubbia, laureát Nobelovy ceny.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama